Spływ Dunajcem – atrakcja Zakopanego inna niż wszystkie

Wybierając się do Zakopanego, możemy znaleźć wiele atrakcji. Oczywiście najpopularniejsze z nich to zwiedzanie Krupówek wjazd na Gubałówkę i Kasprowy Wierch czy odwiedzenie skoczni narciarskiej im. Stanisława Marusarza. Jednak dla ludzi, którzy chcą spróbować czegoś bardziej oryginalnego lub budzącego większą dawkę adrenaliny, dobrym wyborem będzie spływ Dunajcem Zakopane na drewnianych tratwach. Jest to znakomity sposób na spędzenie czasu w gronie rodzinnym i pokazanie, dzieciom piękna górskiej przyrody i przy okazji zabytków specyficznych dla Podhala.
W poniższym artykule przedstawię szczegóły dotyczące tej atrakcji na podstawie strony wwwsplywfan.

Atrakcje na trasie

Istnieje wiele wariantów dotyczących wycieczki, możemy na przykład wybrać czy wolimy spływ Dunajcem tylko w części polskiej, czy również chcemy odwiedzić Słowacje. Trasy różnią się długości, ceną i czasem trwania.
Jeżeli przeszliśmy już do możliwych konfiguracji tras, to teraz omówimy je w całości. Wycieczka zaczyna się w Zakopanem, skąd jedziemy do zabytkowego drewnianego kościoła w Dębnie pod wezwaniem Św. Michała Archanioła. Postój w tym miejscu trwa pół godziny, w tym czasie można podziwiać gotycką budowlę wykonaną z drewna, która jest obecny na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Posiada ona elementy z przełomu XV I XVI wieku, natomiast w środku można znaleźć wiele cennych antyków.
Następnym przystankiem jest zapora w Niedzicy. Jest kilka powodów, aby się tu zatrzymać. Na koronie zapory można zobaczyć malowidło 3D, sprawiające wrażenie przelewającej się wody. Oprócz tych atrakcji znajduje się tam też zamek, który łączy w sobie zarówno historię Polski jak i Węgier. Kiedyś średniowieczna warownia, dziś muzeum, zachwyca licznych odwiedzających go turystów. Był tam kręcony m.in. serial “Janosik” i “Wakacje z Duchami”. Poza tym można również skorzystać z parku miniatur i parku linowego, a także spróbować dań w znajdujących się nieopodal karczmach. Kolejnym etapem jest przesiadka na tratwy i spływ przełomem Dunajca. Dunajec to górski rwący potok, przepływający przez teren Pienińskiego Parku Narodowego jednego z najpiękniejszych w Polsce. Z tratwy można zobaczyć najbardziej znane szczyty Pienin takie jak Trzy Korony i Sokolica (choć mniej widoczna). Cała wyprawa dobiega końca na przystani flisackiej w Szczawnicy.

Długość tras

Czas trwania trasy polskiej to mniej więcej 2h (Sromowce Kąty — Szczawnica), w czasie tego spływu pokonuje się 18 km. Przepływ trasą słowacką to natomiast 1,5h (Majere- Leśnica) mająca długość, niewiele mniej, bo 14 km.

Cena

Chcąc uczestniczyć w spływie Dunajcem na trasie słowackiej, ceny prezentują się następująco: Dorosły musi zapłacić za siebie 130 zł, dziecko do lat 10 chcące uczestniczyć w spływie to koszt 110 zł za osobę, natomiast w wieku od roku do lat czterech to 70zł za osobę. Jeżeli chodzi o cenę spływu w Polsce, to różnią się kwoty za dorosłego i dla dziecka do lat 10. I są to odpowiednio 150 zł/os. oraz 130 zł/os. Niezależnie od wybranej trasy przy kupię online, dostaniemy 5 zł rabatów na każdą osobę biorącą udział w spływie. Aktualny cennik można znaleźć na stronie www.splyw.fan