Kazbegi – dlaczego warto odwiedzić?

Stepancminda znana w Polsce jako Kazbegi znajduje się w regionie północno-wschodniej Gruzji, na wysokości 1740 m n.p.m. Miasteczko położone jest w dolinie pod dwoma najsłynniejszymi symbolami Gruzji, czyli Górą Kazbek i Klasztorem Trójcy Świętej. Kazbek jest najbardziej znaną górą w Gruzji, a posiadanie ponad 1500 m widoczności topograficznej sprawia, że przyciąga alpinistów z całego świata. Jest ona idealną bazą wypadową do odkrywania północnej granicy Gruzji.

Kazbegi to jedno z najbardziej tajemniczych i klimatycznych miejsc. Panorama i rozłożyste zbocza przypominają sceny z Władcy Pierścieni. Jest to miejsce, gdzie można znaleźć spokój i oddać się matce naturze.
Stepantsminda leży nad rzeką Terek i znajduje się jedynie 157 kilometrów na północ od Tbilisi. W związku z tym można dostać się tutaj już w ciągu jedynie trzygodzinnej przejażdżki transportem zbiorowym. Przewoźnicy do Kazbegi nie kursują według ustalonego harmonogramu, wyruszają dopiero, gdy się zapełnią. Dlatego w zależności od pory dnia i roku może okazać się, że wyruszysz w podróż już w ciągu 5 minut lub dopiero po 3 godzinach. Więc jeśli chcesz mieć szybszą i bardziej osobisty transport to możesz skorzystać z prywatnych przewoźników. Dodatkową zaletą tych taksówek jest to, że często oferują swoim podróżnym opcję zatrzymywania się po drodze w popularnych miejscach, na przykład w celu zrobienia zdjęć. Może to być niezwykle zachęcającą opcją dla zwiedzających.

Gdzie się zatrzymać w Kazbegi?

W centrum Kazbegi możemy znaleźć zakwaterowanie w wygodnym, urokliwym 3-gwiazdkowym hotelu z przepięknym widokiem na góry. Inną opcją może być nocowanie w samym centrum, w imponującym 4-gwiazdkowym hotelu z niesamowitymi widokami. Znajdują się tam teleskopy do podziwiania panoramy ze słonecznego tarasu i salonów wewnętrznych. Niesamowite widoki i piękna okolica tworzą odprężającą atmosferę.

Atrakcje w Kazbegi

Ta niebywale piękna okolica jest idealnym miejscem do odkrywania najbardziej malowniczych części Wielkiego Kaukazu. Główną atrakcją miasta jest Klasztor Trójcy Świętej, jeden z symboli Gruzji.
Wioska Stepantsminda jest bazą wypadową zarówno dla poważnych wędrowców, wspinaczy, alpinistów, jak i jednodniowych wycieczkowiczów. Szlaki w okolicy Kazbegi, często nie są oznakowane. Jednak są one tak łatwe do znalezienia i tak często bardzo uczęszczane, że oznaczenia niemal w ogóle nie są potrzebne. Turyści najczęściej decydują się na wycieczki jednodniowe.
Istnieje ich kilka wariantów, więc możesz sobie wybrać w zależności od tego, jak intensywny chcesz, aby był Twój dzień. A jeśli nie chcesz spacerować wtedy, kiedy są największe tłumy to pamiętaj, by wyruszyć rano jak najwcześniej.
Przechodząc przez centrum miasta możesz skierować się na most nad rzeką Terek. Jeśli, następnie skręcisz w lewo, możesz udać się szlakiem przez resztę wioski i kontynuować swą wędrówkę w górę obok starej wieży strażniczej i przez piękny obszar łąkowy. Ten trasę polecamy najmocniej, ponieważ jest o wiele piękniejsza niż spacer szosą, ale podjazd jest w niektórych miejscach stromy i wąski, więc musisz uważać.
Ponieważ szlak ten znajduje się u podnóża góry Kazbek, sytuacja meteorologiczna może się zmieniać bardzo szybko, więc miej oko na pogodę. Lokalne nagłe zmiany pogody mogą sprawić, że wędrówka przestanie być bezpieczna. Podczas burzy powszechne są tu pioruny uderzające w ziemię. Burze pojawiają się i znikają bardzo szybko i nawet lekki deszcz może przekształcić się w ulewę, więc bądź na to także przygotowany.

Kościół Świętej Trójcy Gergeti

Kościół Trójcy Świętej Gergeti jest bardzo popularną atrakcją, więc bądź przygotowany na mnóstwo osób na szlaku w ciągu dnia. Znajduje się on na wysokości 2210 m n.p.m., a szlak prowadzący do niego jest dość dobrze widoczny i łatwy do przejścia. U jego początku znajduje się wygodny parking.

Twierdza Zakagori w Dolinie Truso

Może to być świetny plan na całodniową wędrówkę. To dobra trasa dla rodzin lub początkujących wędrowców. Oferuje mnóstwo ciekawych rzeczy do zobaczenia. Możesz nawet odczuć tę wędrówkę jako zwykły spacer po łonie natury, ponieważ cała wycieczka odbywa się po polnej drodze. Samochody, quady i motocykle jeżdżą codziennie tą trasą, ale nie stanowi to większego problemu dla turystów pieszych, ponieważ więcej jest jednak ruchu pieszego.

Wycieczka do wodospadów Gveleti

Musisz wiedzieć, że Gveleti oznacza po gruzińsku „miejsce węży”, więc miej oczy szeroko otwarte. Jednak najpowszechniejszym wężem w Gruzji jest gatunek niejadowity. Zdecydowana większość tych gadów w ogóle nie występuje w rejonie Kazbegi, ponieważ Górny Kaukaz przez większą część roku jest dla nich zbyt zimny. Jednak możesz za to spotkać mnóstwo jaszczurek.

Szlaki w okolicy Kazbegi często prowadzą przez pastwiska i łąki więc możesz zobaczyć stada owiec czy krów wzdłuż trasy.
Psy żyjące w tej dolinie są bardzo spokojne, wręcz przyjazne. Jest to normalne w Gruzji w miejscach o wysokiej turystyce – przyzwyczaiły się do licznych pieszych wędrówek ludzi. Więc nie zdziw się, jeśli wychodząc z miasteczka Stepantsminda zdobędziesz tymczasowego psa, który będzie ci towarzyszyć.