Jordania. Ciekawe miejsca, zabytki, zwiedzanie, co warto zobaczyć

Jordania to kraj, który nie ma sobie równych na świecie. Niewielkich rozmiarów, ale z wieloma niesamowitymi atrakcjami. Jest tam tradycja kultury arabskiej wraz z tysiącleciami historii ludzkości jest bardzo dobrze zachowana. Atrakcje turystyczne Jordanii zachwycają każdego podróżnika. Szczególnie oszałamiającą scenerią i bardzo serdecznymi ludźmi.

Jordania jest krajem arabskim położonym w rejonie Zachodniej Azji, na wschodnim brzegu rzeki Jordan. Graniczy z Arabią Saudyjską, Irakiem, Syrią, Izraelem i Palestyną. Zachodnia granica kraju ma 26-kilometrową linię brzegową nad Morzem Czerwonym. Jordania jest strategicznie położona na skrzyżowaniu dróg między Azją, Afryką i Europą. Jest monarchią konstytucyjną, a aktualnie panującym królem jest Abdullah II.

Kraj charakteryzuje się spektakularnymi krajobrazami, czy to na pustyni, czy na plażach. Poniżej znajduje się dziesięć miejsc, które wybraliśmy dla Ciebie do odwiedzenia w Jordanii.

1. Petra

Mówiąc o turystyce w Jordanii, należy mówić o Petrze, zaginionym mieście, które wykracza daleko poza słynny obraz świątyni z filmu Indiana Jones. Petra to jeden z siedmiu cudów świata, została wykopana z różowej skały ponad 2000 lat temu.

Uwierz, że potkanie z Petrą czy to w dzień czy w nocy będzie niezapomnianym przeżyciem. Zachwyć się wąwozami i imponującym monumentalnym El Khazneh.

Petra

2. Al Khazneh

Jest najważniejszym miejscem w Petrze. To jedna z licznych typowych budowli rzymskich będąca grobowcem wykutym w klifie. To jedno z najpopularniej odwiedzanych miejsc, warto przespacerować się tu wieczorem, by dodatkowo móc się zrelaksować w tej arabskiej krainie

3. Wadi Rum

Jeśli o nim nie słyszałeś, z pewnością widziałeś gdzieś krajobraz Wadi Rum. Wielka pustynia na południe od Jordanii była scenerią kilku filmów, takich jak Lawrence z Arabii i Zagubieni na Marsie. Dlatego miejsca te są obowiązkowymi przystankami na wycieczkach organizowanych przez Beduinów.

Możesz także zapuścić się na czerwono-piaszczystą pustynię, gdzie wznoszą się złote i czerwonawe góry granitowe. Wycieczka quadem przez oszałamiające krajobrazy jest główną atrakcją, a kończy się nocą w namiotach Beduinów. Warto zobaczyć jak wschodzi słońce nad jordańską Wadi Rum. Ten punkt to absolutnie must have.

4. Amman

Amman, to główna brama, przez którą przechodzą turyści przybywających do Jordanii. Stolicę Jordanii można podzielić na dwie bardzo ciekawe strony i obie warto poznać. Wschodnia część jest bardziej nowoczesna, ma wiele hoteli i kawiarniami oraz sklepów z międzynarodowymi markami.

Natomiast po zachodniej stronie znajdują się główne atrakcje turystyczne kultury arabskiej, takie jak targi, meczety i bardziej tradycyjny styl życia lokalnej ludności. Nie przegap Cytadeli Ammanu – starożytnego teatru rzymskiego i meczetu króla Abdullaha.

Amman

5. Morze Martwe

Morze Martwe jest również główną atrakcją Jordanii. Miej doświadczenie widzenia, kąpieli i unoszenia się w nim. Jego błękitne wody, otoczone pustynią i górami, dzielą terytoria Jordanii, Izraela i Palestyny. Wbrew nazwie Morze Martwe nie jest ani morzem, ani morzem martwym. Jest to jezioro, które nosi tę nazwę ze względu na dużą ilość soli, dziesięciokrotnie wyższą niż w oceanach.

Z powodu tej dużej ilości soli ciała pływaków unoszą się na powierzchni. Słynie również z błota, które zawiera różne rodzaje minerałów, z których część można znaleźć tylko w tym regionie świata.

Morze Martwe

6. Góra Nebo

Góra Nebo jest częścią biblijnego scenariusza. To atrakcja, której nie można przegapić szczególnie przez Żydów, chrześciejan i wszystkich zakochanym w tych krajobrazach. Obszar ten stanowi najbardziej czczone miejsce w tym państwie.
To stamtąd, ze szczytu 710 metrów, Mojżesz po raz pierwszy zobaczył „Ziemię Obiecaną”. Miejsce to oferuje panoramiczny widok na dolinę Jordanu i Jerozolimę.

7. Ajloun

Obok stolicy kraju – Ammanu, Ajloun ma jeden z najbardziej spektakularnych zabytków Jordanii. Zamek Ajloun to twierdza zbudowana przez jednego z generałów sułtana Saladyna w XII wieku. To doskonały przykład architektury islamskiej, która zdominowała trzy główne szlaki prowadzące do Doliny Jordanu, chroniąc szlaki handlowe między Jordanią a Syrią.

8. Aqaba

Aqaba to miasto na wybrzeżu Morza Czerwonego, na skrajnym południu Jordanii. Jedyny port morski w kraju, miasto ma dla Jordanii znaczenie strategiczne. Dla turystów główną atrakcją są plaże z krystalicznie czystą wodą.

9. Gerasa

Gerasa, czyli Jerash, to jedno z najlepiej zachowanych rzymskich miast na świecie. Jego cuda zostały odkryte w 1925 roku, kiedy wykopaliska ujawniły prawie nienaruszone rzymskie miasto. Od tamtej pory stało się ono atrakcją turystyczną.
W Gerasa udasz się w podróż w czasie ulicami, teatrami, świątyniami i placami. Odkryjesz wielką kolumnadę, łuk triumfalny, owalny plac oraz świątynie Zeusa i Artemidy.

10. Madaba

Madaba to miasto mozaiki, położone między stolicą Ammanu, a Morzem Martwym. Dla chrześcijan Madaba jest miejscem szczególnym i stanowi część szlaku wędrownego do Ziemi Świętej.
Najważniejszym punktem mozaiki miasta jest greckokatolicki kościół św. Jerzego. Jest tam obraz z ponad 2 milionami kamieni, w jasnych kolorach, przedstawiający mapę Jerozolimy. Znana jako najsłynniejsza mozaika na świecie, pierwotnie miała wymiary 15,6 m na 6 m. Jednak tylko jedna czwarta mapy została zachowana i to właśnie ją można dziś oglądać w Kościele.

Mamy nadzieję, że zwiedzając Jordanie uda Ci się zobaczyć jak najwięcej miejsc z naszej listy. Chociaż całe to państwo wygląda jak wyrwane z jednej z arabskich baśni, więc do któregokolwiek miejsca byś się nie wybrał, będziesz szczerze zauroczony krajobrazem.

Madaba