Jak dojechać z Bergamo do Mediolanu.

Włochy, to nadal jeden z najliczniej odwiedzanych krajów w Europie. Nie tylko stolica, ale także duże miasta i prowincje są celem wycieczek turystów z całego świata. W Bergamo znajduje się lotnisko, które jest prawdopodobnie najpopularniejszym portem lotniczym, z jakiego korzystają polscy turyści. Zlokalizowane jest zaledwie 50 km od Mediolanu.

Podróżując pociągiem

Dobra wiadomość dla podróżujących pociągiem: nie musicie znać języka włoskiego. Zakupu biletów na pociąg można dokonać online lub na miejscu w automacie. Poruszanie się po dworcu i obsługa wszystkich urządzeń jest dostępna w języku angielskim, ponadto jest bardzo intuicyjna. Więc nawet brak bardzo dobrej znajomości języka, nie powinna przysporzyć większych problemów. Wszystko jest bardzo dobrze oznakowane, dokąd iść, z jakiego peronu odjeżdża pociąg, nie musimy znać miejsca, aby się odnaleźć, ponieważ wszystko jest tam bardzo dobrze i czytelnie pokazane.
Po zakupieniu biletu, jedyne, o czym musimy pamiętać to skasowanie go przed wejściem do pociągu. W tym celu na dworcu znajdują się kasowniki, a kontrole biletów są prawie zawsze.
Warto pamiętać, że na bilecie nie ma numeru pociągu, więc kupując bilet w automacie, warto spisać sobie numer aby bez problemu móc go odnaleźć na tablicy ogłoszeń i upewnić się, o której i z jakiego peronu on będzie ruszał.
Czas podróży z Bergamo do Milano Centrale to 48 minut.

Podróżując autobusem

Prawdopodobnie autobus jest najtańszym i najszybszym środkiem transportu z Bergamo do Centrum Mediolanu. Koszt to ok. 10 Euro od osoby w jedną stronę, kupując bilet online. Dokonując takiej rezerwacji, dostajemy od razu informację skąd rusza taki autobus, jak dostać się do tego miejsca, więc nie ma problemu z dotarciem do punktu startu.

Autobusy Terravision

Do jednych z najpopularniejszych autobusów należą te firmy Terravision.
Decydując się na wcześniejsze kupno biletu, musimy wiedzieć, że Terravison na etapie rezerwacji, wymaga podania dokładnej godziny odjazdu. Jeżeli więc nie mamy pewności, że zdążymy na konkretną godzinę, lepiej kupić bilet bezpośrednio przed wejściem do autobusu.

Autobusy Orioshuttle

Jest to drugi z największych przewoźników na trasie Bergamo – Mediolan. Podobnie jak poprzednik oferuje bilety online oraz z możliwością kupienia przed wejściem do autobusu na miejscu.

Autobusy Autostradale

Kolejną firmą świadcząca usługi przewozowe jest Autostradele, koszt biletu online to 10 euro w jedną stronę. Trafiają się również promocje, warto sprawdzać on line.
Czas podróży pomiędzy Bergamo i docelowym Milano Stazione Centrale to ok. 53 minut niezależnie od firmy, na która się ostatecznie zdecydujemy. Bilety autobusowe do Bergamo i do Mediolanu oferuje firma Sindbad.

Podróżując wynajętym autem

Alternatywą dla transportu publicznego jest wynajęcie auta lub taksówki. Wynajęcie najprostszego auta na weekend (piątek-niedziela), to koszt od 200 zł. Taką transakcję bez problemu przeprowadzimy on-line, najlepiej wybierać wypożyczalnie zlokalizowane najbliżej lotniska.
Taksówki są ogólnie dostępne i nie ma potrzeby ich wcześniej rezerwować. Są one jednak drogie, przejazd taksówką z Bergamo do Centrum Mediolanu może kosztować 85 euro, nie ulega wątpliwości jednak, że to najbardziej komfortowa forma transportu.

Ostatnią alternatywą dostania się z Bergamo do Mediolanu jest przejazd autobusem miejskim do dworca kolejowego w Bergamo i podróż pociągiem regionalnym ze stacji Bergamo do Mediolanu. Koszt tej opcji jest trochę wyższy, a łączny czas podróży znacząco się wydłuża.
Na koniec zaznaczę jeszcze jedną możliwość podróżowania, jaką jest rower. Z pewnością nie jest to opcja dla osób, które przylecą samolotem i pragną dostać się z lotniska do Mediolanu z bagażem. A jedynie turystów zwiedzających te rejony Włoch, którzy mają ochotę i możliwość przemieszczania się jednośladem. O tuż trasa z Bergamo do Mediolanu na rowerze to dystans ok. 57 km. Większość trasy przebiega wzdłuż głównych ulic, które bardzo często posiadają wytyczona na jezdni ścieżkę rowerową lub szerokie pobocza.
Orientacyjny czas na pokonanie tej odległości to ok. 3 godziny i zdecydowanie nie jest to trasa na rodzinną wycieczkę. Jednak podróżowanie rowerem daje możliwość zmieniania trasy i zwiedzenia okolicznych miejscowości co może się okazać nawet całodniową wycieczką.