Odessa. Ciekawe miejsca, zabytki, zwiedzanie, co warto zobaczyć

Odessa – ciekawe i piękne miejsce

Odessa, jest miastem, a także stolicą obwodu odeskiego Ukrainy, położonym nad Morzem Czarnym. Jest to trzecie pod względem wielkości miasto, liczące ponad milion mieszkańców. Ma niecałe 200 lat, a złożone zostało przez carycę Katarzynę II. Odessa jest miejscem chętnie odwiedzanym przez Polaków, ponieważ można w niej poznać historie związaną z Adamem Mickiewiczem i wiele innych. W dalszej części artykułu przedstawię najciekawsze miejsca, które każdy powinien odwiedzić w trakcie pobytu w tym miejscu.

Odessa – ciekawe miejsca, zabytki, zwiedzanie, a także co warto zobaczyć

W Odessie, przede wszystkim warto wybrać się do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To katedra, do której należy ponad 16 tysięcy katolików. Budynek powstał w XIX wieku. Symbolem Odessy są również Schody Potiomkinowskie. Kojarzące się przede wszystkim z filmem “Pancernik Potiomkin”, Siergieja Eisensteina, który opowiada o rosyjskiej rewolucji z 1905 roku. Schody te stały się scenerią kluczowego momentu filmu, w którym żołnierze carscy strzelali do protestujących. Mimo tego, że scena została wymyślona przez reżysera, była dość ściśle związana z autentycznym protestem w Odessie. Schody wielokrotnie miały zmieniane swoją nazwę.

Przed 1905 rokiem nazywane były Schodami Gigantycznymi lub Schodami Przymorskimi. Dopiero od 1955 roku nazwano je Schodami Potiomkinowskimi, na pamiątkę wydarzeń sprzed 50 lat. Liczą 192 stopnie i 136 metrów długości. Wybudowano je w celu ułatwienia przemieszczania się pomiędzy portem, a miastem. Na szczycie schodów znajduje się pomnik księcia Richelieu, który był gubernatorem Odessy, a także dwukrotnym premierem Królestwa Francji w XIX wieku. Kolejnym symbolem miasta jest również kolumnada z widokiem na morze, umieszczona na placu Woroncowa. Zdecydowanie największą perełką miasta jest neobarokowy Teatr Opery i Baletu otwarty w 1887 roku. Jest to drugi budynek, znajdujący się w tym samym miejscu, ponieważ pierwszy spłonął w 1873 roku. Kolejnym obiektem, który warto odwiedzić jest filharmonia założona w 1898 roku, która może zmieścić nawet 1000 widzów.

Budynek z pewnością zachwyci każdego swoim pięknym i interesującym wyglądem. Warto również wiedzieć, że Odessa jest miastem wielu literatów. Przebywał w nim nie tylko Aleksander Puszkin, ale również Izaak Babel. Największa świątynią w Odessie jest sobór Przemienienia Pańskiego. Został wybudowany pod koniec XVIII wieku. Niestety w czasach radzieckich została zniszczona i zburzona, a odbudowanie nastąpiło dopiero z początkiem XXI wieku. Zwiedzanie można również rozpocząć od samego centrum miasta, czyli okolic placu Pryvokzal’na. Kierując się na północ w stronę ulicy Deribasivska dotrzemy na popularny deptak, na której ulicy mieszkał Adam Mickiewicz. Przy deptaku znajduje się również słynny Pasaż, czyli dawne centrum handlowe. Niedaleko od parku jest plac katedralny z Soborem Przemienienia Pańskiego.

Cerkiew została wybudowana na przełomie XX i XXI wieku. Znaczącym wejściem do portu w mieście jest słynna latarnia morska Woroncowa, licząca ponad 27 metrów wysokości. Jest trzecią latarnią przy odesskim porcie. Na pewno warto również zobaczyć Odeski Uniwersytet Narodowy im. Ilji Miecznikowa, który został założony w 1865 roku przez cara Aleksandra II. Początek uczelni dała szkoła średnia, która później została przekształcona w Imperatorski Uniwersytet Noworosyjski. Ciekawym i interesującym miejscem jest również muzeum archeologiczne, posiadające w swojej kolekcji zabytki pochodzące z północnego wybrzeża Morza Czarnego, zaczynając od epoki kamienia, aż do średniowiecza i starożytności Grecji, Cypru, Egiptu i Rzymu. Powstało w 1825 roku i jest jednym z najstarszych muzeów na Ukrainie.

Odessa, jest kurortem, który turyści najchętniej odwiedzają w okresie letnim, w czasie wakacji w ciepłe miesiące. Miasto oferuje mnóstwo plaż, niestety nie należą one do tych szczególnie szerokich i rozległych. Jeśli nie będą w stanie spełnić naszych oczekiwań, to w ich okolicach możemy znaleźć mnóstwo ciekawych miejsc wartych odwiedzenia i zobaczenia. Jednym z takich miejsc jest Delfinarium i Akwarium “Nemo”. Na południowych obrzeżach miasta, możemy również skorzystać z atrakcji znajdujących się na dzielnicy pełnej klubów, pubów i barów. Jeszcze dalej wysunięta na południe, znajduje się atrakcja, która szczególnie zachwyci i zainteresuje fanów militarnych rzeczy – Pomnik Heroicznej Obrony Odessy. Na tym niewielkim obszarze znajduje się mnóstwo interesujących pojazdów bojowych, a także dział i łódź podwodna.

Szczególną popularnością cieszy się również plaża znajdująca się na północy miasta – Luzanivka. Jest tam znacznie mniej turystów, a więcej mieszkańców miasta. Często możemy usłyszeć, że Odessa należy do dość niebezpiecznych miejsc do wypoczynku. Nie jest to do końca prawdą. Oczywiście, tak jak w każdym miejscu należy zachowywać podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Podsumowanie

Przyjeżdżając do Odessy, warto pamiętać, że jest to miasto typowo nadmorskie, które oferuje turystom piękne plaże, a także wyjątkowo ciepłe morze. Średnia temperatura w okresie letnim w lipcu i sierpniu wynosi przeciętnie 28 stopni Celsjusza, a liczba dni słonecznych w roku wynosi około 300. Do Odessy możemy dostać się za pomocą linii lotniczych, w krótkim czasie, ponieważ sam lot trwa 1,5 godziny. Jest to miejsce pełne ciekawych i interesujących atrakcji, w którym nie będziemy narzekać na brak możliwości do zwiedzania.