Łódź na weekend. Co warto zobaczyć w Łodzi?

Łódź na weekend

Wiosna powoli budzi się do życia, dni stają się coraz dłuższe i cieplejsze. Zaczynamy spędzać coraz więcej czasu na zewnątrz, sukcesywnie szukamy nowych, ciekawych alternatyw na spędzanie wolnego czasu.
Jest to idealny moment, by na dobre obudzić się z zimowego snu, zaplanować małą wycieczkę i ruszyć na weekend w Polskę!

Jeżeli szukasz ciekawego miejsca, by spędzić aktywnie czas z rodziną w cudownej atmosferze, pełnej sztuki, kultury, dobrej muzyki i świetnego jedzenia – koniecznie wybierz Łódź na weekend!

Co warto zobaczyć w Łodzi?

Łódź jest naprawdę zjawiskowym i wyjątkowym miastem, od wielu lat związanym z przemysłem włókienniczym, do czego dumnie nawiązuje jego zabudowa i architektura, oraz co podkreślają rozmaite atrakcje turystyczne. Warto zwiedzić Łódź, szczególnie w okresie, kiedy na jego ulicach odbywają się różnego rodzaju festiwale, parady i pokazy, których z pewnością nie znajdziemy nigdzie indziej. Jeżeli wybierasz się do Łodzi na weekend, warto skorzystać z pomocy przewodników, aby wykorzystać ten czas jak najlepiej i zwiedzić wszystkie najpiękniejsze miejsca Łodzi.

Najpopularniejsze miejsca i atrakcje w Łodzi, które warto zobaczyć:

  • Centralne Muzeum Włókiennictwa
  • “Filmówka” i Muzeum Kinematografii
  • Łódź Żydowska – Litzmannstadt Ghetto

Centralne Muzeum Włókiennictwa – unikatowe muzeum

Siedzibą muzeum jest dawna fabryka Ludwika Geyera, gdzie uruchomiono jedną z pierwszych maszyn parowych i przy której stanął, również pierwszy, komin przemysłowy. Nazywana “Białą Fabryką” i to nieprzypadkowo, budynek bowiem od lat nosi tynk w tym kolorze i co warto wspomnieć, stanowi jeden z najbardziej zjawiskowych zabytków architektury przemysłowej. Jest ogromnym, czteroskrzydłowym kompleksem budynków, pośrodku którego stoi Stara Kotłownia – nietuzinkowa interaktywna część Muzeum.

Muzeum oferuje kilka wystaw całorocznych, na których możemy obejrzeć maszyny związane z tkactwem, przędzalnictwem, dziewiarstwem i włókiennictwem z przełomu XIX i XX wieku. Największą popularnością jednak, szczególnie wśród pań jest cyklicznie zmieniana wystawa strojów z różnych okresów w dziejach Polski. Obejrzymy tam ogromną kolekcję różnorodnych materiałów i tkanin, o bardzo bogatej kolorystyce i zjawiskowym wzornictwie, które zachwycą oko niejednego zwiedzającego.

Obok Muzeum zwiedzić można Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej, w którego skład z kolei wchodzi kilka obiektów o typowej, dziewiętnastowiecznej zabudowie, m.in. kościół z Nowosolnej, willa letniskowa z Rudy Pabianickiej, tzw. „drewniana kamienica”, czyli niski dom z przedmieść Łodzi, drewniana poczekalnia Łódzkich Wąskotorowych Elektrycznych Kolei Dojazdowych, oraz 4 drewniane domy rzemieślniczo-mieszkalne z łódzkich przedmieść.

W całym kompleksie sezonowo organizowane są rozmaite atrakcje, co roku w styczniu Muzeum świętuje urodziny założyciela fabryki, Ludwika Geyera. Latem, na dziedzińcu organizowane są koncerty artystów pochodzących z Łodzi, bardzo często w formie unplugged, czyli bez prądu, wyłącznie z użyciem instrumentów akustycznych.

