Jak dojechać z lotniska do centrum Marrakeszu

Jak dojechać z lotniska do centrum Marrakeszu?

Dużą zaletą lotniska w Marrakeszu jest fakt, że znajduje się ono dosłownie niedaleko samego miasta. 3k to naprawdę nieduża odległość – biorąc pod uwagę lokalizację takich lotnisk jak Boryspol (Kijów) czy Fiumicino (Rzym).

Rodzaje transportu

Po kontroli paszportowej, przejściu przez kilka bramek sprawdzających nasze bagaże i wyjściu na świeże powietrze mamy kilka możliwości dostania się do centrum miasta. Jedne są całkowicie darmowe, drugie i trzecie mniej lub bardziej kosztowne. Zatem ostateczna decyzja należy wyłącznie do Was 😊

Na pieszo

I przyznamy się szczerze, że my właśnie z tej opcji skorzystaliśmy. Nie podróżujemy z dużą ilością bagażu, a dwa szkolne plecaki towarzyszą nam zawsze w podróżach kilku dniowych i kilku tygodniowych.

Z lotniska do placu Dżami al-Fana dostaniecie się spokojnie w ciągu godzinnego spaceru. Droga jest prosta jak drut, więc nie ma możliwości, żebyście się zgubili. Mamy jednak przygotowaną dla Was jedną małą uwagę! W Marrakeszu jest ciepło – bardzo ciepło! Droga nie jest usłana cieniem, więc jeśli nie posiadacie doświadczenia w spacerach przy +30 stopniach lub wiecie, że nie dacie rady to może jednak darujcie sobie ten sposób dostania się do centrum miasta.

Jak dojechać z lotniska do centrum Marrakeszu 1

Komunikacja miejska

Blisko położone lotnisko ma taką zaletę, że dociera do niego komunikacja miejska (przynajmniej najczęściej, bo są pewne wyjątki). Na szczęście lotnisko w Marrakeszu to takich wyjątków nie należy i autobusem linii numer 19 możecie dostać się do centrum miasta. Kosz przejazdu w jedną stronę wynosi 30 dinarów marokańskich. W zależności od kursu cena (w przeliczeniu na złotówki) wynosi około 12 złotych.

Podkreślamy jednak, że linia numer 19 powstała specjalnie dla turystów, którzy chcą wydostać się i dostać do lotniska w Marrakeszu. Dlatego bilet jest w tym przypadku droższy niż korzystając z autobusów innych linii.

Bo gdyby zrobić około 15 minutowy spacer i dostać się na przystanek autobusu numer 11, 18 lub 20 (wychodzicie z lotniska, idziecie prosto do głównej drogi, na której jest rond0; przechodzicie na drugą stronę do miejsca, na którym znajduje się znak autobusowy) to za przejazd do centrum Marrakeszu zapłacimy tylko 4 dinary marokańskie, czy około 4 złote.

Jak dojechać z lotniska do centrum Marrakeszu 2

Pamiętajcie jednak, że autobusy nie zatrzymują się na wszystkich przystankach. Jeśli nie pomachasz do kierowcy ręką (tak samo jak na Ukrainie) to autobus przejedzie wam koło nosa, po prostu się nie zatrzymując.

Taksówki

Z taksówkami bywa różnie, bo wszystko zależy od tego na jakiego kierowcę trafimy. Najdroższe przejazdy zaoferują Wam osoby, które czekają pod samym lotniskiem, nam oferowano transport za 100 dirhamów. Biorąc pod uwagę, że do placu Dżami al-Fana standardowa cena to 10 dirhamów to grzecznie odmówiliśmy takiej ofercie.

Polecamy Wam za to łapać beżowe taksówki na trasie. W tym celu musicie opuścić teren lotniska (iść po prostu prosto z niego wychodząc) i dojść do dużej i ruchliwej ulicy. Na taksówkarzy macha się ręką. Większość z nich nie potrafi komunikować się po angielsku, ale uwierzcie nam – to w niczym nie przeszkadza. Wystarczy podać adres i na telefonie pokazać ikonkę pieniędzy oraz znaki zapytania. 😊 Wspominamy o tym, ponieważ prawdopodobnie i tam kierowca taksówki będzie chciał wyciągnąć od Was więcej pieniędzy, więc cenę ustalcie jeszcze przed trzaśnięciem drzwiami. Bardzo rzadko zdarza się, aby biały człowiek był rozliczany na podstawie taksometru… Dlatego tak ważne jest ustalenie dokładnej ceny. Podobno średnia cena wynosi 70 dirhamów, ale dowiedzieliśmy się, że można ją śmiało stargować do 40-50.

Comments

comments