Jak dojechać z lotniska do centrum Marrakeszu?

Rozmyślasz nad tym w jaki sposób dostaniesz się z lotniska w Marrakeszu do centrum miasta? Opcji jest kilka. Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy je i opiszemy krok po kroku jak z nich skorzystać.

Po spędzeniu kilku godzin w samolocie i przejściu kontroli paszportowej/wizowej znajdziesz się w końcu holu wejściowym przestronnego lotniska Menara. Jeśli podróżujesz zorganizowaną wycieczkę lub zaplanowałeś z wyprzedzeniem szczegółowo całą wyprawę to prawdopodobnie nie martwisz się o transport, który ma Cię odebrać bezpośrednio z lotniska. Jeśli jednak ten element podróży masz nadal niezaplanowany, to koniecznie musisz dowiedzieć się, jakie masz opcje, aby dostać się do centrum Marrakeszu.

Jak się przygotować?

Jeszcze przed wyruszeniem w podróż powinieneś pomyśleć o zdobyciu pieniędzy w walucie wykorzystywanej na tym obszarze. Jednak jeśli przydarzy się, że wylądujesz na lotnisku bez wymienionych pieniędzy, to jest dla Ciebie ratunek. Bezpośrednio wewnątrz budynku, w którym się znajdziesz możesz skorzystać ze znajdującego się tam kantora wymiany walut. Na lotnisku znajdziesz również cztery bankomaty, jeśli potrzebujesz wypłacić nieco pieniędzy. Ale ponieważ nie zawsze działają one niezawodnie to zdecydowanie zaleca się mieć gotową gotówkę na wymianę pieniędzy w kantorze.

Lotnisko Menara znajduje się w odległości około 5 km od centrum. Aby się tam dostać możesz skorzystać z autobusu organizowanego przez lotnisko, prywatnego przewoźnika lub z taksówki. Autobus lotniskowy (dokładnie linia numer 19) kursuje od godziny 6.30 do 23.30 i odjeżdża co 30 minut spod budynku.
Minusem tego rozwiązania na pewno jest fakt, że wysiadając na przystanku musisz sam znaleźć drogę do swojego hotelu. Przy taksówce nie ma tego problemu i dodatkowo nie gnieciesz się w zatłoczonym transporcie publicznym.
Musisz też wiedzieć, aby nie martwić się jeśli miejscowi, będą próbować Cię przekonać, że autobus z jakiegoś powodu nie kursuje. Często utrzymują się jedynie z wożenia turystów i zależy im na zdobyciu klientów.

Taksówka może być wygodną alternatywą i tylko minimalnie droższa niż autobus. Taksówka z lotniska do centrum Marrakeszu jest nie tylko szybka, niezawodna i wygodna, ale także właśnie dość przystępna cenowo – kosztuje nas średnio od 5 do 7 euro. Dodatkowo nie musisz martwić się o swoje rzeczy osobiste w zatłoczonych autobusach ani tracić godzin cennego urlopu czekając w kolejce do przewoźnika publicznego. Zamiast tego możesz wskoczyć do klimatyzowanej taksówki i udać się prosto do hotelu bez żadnych kłopotów i stresu. Najkrótsza trasa do centrum miasta nie powinna trwać dłużej niż 12 minut – przy małym natężeniu ruchu.

Bądź jednak gotowy, że niekiedy może zostać doliczona dodatkowa kwota za przejazd, na przykład za ciężki bagaż, liczbę pasażerów lub podróż w czasie najbardziej intensywnego sezonu, kiedy oblężenie turystów jest największe. Dodatkowo za przejazd po godzinie 21.00 (a zimą po 20.30) obowiązuje dodatkowa opłata w wysokości 50%.
Należy pamiętać, że taksówkarze zawsze powinni używać taksometru do naliczania opłat za swoje podróże, ale mają również tendencję do próbowania oszustw lub nadmiernych obciążeń turystów. Aby więc w pełni cieszyć się fascynującą jazdą do miasta, lepiej negocjuj ceny przed wejściem do taksówki. W tych okolicach są dwa główne rodzaje taksówek. Jedne to tak zwane Petit Taxis, które poruszają się tylko w granicach miasta i przewożą maksymalnie 3 osoby. Drugie to Grand Taxis, mogą pomieścić większe grupy i zapewniają transport do obszarów poza miastem. W czasach pandemii pojazdy te są często dezynfekowane między kolejnymi pasażerami.
Zalecamy wcześniejszą rezerwację transferu z lotniska w Marrakeszu. Podczas rezerwacji taksówki przez internet możesz zaznaczyć opcję ograniczonego kontaktu z kierowcą. Nie będzie on wtedy Cię zagadywał, ale też w takim przypadku nie pomoże na przykład z bagażem ani nie uściśnie ręki.
Zaletą zamawiania online taksówki z pewnym wyprzedzeniem jest to, że od momentu Twojego wylądowania kierowca będzie już czekał na Ciebie, trzymając tabliczkę z Twoim imieniem i nazwiskiem, tuż przed terminalem przylotów. I poprowadzi Cię do odpowiedniego pojazdu.

Poznałeś już opcje, z których możesz skorzystać kiedy będziesz potrzebował transportu z lotniska Menara do centrum Marrakeszu. Mamy nadzieję, że nasze omówienie pomoże Ci zdecydować, która z nich jest dla Ciebie. Życzymy udanej podróży!