Skalne miasto i klasztor Wardzia

Wybierając się do Gruzji, w planie wycieczki nie może zabraknąć jednej z głównych atrakcji, szczególnie popularnej wśród turystów.
Wardzia to Skalne Miasto, zlokalizowane u podnóża stromych zboczy doliny rzeki Mtkwari, położone na wysokości 1300 m. n.p.m. To bardzo niezwykłe i tajemnicze miejsce jakie istnieje w Gruzji. Skalne miasto z racji swojego trudnego położenia na skałach, budzi w turystach ciekawość oraz pociąga swoją niedostępnością.

Skalne miasto początki i trudna historia

Początki tego miejsca pamiętają czasy XII i XIII wieku jeszcze będące wojskową bazą a następnie za sprawą królowej Tamary przekształcenie w twierdzy w klasztor. Królowa Tamara była szczególną postacią i najwybitniejszym władca jakiego miała Gruzja. Przez długie lata Vardzia stanowiła centrum religijne, kulturowe i polityczne kraju, mieszczące się na trzynastu poziomach i składające się z około 3 tysięcy przeróżnych przestrzeni. To miejsce w którym tłum witał swoich żołnierzy wracających z wojny z Sułtanem a także armia była żegnana przed walkami. W czasach swojej największej świetności klasztor posiadał liczne szlachetne i drogocenne dobra oraz uchodził za bardzo zamożny. Do XXI wieku przetrwało ok. 250 pomieszczeń, usytuowanych nad kanałem rzeki Mtkwaria i czekających na zwiedzających. Trudna historia tego miejsca i jego wielokrotne niszczenie, doprowadziło do zachowania tylko części Skalnego Miasta, którą aktualnie możemy zwiedzać.

Co tam zobaczą zwiedzający

Zwiedzenie Skalnego miasta może zająć kilka godzin, ponieważ na całym terenie nie ma rozwiniętej bazy sklepów dobrze jest zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne rzeczy, szczególnie w picie. Latem jest tu bardzo gorąco, przed wejściem można kupić picie lub nalać sobie wody ze źródła znajdującego się przed wejściem. Dostarczanie wody w tak trudnych warunkach było dużym wyzwaniem, stąd prawdopodobnie zostały zrobione otwory w podłogach w których była przetrzymywana woda. Zwiedzając pomieszczenia lepiej patrzeć pod nogi aby nie wdepnąć w jedną z nich wędrując po licznych pomieszczeniach. Po między pokojami spaceruje się tunelami, ścieżkami a na wyższe piętra wchodzi się schodami, które bywają dosyć strome. Niektóre tunele potrafią być bardzo długie, jeden z najdłuższych mierzący ok. 150 metrów rozpoczyna się tuż po wejściu do świątyni. Aktualnie na terenie Skalnego miasta znajduje się rezerwat i muzeum. Do dziś niektóre skalne pomieszczenia zamieszkują zakonnicy, którzy przybyli tu po odzyskaniu przez Gruzję niepodległości 1991 roku.

Marszrutka do Miasto królowej Tamary

Gruzja wiele zawdzięcza swojej walecznej królowej Tamarze, która stworzyła to gruzińskie mocarstwo. To ona dostrzegła korzyści górzystych, stromych i trudno dostępnych terenów. Gruzini znają legendy, które głoszą, że królowa Tamara będąc małą dziewczynką zgubiła się pośród tych skał, wędrując z wujem. Kiedy ówczesna królewna nie wróciła ze spaceru do karawany, wuj zaczął jej szukać i wtedy usłyszał cichutki głosik, wołający „war dzia” co znaczyło ” jestem wujku”. Stąd wzięła początek nazwa miasta a w raz z panowaniem królowej rozpoczęła się jego budowa w 1184 roku. Wszystkie powstałe komnaty, klasztor, sala tronowa oraz niezwykły jak na tamte czasy system wodny powstały z polecenia królowej. Od początku miała ona wizje wnętrza góry do której można było się dostać jedynie kilkoma dobrze schowanymi tunelami. Dziś prowadzi do niego jedynie jedna marszrutka wyjeżdzająca ze stolicy największego miasta rejonu Samcche-Dżawachetia – Achalciche.

W roku 1283 żywioł zniszczył miasto niemal doszczętnie. Trzęsienie ziemi jakie nawiedziło Gruzję zawaliło ponad 2/3 miasta, obsuwając znaczną część zewnętrznych ścian. Ten ogromny cios dla miasta doprowadził do jego upadku, jednak mimo wszystko nie wszyscy ludzie opuścili je. Dopiero najazd Persów w 1551 roku ostatecznie zrujnował Skalne miasto. Najeźdźcy wymordowali ludność i ograbili ją jednocześnie bezpośrednio przyczyniając się tym do upadku panowania królowej Tamary