Jak dojechać z lotniska do centrum Odessy?

Jak dojechać z lotniska do centrum Odessy?

Prawda jest taka, że odeskie lotnisko do dużych nie należy, ale położone jest na obrzeżach miasta, co nieco bardziej komplikuje dojazd – choć wydostanie się z tego miejsca nie należy do najtrudniejszych (porównując nasze przygody z innymi lotniskami na świecie 😊 ).

Jeśli jeszcze nie masz planu na to, co dokładnie w Odessie zobaczyć to koniecznie zapoznaj się z naszą listą odeskich atrakcji. Mamy ogromną nadzieję, że w mieście, do którego mamy ogromny sentyment, będziesz się świetnie bawić!

Jaki transport?

Kiedy tylko wyjdziecie ze strefy przylotów dopadną Was ludzie, którzy będą oferować przejazd prywatną taksówką. W zależności od tego jakimi pieniędzmi dysponujecie, o której godzinie przylatujecie oraz na jaki komfort (lub jego brak) możecie sobie pozwolić istnieje kilka opcji dotarcia do centrum Odessy.

Najtańsza opcja dojazdowa

Oczywiście najtańszą opcją dojazdową jest skorzystanie z tak zwanych marszrutek. Są to autobusy miejskie (dość małe), przypominające nasze miniautobusy kursujące między mniejszymi miejscowościami.

Marszrutki

Wychodząc z lotniska należy skierować się w prawą stronę. Niestety będziemy musieli przedostać się przez gąszcz naganiaczy, którzy będą nam oferować przejazd prywatną taksówką. Jeśli zostaniemy zaczepieni należy podziękować i po prostu się nie zatrzymywać. Za samochodami znajduje się nieduża wiata przy której zatrzymują się marszrutki linii 117, 175, 148 oraz 150. To właśnie nimi dojedziecie spokojnie do centrum miasta.

A teraz jedna bardzo ważna uwaga! W marszrutkach płaci się (koszt jednego przejazdu wynosi 7 hrywien + 5 hrywien za bagaż – walizka) w momencie wysiadania i pieniądze przekazuje się kierowcy. Zdarza się, że w tym mini autobusie jest tak dużo ludzi, że nie ma szansy przedostać się przedniego wejścia (tak gdzie siedzi kierowca). W takiej sytuacji należy powiedzieć specjalną formułę osobie, która znajduje się przed nami:

„pjeredajcie pażausta (nazwa ulicy, np. Derybasowskaja) zadnia”

Tym oto komunikatem informujemy, że „prosimy o przekazanie zapłaty za przejazd na ulicę Drybasowką i prosimy, aby na tej ulicy kierowca otworzył tylne drzwi, abyśmy mogli się z marszrutki wydostać”. Po takim komunikacie zaczepiona przez nas osoba podaje pieniądze do kolejnej i kolejnej, aż pieniądze trafiają do kierowcy.

Jak dojechać z lotniska do centrum Odessy 2

I teraz druga bardzo istotna sprawa! Najlepiej przygotować sobie kwotę na przyjazd wcześniej – mamy tu na myśli rozmienienie pieniędzy. Jeśli jednak nie będziecie posiadać drobnych, a w autobusie jest ścisk i nie możecie przedostać się do kierowcy, to wspomnianą przez nas formułę musicie powiedzieć wcześniej. Generalnie w marszrutkach wydaje się resztę, ale musicie dać czas kierowcy na jej odliczenie oraz przekazanie pieniędzy z powrotem do Was. My byliśmy świadkiem, jak ktoś płacił banknotem 200 hrywien, a cała reszta do niego wracała (przez ręce innych pasażerów) i nie było sytuacji, że coś się nie zgadzało. Wyobrażacie sobie taką scenę w Polsce? Kiedy wraca do nas reszta z 200 złotych? 😊

Trolejbusy

Z lotniska w Odessie do centrum miasta dojedziecie również trolejbusem numer 14, który niestety kursuje (naszym zdaniem) jeszcze rzadziej niż marszrutka. Nie mniej jeśli piszemy tekst o tym, jak dojechać do centrum Odessy z lotniska to jesteśmy zobligowani przedstawić również tę opcję.

Tą formą transportu spokojnie dojedziecie do dworca kolejowego w Odessie czy parku Szewczenki. Naszym zdaniem mimo wszystko lepiej wybrać przejazd marszrutką, ponieważ dowiezie Was do tego turystycznego centrum, z którego będziecie mieć najbliżej do wszystkich atrakcji miasta.

A jeśli potrzebujesz dostępu do strony komunikacji miejskiej w Odessie to zajrzyj koniecznie na tę stronę: http://transport.odessa.ua

Taksówki taksówkom nierówne

Najbardziej nachalni (o czym pisaliśmy już wcześniej) są naganiacze taksówek, ale…! Nie każdy taksówkarz jest taki zły, a ceny powalające (chodź dziś w kontekście wartości hrywny w stosunku do złotówki nie można powiedzieć, że ukraińska waluta jest droga). Firmy przewozowe przed lotniskiem oferują przejazd eleganckimi samochodami pod wskazany adres. Ceny zaczynają się od 250 hrywien, czyli około 40 złotych. Biorąc pod uwagę, że kierując się w stronę wiaty marszrutki linii 117 na pewno zaczepią nas kierowcy niezrzeszeni (są to po prostu osoby, które dorabiają sobie jazdą samochodem) i za ten sam przejazd wezmą od nas 90 hrywien, kto by chciał przepłacać? 😊

Jak dojechać z lotniska do centrum Odessy 3

W Odessie bardzo dobrze funkcjonują przejazdy łapane z ulicy. Machasz ręką, mówisz że masz tyle i tyle hrywien, a jeśli twojemu kierowcy jest po drodze to w tej cenie zawozi swojego pasażera pod wskazany adres. Zatem nie zdziwcie się, jeśli ktoś na ulicy macha ręką i wchodzi do samochodu, który taksówką nie jest.

Mamy nadzieję, że z tym pakietem informacji będzie Wam dużo łatwiej i przyjemniej podróżować po Odessie. Koniecznie dajcie nam znać, z jakimi wrażeniami wracacie!

Comments

comments