Jaskinia Prometeusza w Gruzji.

Znana także jako Jaskinia Kumistavi, położona w okolicach miasta Kutaisi, niezwykle zjawiskowa, stanowi jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Gruzji. Według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody uznana za pomnik przyrody trzeciej kategorii. Jedna z najpiękniejszych jaskiń dostępnych dla ruchu zwiedzających, zarówno pieszo, jak i na wodzie!

Co znajdziesz w artykule?

  • Historia odkrycia i zagospodarowania jaskini
  • Opis atrakcji
  • Godziny otwarcia i ceny biletów do Jaskini Prometeusza
  • Ciekawostki dotyczące jaskini
  • Wskazówki dotyczące zwiedzania

Historia odkrycia i zagospodarowania Jaskini Prometeusza.

Jaskinia została znaleziona przez gruzińskich speleologów stosunkowo niedawno, bo w 1984 roku, ale szybko zagospodarowana szybko stała się chętnie odwiedzanym obiektem turystycznym. W ciągu sześciu następnych lat zbudowano trasę dla turystów o długości około kilometra, przebito tunel o długości 150 metrów, a na powierzchni powstało kilka budynków o turystycznym przeznaczeniu. W jaskini  zamontowano także tymczasowe oświetlenie i szybko otwarto dla zwiedzających. W takiej formie jaskinia funkcjonowała do 1990 roku, wówczas w wyniku upadku Związku Radzieckiego i braku funduszy obiekt został zamknięty dla zwiedzających. Pozostał tylko lokalny mieszkaniec, który doglądał jaskini i chronił ją przed próbami dewastacji. Na cześć stróża przy wejściu do jaskini umieszczono rzeźbę przedstawiającą go w asyście psa, wraz z którym doglądał bezpieczeństwa jaskini.

Po siedemnastu latach zamknięcia władze gruzińskie postanowiły przywrócić jaskinię jako atrakcję turystyczną. Ówczesny Prezydent Gruzji zmobilizował działania i zaproponował, aby nazwą nawiązać do mitycznego Prometeusza, który został przykuty do skały i torturowany przez kruka w tej właśnie okolicy. Przez cztery lata przygotowywano jaskinię pod ruch turystów i finalnie w maju 2017 roku została otwarta dla zwiedzających.

Opis atrakcji, jakie oferuje Jaskinia Prometeusza w Gruzji

Jaskinia powstała na skutek zjawisk krasowych, czyli rozpuszczania skał wapiennych, na skutek czego w jej wnętrzu powstały rozmaite formy, jak stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, draperie i nacieki jaskiniowe.

Samo wejście do jaskini budzi zainteresowanie, ponieważ aby się do niej dostać musimy przejść przez okno o wysokości trzech metrów. Jednak już po wejściu widok różnorodnych form skalnych pobudzających wyobraźnię zapiera dech w piersi i powoduje gęsią skórkę.
W jaskini jest jeden bardzo zawiły główny korytarz, który ma łącznie około półtora kilometra długości, oraz wiele przewyższeń sięgających nawet do 40 metrów. Kolorowe oświetlenie idealnie dobrane do scenerii generuje różne obrazy w wyobraźni człowieka i każdemu podsuwa na myśl co innego, zwierzęta, śnieżne wodospady skalne, czy dywany. Każdy interpretuje widziane obrazy na swój sposób. Ścieżka kończy się prześliczną, dość dużą salą, o bardzo romantycznym zabarwieniu, gdzie widać dwie zwrócone ku sobie twarze, kobiety z wielkimi wargami i mężczyzny z ogromnym nosem. Jest to Sala Miłości, w której można wziąć ślub cywilny. Kolejno możemy zobaczyć niesamowitą jaskinię Opchio, którą wypełnia woda z wiosennych deszczy. Trasę około 300 metrów można pokonać łódką, za dodatkową opłatą.

Godziny otwarcia i ceny biletów do Jaskini Prometeusza.

Jaskinia Prometeusza jest czynna przez cały rok, od poniedziałku do niedzieli w godzinach 9:00 – 17:00. Nie ma możliwości zwiedzania jaskini indywidualnie, grupy wraz z przewodnikiem wyruszają na eksplorację jaskini o pełnych godzinach. Jeżeli ktoś zarezerwował ślub cywilny, jaskinia w tym terminie będzie niedostępna dla zwiedzających.

Bilet wstępu dla obcokrajowca to koszt około 30zł. Dodatkowa opłata za rejs łódką wynosi około 22,50 zł. Co istotne, w cenie biletu wliczona jest opieka przewodnika, który najczęściej opowiada o jaskini w trzech językach: gruzińskim, rosyjskim i angielskim. Dodatkowo, po zakończonej wycieczce przysługuje nam transport autobusem do parkingu przed wejściem.

Ciekawostki dotyczące jaskini

W jaskini swoje schronienie znalazło wiele gatunków zwierząt. Wysoko, w skalnych zakamarkach żyją nietoperze, pająki i karaczany. W jeziorze jaskini Opchio natomiast możemy spotkać pancerzowce, a między skałami nad wodą skryte podkowce gruzińskie, które stanowią bardzo rzadki, wręcz uznany za zagrożony, gatunek nietoperzy.

Z uwagi na to, że jezioro w jaskini Ochio pojawia się wraz z wiosennymi deszczami, rejs łódką jest uzależniony od jej poziomu. Jeżeli poziom wody jest zbyt niski, skorzystanie z tej atrakcji będzie niemożliwe.

Wskazówki dotyczące zwiedzania

Temperatura wewnątrz jaskini wynosi około 14,5 stopnia. Należy zatem odpowiednio się ubrać. Wilgotność powietrza zaś wynosi 98%.
Pokonanie całej trasy wraz ze skorzystaniem z rejsu łódką to około półtorej godziny zwiedzania.