Islandia. Ciekawe miejsca, zabytki, zwiedzanie, co warto zobaczyć

Islandia

Kiedy na myśl przychodzi Islandia, przed oczami staje zielony kraj, wyspa pełna niesamowitych pomników przyrody i niezliczonej ilości cudów cudów nie tylko pochodzenia naturalnego. Kraj ten, położony na granicy dwóch oceanów, Arktycznego i Atlantyckiego, to wyspa. Wyspa pełna wulkanów i gejzerów.

Cudowne miejsca Islandii, pochodzenia naturalnego

Z racji, że kraj ten leży w okolicach koła podbiegunowego, można tutaj doświadczyć czegoś, czego nie sposób doświadczyć w centralnej Europie. Mowa tu o zorzach polarnych oraz tzw. białych nocach. Czym one są? Białe noce to efekt nachylenia się osi ziemi w okresie letnim, w kierunku słońca. Oba bieguny ziemi, są wówczas wystawione na działanie promieni słonecznych, nieprzerwanie przez 6 miesięcy. Podobnie rzecz się ma z nocami, które również trwają tu pół roku. Mowa oczywiście o dniu i nocy polarnej.

Zorza polarna, czyli niezwykłe obrazy na niebie, to również znak szczególny Islandii. Aby jednak móc zaobserwować to niezwykłe zjawisko, musi zostać spełnionych kilka warunków. Potrzeba wyjątkowo ciemnej nocy, z dala od wszelkiego rodzaju sztucznego oświetlenia, najlepiej bezchmurnej. Oraz oczywiście odpowiedniej aktywności słonecznej. Warto jednak zarwać kilka nocy aby móc być świadkiem tego wyjątkowego spektaklu.

Wulkany. Islandia to kraina wiecznie stykających się ze sobą żywiołów. Ognia i lodu. Wulkany stanowią część tej wyspy. Krajobraz obrośniętej mchem, zastygłej lawy. To dzięki wulkanom i ich niepochamowanej sile, Islandia słynie z ogromnej Ilości gorących źródeł i gejzerów. To również niezliczona ilość klifów i jaskiń. Co rok, na Islandie przybywają całe rzesze spragnionych wrażeń turystów, pragnących być świadkami najbardziej niesamowitego zjawiska na ziemi, jakim jest erupcja wulkanu. Na Islandii znajduje się około 130 aktywnych i zastygłych wulkanów.

Kolejnym cudem natury, których niezliczona ilość określa Islandię jako kraj kontrastów, to lodowce. Te tworzone przez lata, a nawet stulecia warstwy śniegu i lodu, to spektakularny widok. Często lodowce tworzą na Islandii jaskinie lodowe, będące nie lada atrakcja dla turystów pomiędzy listopadem a marcem. Lodowce stanowią aż 10% powierzchni całej wyspy.

Fiordy z racji swojej dość sporej odległości od stolicy kraju Rejkjaviku, są nieco mniej popularną atrakcja Islandii, niż np. w Norwegii. Nie zmienia to faktu, że są one jednym z najbardziej spektakularnych rejonów kraju. Ich specyficzny, surowy klimat to krajobraz wyjątkowy i niepowtarzalny.
Można jeszcze wymieniać cuda, jakie natura zafundowała mieszkańcom Islandii z czara plażą Reynisfjara, wodospadami czy Parkiem Narodowym na czele.

Zabytki Islandii

Zdecydowana większość atrakcji turystycznych, tych innych niż stworzone przez naturę, można zobaczyć w stolicy kraju Rejkjaviku. Jest to tak naprawdę jedyne większy miasto na Islandii. Jedyna nowoczesna metropolia w europejskim stylu.

Jednym z zabytków stolicy, jest 75 metrowy Kościół Hallgrimskirkja. Jego styl nawiązuje kształtem do bazaltowych kolumn, których wiele na Islandii. Z wieży Kościoła, rozpościera się niesamowity widok na okolicę. Stolica słynie ze sztuki ulicznej. Wśród budowli miejskiej, nie trudno natrafić na tzw. murale, będące często malowidłem o wielkości całego budynku.

Nie lada atrakcją turystyczną jest wrak samolotu Dakota United States Navy Douglas Super DC-3. Musiał on z powodu braku paliwa, awaryjnie lądować na plaży Sólheimasandur. Jest to miejsce dość często odwiedzane przez turystów, a niedawno nawet powstał tutaj specjalny parking dla zwiedzających.

Sam Rejkiavik, to rozsiane wzdłuż głównej ulicy drogie restauracje oraz ekskluzywne butiki. Doskonałym obiektem, równie często odwiedzanym jest budynek Perlan. Oprócz Kościoła Hallgrímskirkja, jest to jeden z dwóch najbardziej znanych zabytków stolicy. Ciekawostką jest położenie owego budynku, gdyż leży on na Wzgórzu Oskjuhlid Hill, w towarzystwie zbiorników, z naturalnie podgrzewaną wodą dla miasta. Co więcej, nad budynkiem i zbiornikami w szklanej kopule znajduje się restauracja z przepięknym widokiem. W budynki Perlan, organizowane są targi rzemiosła oraz galerie sztuki.

Każde większe miasto, posiada swoją główną ulicę. W Rejkjaviku jest to Laugarvegur, główna ulica handlowa, przy której mieszczą się dwa międzynarodowe centra handlowe. Stolica dzieli się na część stara i nową. Prawie zawsze w starej części znajduje się duży plac. Nie inaczej jest też tutaj. Plac Austurvollur to pamiątka po dawnych czasach. Wraz z nim, zamierzchłe czasy przypominają również okoliczne zabudowania, jak Kościół Domkirkja, Gmach Parlamentu oraz Hotel Borg, wybudowany w stylu art deco.

Stary port daje możliwość obserwacji wielorybów, ze specjalnie dla turystów zacumowanych łodzi rybackich. Dają one niesamowite możliwości podczas fotografowania tych największych na świecie ssaków.

Wyjątkową ciekawostką, jest położone w centrum miasta jezioro Tjornin. Znajduje się w nim wyjątkowej urody fontanna, a jezioro to jest ulubionym miejscem odpoczynku ptaków, podczas ich przelotów migracyjnych.

Kiedy już znudzi nam się miasto, warto wybrać się na…księżyc. To oczywiście żart, ale jest takie miejsce, oddalone około 30 minut jazdy samochodem ze stolicy, które wyglądem może przypominać krajobraz księżycowy. To słynna na cały świat Niebieska Laguna. Są to gorące źródła tonące we mgle którą tworzy para wodna.

Choć Islandia to kraj, gdzie natura odgrywa zdecydowanie największą rolę, znaleźć w niej można również cuda, które są dziełem rąk. Islandia to pod wieloma względami wyjątkowy kraj. Kraj, do którego warto jechać, choćby po to, by przeżyć niesamowite spotkanie z żywiołami. To tutaj, ogień woda żyją w symbiozie.