“Filmówka” i Muzeum Kinematografii

Podczas zwiedzania Łodzi koniecznie należy odwiedzić Łódzką Szkołę Filmową i znajdujące się tuż obok, jedyne w Polsce, Muzeum Kinematografii. Filmówka to elitarna szkoła, która wykształciła pokolenia wybitnych aktorów, reżyserów i filmowców. Warto przysiąść na jej słynnych schodach i wyobrazić sobie Andrzeja Wajdę spędzającego szkolne przerwy przesiadując właśnie na nich.

Muzeum Kinematografii znajduje się w neorenesansowym pałacu, należącym niegdyś do Karola Scheiblera, największego łódzkiego przemysłowca. W zbiorach Muzeum znajduje się ponad 5000 eksponatów dotyczących kinematografii. Od taśm filmowych, przez historyczne projektory i stoły montażowe, do pełnych scenografii i rozmaitych rekwizytów. Co ciekawe, ekspozycja wnętrz pałacowych znajdująca się na parterze była gotową scenografią dla kilku polskich filmów. Jakich? Przyjedź i sam spróbuj zgadnąć.

Przy Muzeum znajduje się stale działające studyjne kino Kinematograf, które prezentuje polskie filmy przedwojenne, dokumenty, animacje, czy współczesne kino artystyczne.

Idąc szlakiem polskiej kinematografii, nie można ominąć Alei Gwiazd, wzorowanej na hollywoodzkiej, gdzie znajduje się ponad 60 gwiazd poświęconych najważniejszym postaciom w branży filmowej.

Łódź Żydowska – Litzmannstadt Ghetto

W okresie przedwojennym ludność żydowska stanowiła ⅓ mieszkańców Łodzi. Wraz z wybuchem wojny część z nich zdołała opuścić swoje domy, jednak dla pozostałych nastały bardzo trudne czasy. Na początku 1940 roku na terenie Starego Miasta powstało jedno z największych w Europie gett, które po niemal dwóch latach zostało przekształcone w wielki obóz pracy, gdzie produkowano przede wszystkim odzież i buty dla niemieckich żołnierzy. Ogromny głód, nieludzkie warunki, a zatem doskwierający chłód i choroby doprowadziły do śmierci dziesiątków tysięcy Żydów.

Tę ogromną tragedię upamiętnia Park Ocalałych z Pomnikiem Polaków Ratujących Żydów. Park został otwarty w 60. rocznicę likwidacji getta, posadzono przy okazji 600 drzewek pamięci, dla tych, którym udało się przeżyć Litzmannstadt Ghetto. Podczas zwiedzania getta warto odwiedzić stację Radegast – zabytkowy budynek kolejowy. Za czasów drugiej wojny światowej, początkowo pełnił główny punkt przerzutowy dla dostaw żywności i surowców, później służył do wywozu Żydów do obozów zagłady. Pośród posadzonych drzewek pamięci znajduje się budynek kulturalny o nazwie Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, który swoją działalnością ma na celu promowanie międzykulturowego i międzyreligijnego dialogu oraz prezentacja dorobku różnych kultur, zwłaszcza tych ważnych dla historii Łodzi. Warto także przysiąść na ławeczce upamiętniającej Jana Karskiego i poddać się chwilowej zadumie nad Kopcem Pamięci. Nad stawem zaś możemy znaleźć wyjątkowy pomnik Polaków Ratujących Żydów, ułożony z wysokich ścian w kształcie Gwiazdy Dawida, oraz wzbijającego się do lotu Orła.

To tylko kilka spośród wielu ciekawych zabytków i atrakcji Łodzi, zatem warto je odwiedzić i się przekonać.

Ciekawostki o Łodzi:

Łódź jest trzecim w Polsce miastem pod względem liczby populacji o niemal siedemsetletniej historii. Początkowo była małą wsią i nosiła nazwę “Łodzia”.