Jaką kurtkę przeciwdeszczową wybrać na wyprawę w góry?

Chodząc po mieście zalanym deszczem zwykle używamy parasola bądź lekkiej kurtki przeciwdeszczowej. Jednak, jeśli jesteśmy fanami górskich wycieczek to warto wyposażyć się w odpowiednią kurtkę przeciwdeszczową. Dzięki bogatemu wyborowi asortymentu odzieży górskiej na pewno znajdziemy coś za siebie. Jaki asortyment przeciwdeszczowych kurtek męskich oraz damskich znajdziemy w sklepach?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • kurtki przeciwdeszczowe męskie i damskie – czym kierować się przy zakupie
  • czy warto wydać więcej na kurtkę przeciwdeszczową na górskie wyprawy
  • na co zwracać uwagę przy wyborze kurtki na wyprawę w góry

Odpowiednia budowa oraz krój kurtki przeciwdeszczowej w góry pozwala na zachowanie właściwej ciepłoty ciała oraz wypychanie potu na zewnątrz po to, by lepiej nam się chodziło, biegało czy wspinało. Ponadto kurtka przeciwdeszczowa przeznaczona na wyprawę w góry wykonana jest z materiałów, które dobrze chronią przed zimnem oraz kroplami deszczu. Takie kurtki są o wiele bardziej wytrzymałe niż zwykłe kurtki przeciwdeszczowe dostępne w tradycyjnych sklepach. Ponadto wykonane są z takich materiałów, aby w górskim plecaku zajmować jak najmniej miejsca i ważyć jak najmniej. To także bardzo ważne pod kątem kompletowania górskiego ekwipunku, który ma być przede wszystkim funkcjonalny, praktyczny i jak najlżejszy. Dlatego lekka kurtka przeciwdeszczowa sprawdzi się doskonale.

Kurtka przeciwdeszczowa męska w góry – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Warto pamiętać, że kurtki przeciwdeszczowe męskie warto wybierać pod kątem przeznaczenia. Wiąże się to z wyborem laminatu, czyli inaczej mówiąc łączenia membrany (popularnie, choć nieprawidłowo mówiąc siateczki z materiałem). Przez to kurtki te mogą mieć różne cechy. Takie połączenie czy rodzaj laminatu może różnić kurtkę pod kątem grubości czy wagi, a także wytrzymałości. Wyróżniamy trzy rodzaje laminatu: laminat podwójny, laminat potrójny oraz laminat 2,5.

Najbardziej wytrzymałe są kurtki męskie przeciwdeszczowe, wykonane z potrójnego laminatu. Są one odporne na przetarcia, co doskonale predysponuje je do zabrania w wysokogórską wyprawę. Są też stosunkowo lekkie i bardzo wytrzymałe.

Męskie kurtki przeciwdeszczowe z potrójnego laminatu to zaawansowany produkt, ściśle przeznaczony do wysokogórskich wypraw, dostosowane do noszenia ciężkiego plecaka. Dodatkowo mają bardzo wiele technicznych rozwiązań, między innymi wentylacji pod pachami. Zminimalizowaną ilość kieszeni czy laminowane kieszenie. To wszystko wpływa na ich funkcjonalność oraz wagę, która jest szczególnie ważna przy wysokogórskich wyprawach.

Jeśli chodzi o kurtki męskie przeciwdeszczowe z podwójnego laminatu, to tutaj mamy bardzo duży wybór modeli kurtek męskich (np. https://8a.pl/kurtki-przeciwdeszczowe-meskie). Mają one większy kaptur, co zapewnia nam komfort ich noszenia w trakcie dużego deszczu. Dodatkowo są także lekkie.  Możemy je, podobnie jak kurtki męskie przeciwdeszczowe wykonane z laminatu 2,5, spakować do małego pokrowca lub do kieszeni.

Jeśli chodzi o przeznaczenie męskich kurtek z laminatu 2,5 to najlepiej sprawdzają się one przy sportach trekkingowych, ponieważ zapewniają maksimum oddychalności, co przy takich sportach jest bardzo ważne. Męskie kurtki przeciwdeszczowe z laminatu z membraną docenią również osoby uprawiające sporty – biegacze czy rowerzyści, którzy potrzebują lekkich i oddychających kurtek, które będą dla nich komfortowe w trakcie dużego wysiłku i zmiennych warunków pogodowych.

Męskie kurtki przeciwdeszczowe z laminatu – jak dopasować kurtkę do naszych indywidualnych potrzeb?

Ważnym atutem kurtki, oprócz budowy oraz dużej pochłanialności oraz innych funkcjonalnych rozwiązań jest to, że kurtki te mają uniwersalny krój i nadają się także do codziennego noszenia np. do pracy lub na długie spacery. Nie muszą one być przeznaczone jedynie do wysokogórskich wypraw czy stricte do sportowych zmagań. Kolejną zaletą męskich kurtek przeciwdeszczowych z membraną jest to, że możemy kupić je w bardzo atrakcyjnych cenach. Szczególnie kurtki wykonane z podwójnego laminatu, których wybór w sklepach znajdziemy bardzo duży.

Jeśli szukamy kurtki męskiej przeciwdeszczowej typowo na wysokogórskie wyprawy trekkingowe, warto zwrócić uwagę na nasze indywidualne potrzeby. W przypadku wędrówki górskiej mogą przydać nam się kurtki męskie przeciwdeszczowe z dużą ilością kieszeni, a w przypadku, jeśli chcemy nosić kurtkę przeciwdeszczową z laminatu tylko w razie pogorszenia pogody, warto wybrać po prostu jak najlżejszy model kurtki przeciwdeszczowej. Jeśli jednak uprawiamy turystykę wysokogórską, to warto wybrać męską kurtkę przeciwdeszczową ze wzmocnieniami i dodatkowo zwrócić uwagę na wielkość kaptura, który będzie dopasowany do kasku, niezbędnego przy wysokogórskich wyprawach.

Te wszystkie elementy złożone razem pozwolą wybrać nam najlepszy model kurtki męskiej przeciwdeszczowej, dostosowanej do naszych indywidualnych potrzeb i warunków pogodowych. Jednocześnie pamiętajmy, że męskie kurtki przeciwdeszczowe z laminatu to kurtki doskonałej jakości i dużej wytrzymałości. Jeśli nawet jednorazowo będziemy musieli wydać tę kurtkę kilkaset złotych, to posłuży nam ona przez dobrych kilka lat i będzie doskonałym zabezpieczeniem przed deszczem. Warto więc wydać na nią więcej pieniędzy.