Jak dojechać z lotniska do centrum Budapesztu?

Dla podróżnych, którzy chcą udać się na Węgry, pojawia się pytanie: jak dostać się z lotniska do centrum Budapesztu? Spójrzmy poniżej na kilka dobrych rozwiązań, które pomogą Ci dostać się do centrum miasta.

Z lotniska w Budapeszcie można dostać się do centrum miasta na kilka sposobów, w zależności od budżetu. Poniższy przewodnik przedstawia dostępne opcje, od autobusów publicznych po przewoźników prywatnych i taksówki.

Większość przylotów jest obsługiwana w Terminalu 2B. W przypadku lotów z krajów Schengen samoloty te przylatują do Terminalu 2A. Aby odnaleźć drogę i znaleźć wyjście na przystanek autobusowy, musisz przestudiować mapę lotniska oraz lokalizację terminali. Bezpośrednio po odprawie celnej stoisko przy przylotach oferuje informacje o biletach transportu publicznego w Budapeszcie. A z kolei wychodząc z terminalu zobaczysz kolejkę ludzi czekających na taksówkę. Tuż za nimi wokół przystanku autobusowego i automatu biletowego też zwykle tłoczy się tłum. Biletomat ma opcje anglojęzyczną i przyjmuje gotówkę w forintach węgierskich, wydaje resztę i obsługuje też karty kredytowe. Bilet można też kupić w punktach informacji lotniskowej, kioskach z gazetami, urzędzie pocztowym.

Zanim udasz się z lotniska do centrum Budapesztu, powinieneś już zadbać o wymianę pieniędzy. W tym celu po odebraniu bagażu możesz udać się do najbliższego bankomatu i wypłacić potrzebną Ci kwotę. Oczywiście, aby wypłacać i wymieniać waluty, potrzebujesz karty kredytowej MasterCard lub Visa. Dlaczego potrzebujesz lokalnych pieniędzy? Przede wszystkim, aby móc zapłacić za taksówkę lub kupić bilet autobusowy.

Autobusy

Spod lotniska kursują dwa rodzaje autobusów. Pierwszy 100E szybszy, ale rzadziej kursujący (co 20 minut) i drugi, kursujący co 7 minut 200E. Te dwa autobusy wymagają różnych biletów. Dojazd pierwszym do miasta zajmuje 30 minut w nocy i około 45 minut w ciągu dnia. Na przystanku autobusowym tworzy się zwykle kolejka, a kontrolerzy sprawdzają, czy masz odpowiedni bilet. Do środka należy wejść przednimi drzwiami i pokazać kierowcy swój bilet, a następnie włożyć go do małego pomarańczowego pudełka w autobusie.

Autobusem 100E nie pojedziesz na bilecie komunikacji miejskiej, należy kupić specjalny bilet, który kosztuje około 900 forintów. Dojeżdża on do ostatniej stacji metra linii M3 o nazwie Kőbánya-Kispest. Następnie możesz wsiąść do metra i pojechać w dowolne miejsce. Tam będziesz musiał kupić bilet, najczęściej do stacji, która jest najbliżej miasta – Budapeszteński Dworzec Zachodni o nazwie Nyugati.

Minibusy

Przejazdy minibusami są popularnym sposobem podróżowania z lotniska w Budapeszcie do dowolnego miejsca w mieście. Dzięki flocie minibusów oferujących wspólne przejazdy, kierowca gromadzi od 8 do 10 pasażerów podróżujących do tej samej części miasta, aby wysadzić ich w jak najdogodniejszej kolejności. Z tego powodu dotarcie do celu z tą opcją może zająć więcej czasu niż skorzystanie z transportu publicznego, ale wygoda polegająca na braku konieczności przenoszenia bagażu w autobusie i metrze może być warta dodatkowych kosztów i czasu. Podstawowa cena to 7 euro za osobę podróżującą z lotniska w Budapeszcie do centrum miasta.

Jest również przewoźnik o nazwie Flibco, który oferuje bezpośrednie usługi transportu autobusowego między centrum Budapesztu a lotniskiem, z częstotliwością odjazdów co 30 minut przez całą dobę. Autobus zatrzymuje się na wielu przystankach. Pojedynczy bilet kosztuje 9 €.

Taksówka

Taksówki są zdecydowanie najszybszym sposobem dotarcia do miasta jest taksówka. Można je zarezerwować u anglojęzycznego dyspozytora w kiosku przed terminalami 2A i 2B. Tylko jedna firma jest obecnie upoważniona do świadczenia nierezerwowanych usług taksówkowych z odbiorem z pobocza na lotnisku w Budapeszcie. To Főtaxi, która gwarantuje regulowane stawki z opłaconymi kuponami dostępnymi na postojach taksówek.
Taksówka z lotniska do Budapesztu kosztuje co najmniej 8000 forintów (około 28 euro), ale możliwe, że będzie droższa. Zamawianie taksówki ma sens, jeśli podróżujesz z grupą 3-4 osób (np. dwie pary).

Jeśli podzielisz koszt na trzy lub cztery osoby to nie odczujesz tak mocno tego kosztu. Jest możliwe zamówienie taksówki z wyprzedzeniem przez Internet. Wtedy kierowca będzie czekał na Ciebie z tabliczką w hali przylotów i zaprowadzi Cię do samochodu.

Wypożyczony samochód

W okolicy lotniska są formy świadczące usługi wynajmu samochodów. Można się tam udać i resztę pobytu w Budapeszcie spędzić w osobiście wynajętym pojeździe. Ułatwi on nam podróżowanie nie tylko po mieście, ale także po okolicy.

Jak widzicie z lotniska stolicy Węgier mamy, aż tyle sposobów, aby dostać się do centrum miasta. Możemy wybierać według własnego gustu i budżetu. Najłatwiejsza i najtańsza opcja – transport publiczny. Można też zdecydować się na przejazd grupowy (minibus) lub wybrać taksówkę czy wypożyczyć samochód. Po zapoznaniu się z powyższymi opcjami już teraz możesz zastanowić się, którą z nich wybierzesz zaraz po wylądowaniu na lotnisku.