Ciekawostki o Pompejach

Pompeje to starożytne włoskie miasto, znajdujące się w pobliżu współczesnego Neapolu. Znane jest na całym świecie i stanowi niezwykły symbol starożytności w nowożytnym świecie. To pewnego rodzaju most, przenoszący nas do przeszłości. Co sprawia, że Pompeje są wyjątkowe? Sprawdźmy! Poniżej przedstawiamy 20 ciekawostek o tym szczególnym zakątku świata.

Niszczycielski Wezuwiusz

Pompeje w 79r.n.e zostały zniszczone przez wybuch wulkanu Wezuwiusz, oddalonego od miasta niecałe 10km. W wyniku 3-dniowej erupcji, miasto zostało doszczętnie zniszczone i pokryte nawet 6 metrową warstwą wulkanicznego popiołu, a życie straciło około 2 tysiące ludzi.

Wszechstronny rozwój

Największy rozwój Pompei datuje się na 1r.n.e. Miasto rozwijało się niemalże we wszystkich kierunkach, przede wszystkim gospodarczo – czemu sprzyjały żyzne gleby oraz doskonałe położenie geograficzne.

Bogactwo

Wzrost bogactwa miasta przyczynił się również do wzrostu architektury. Zamożni mieszczanie wraz z arystokracją rywalizowali w budowaniu coraz to piękniejszych willi.

Łaźnie nie tylko dla patrycjuszy

Swoistą atrakcją, również dla kobiet były pompejańskie łaźnie, znajdujące się zarówno w mieście jak i na jego przedmieściach.

Pierwsze zniszczenie Pompei

W 62r.n.e nastąpiło trzęsienie ziemi i to wówczas Pompeje zostały zniszczone po raz pierwszy w niemalże 60%. Dopiero po 17 latach nastąpiła potężna erupcja wulkanu Wezuwiusz. Co ciekawe – mieszkańcy nie mieli świadomości, że Wezuwiusz jest śmiercionośną wulkaniczną górą. W czasach świetności bogata wulkaniczna gleba dawała mieszkańcom tereny pod żyzne uprawy winorośli i oliwnych drzew.

Nietypowe odkrycie

Starożytne Pompeje zostały odkryte w 1711 roku przez pewnego wieśniaka, który kopał studnię i przypadkowo natknął się na ruiny miasta. Prace odkrywkowe ruszyły niespełna 40 lat później – w 1748r. Do dziś odkopano niewiele ponad połowę miasta.

Uwaga na zebry

Jak się okazuje pierwowzór dzisiejszych przejść dla pieszych w postaci zebry powstał już w starożytności. W Pompejach można natknąć się na wystające nad poziomem ulic głazy, które stanowiły przejścia dla pieszych, a także pełniły funkcję progów zwalniających dla wozów.

Pompejański amfiteatr

Pompeje miały również swój amfiteatr. Jak się okazuje dzisiaj jest on najstarszym istniejącym kamiennym amfiteatrem na świecie. W czasach swojej świetności był w stanie pomieścić 20 tysięcy osób! Ciekawostką były liczne bójki, które miały miejsce na widowni amfiteatru między ludnością pochodzącą z lokalnych miejscowości.

Starożytne miejskie reklamy

Zwiedzając starożytne Pompeje możemy natknąć się na szereg napisów, znajdujących się na elewacjach budynków i przybierających różne kolory oraz kroje liter. To starożytne reklamy, które przyciągają uwagę i naprawdę zachwycają.

Nierząd droższy niż wino

Aż trudno uwierzyć, że w Pompejach mieściło się około kilkudziesięciu domów publicznych, a nierząd był ogólnie powszechny. Z reguły były to niewielkie pokoiki z kamiennymi łożami i stosownymi ściennymi malowidłami. Usługi zaś kosztowały tyle, co 4 lampki taniego włoskiego wina.

Archeologia właśnie tam

Pompeje obecnie stanowią największe stanowisko archeologiczne świata, zajmując powierzchnię 150 akrów.

Live at Pompeii

Wydarzenie z roku 1971 było szczególne, ponieważ właśnie wtedy angielski zespół rockowy – Pink Floyd, nagrał film na żywo, podczas którego zagrał szczęść piosenek w pompejańskim amfiteatrze. Publiczność stanowiła ekipa filmowa oraz miejscowe dzieci.

UNESCO

Pod koniec XX wieku – w 1997r., Pompeje zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obecnie ruiny starożytnego miasta odwiedzane są przez ponad 2,6 miliona turystów rocznie.

Niepokorna Góra

Wezuwiusz, który w 62r. przyczynił się do całkowitego zniszczenia miasta w późniejszych czasach wybuchał aż 17 razy! W XVIII wieku – 8 razy, w XIX wieku – 6 razy, w XX wieku – 3 razy.

Nietypowe koleiny

Uliczki w Pompejach charakteryzują się podłużnymi wyżłobieniami w bruku. Koleiny niekiedy są dosyć głębokie, a utworzyły je prawdopodobnie metalowe okucia kół wozów. Nie ma jednak potwierdzonych informacji na ten temat.

To nie ludzie

Wiele mitów głosi, że ciała ludzi, którzy zginęli podczas erupcji wulkanu, zostały zakonserwowane w popiele lub lawie, a ludzkie skamieniałości mają być tego dowodem. Nic bardziej mylnego. Te skamieniałości to figury wykonane z gipsowego odlewu przez archeologów.

Villa Dei Misteri

To miejsce leżące w dosyć sporej odległości od centrum miasta. Znaleźć tam można najpiękniejsze kolorowe freski w Pompejach, przedstawiające misteria dionizyjskie, a także motywy egipskie.

Pompeje również dla niepełnosprawnych

Niestety Pompeje nie są w całości dostosowane do zwiedzania przez osoby z ograniczoną mobilnością. Władze parku archeologicznego wyszły temu naprzeciw i przyczyniły się do powstania specjalnej 3,5 kilometrowej trasy, przeznaczonej dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich. Trasa prowadzi od Piazza Anfiteatro, aż do świątyni Wenus.

Kara za rozpustę?

Pozostali mieszkańcy Imperium Rzymskiego twierdzili, że wybuch Wezuwiusza był swoistego rodzaju karą za grzechy i wszechobecną rozwiązłość, która zawładnęła Pompejami.

Pompeje a II wojna światowa

W czasie II wojny światowej wykopaliska zostały zbombardowane, niosąc duże zniszczenia. Większość budynków zostało odbudowanych, lecz do dziś nie wiadomo, które z tych budynków są autentyczne, a które stanowią jedynie powojenną rekonstrukcje.