Jak dojechać z lotniska do centrum Odessy?

Podróżowanie to wspaniałe hobby umożliwiające zwiedzenia nowych miejsc, poznanie innej kultury, historii i języka, sposób na wzbieranie niezapomnianych wspomnień. Na destynację wybiera się kierunki bliższe i dalsze, byle tylko poznać coś, co do tej pory było nieznane i tajemnicze. Tak sprawa przedstawia się na przykład z Ukrainą – choć to sąsiad, wciąż kryje w sobie miejsce przepiękne, o których niewiele się wie, na przykład piękną Odessę. Co zrobić, kiedy znajdzie się na lotnisku i zechce udać do centrum tego miasta? Jest na to kilka sposobów, o których poniżej.

Odessa – perła Ukrainy

Nazywana Perłą Morza Czarnego Odessa jest miastem o wielowiekowej historii. To trzecie pod względem powierzchni miasto Ukrainy, które od lat przyciąga do siebie turystów. Położona nad brzegiem Morza Czarnego oferuje długie, piaszczyste plaże, jak i liczne zabytki – jej symbolem są Schody Potiomkinowskie mające 192 stopnie. Wielu turystów nie wyobraża sobie wyjechać z Odessy bez wcześniejszego zrobienia sobie na tych schodach zdjęcia.

Lotnisko w Odessie jest zlokalizowane w jej południowo-zachodniej części, od centrum dzieli je około 7,5 kilometra. Jak najlepiej przebyć ten dystans i znaleźć się w sercu Perły? Na turystów czeka kilka możliwości, jakie można rozważyć.

Z lotniska do centrum Odessy – jak dojechać

Decydując o tym, którą z możliwości się wybierze, pod uwagę wziąć należy środek transportu, cenę za usługę oraz czas, jaki zajmie dotarcie spod lotniska do centrum miasta. Jeśli też ceni się wygodę w podróży, również można wziąć ją pod uwagę jako jedno z kryteriów wyboru.

Sposób numer 1 – wzięcie taksówki

Jeżeli ceni się wygodę i chce przewieźć swój bagaż w bezpieczny sposób, pierwszą opcją, jaka przychodzi do głowy, jest wzięcie taksówki. Przed terminalami bardzo łatwo jest znaleźć taksówkę, ponieważ mają tam one swój postój. Decydując się na nią, w zależności od natężenia ruchu, podróż do centrum Odessy powinna zająć od dwudziestu minut do jednej godziny.
Opłata za przejazd spod lotniska do centrum to około trzysta hrywien. Inną opcją jest także zamówienie Ubera, także w rozsądnej cenie.

Istnieje również alternatywa w postaci prywatnego transferu od drzwi do drzwi – można zarezerwować go wcześniej, a wówczas profesjonalny kierowca będzie czekał na lotnisku i to on zawiezie do centrum Odessy.

Sposób numer 2 – wynajęty samochód

Jeżeli zdecydowano się na wynajęcie samochodu spod lotniska – taką usługę oferują między innymi firmy Sixt, Budget, Euopcar – by jak najszybciej dotrzeć do centrum miasta, należy kierować się ulicą Vodoprovidna, następnie drogą Lynstdorfs’ka i jechać prosto ulicą Kosmonavtiv. Przy jej końcu należy skręcić w prawo w ulicę 25-yi Chapajevs’koi Dyvizii. Jak w przypadku wzięcia taksówki, tak i tutaj liczyć trzeba się z natężeniem ruchu, podróż może zająć od dwudziestu do sześćdziesięciu minut.

Warto skorzystać z tej opcji, kiedy planuje się kilkudniowy pobyt w mieście i zamierza po nim podróżować – jest to cenowo korzystniejsze od brania za każdym razem taksówki.

Sposób numer 3 – komunikacja miejska

Jeżeli nie ma się zbyt wiele bagażu, który trzeba przewieźć, i niestraszna wydaje się podróż z obcymi osobami, można jak najbardziej skorzystać z komunikacji miejskiej, która – przejeżdżając obok lotniska – dostosowana jest do przylotów i odlotów samolotów.

Przystanek autobusowy znajduje się na prawo po wyjściu z lotniska. Skorzystać można z podróży minibusem dwóch linii: 101 oraz 129. Orientacyjnie podróż tym środkiem komunikacji może wynieść od 40 minut do półtorej godziny.

Przy lotnisku zatrzymuje się autobus linii 117. Odjeżdża on spod niego co 20 minut. Czas dotarcia do centrum miasta wynosi około pięćdziesiąt minut. Podczas trasy autobus zatrzymuje się na stacji kolejowej Odessa-Glavnaya. Koszt biletu wynosi pięć hrywien.

Jeszcze inną opcją skorzystania z komunikacji miejskiej jest trolejbus numer 14. Kursuje on codziennie od 7:00 do 20:00 spod lotniska na stację kolejową – korzystając z pociągu, można także udać się do centrum Odessy – a czas podróży to około trzydzieści pięć minut. Bilet na trolejbus to koszt dwóch hrywien.