Ukraina – ciekawe miejsca, zabytki, zwiedzanie – co warto zobaczyć?

Ukraina to państwo leżące w Europie Wschodniej. Graniczy z siedmioma państwami : Białorusią, Polską, Słowacją, Węgrami, Rumunią, Mołdawią i Rosją. Posiada także dostęp do dwóch mórz : Czarnego i Azowskiego. Pod względem powierzchni zajmuje 45 miejsce na świeci – 603 700 km kwadratowych. Liczba całkowitej ludności w tym państwie wynosi 37 289 000. Stolicą Ukrainy jest Kijów, natomiast językiem urzędowym ukraiński.

Perełki turystyczne, które warto zobaczyć.

Ukraina to bardzo ciekawy kraj wart odwiedzenia. Posiada bardzo bogatą historię, zabytki oraz miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć będąc w tym kraju. Także piękno dzikiej przyrody zachęca do odwiedzenia tego państwa.

Miasta, które przyciągają turystów z całego świata.

Ukraina ma wiele miast, które są godne uwagi podczas podróży do tego kraju. Oto kilka najważniejszych, które warto odwiedzić.

Lwów

To wielokulturowe miasto, które posiada bardzo bogatą historię. Jest bardzo istotne z punktu historycznego i kulturalnego nie tylko dla Ukraińców ale także dla Polaków. W tym mieście możemy odnaleźć prawie wszystkie style architektoniczne. Koniecznie będąc w tym klimatycznym mieście należy udać się na Stare Miasto. Od 1998 roku znajduje się ono na liście UNESCO. Dla miłośników zabytków to istny raj. Można podziwiać tutaj takie świątynie jak : katedra łacińska, katedra ormiańska, kaplica Boimów. Znajdują się tutaj także świeckie perełki architektury takie jak np. Czarna Kamienica czy Kamienica Królewska. Godny naszej uwagi jest budynek kijowskiej Opery.

Kijów

Kijów to stolica Ukrainy, a zarazem największe jej miasto. Ta prawie 3 milionowa metropolia leży nad rzeką Dniepr. Jedno z ważniejszych miast o znaczeniu historycznym i kulturalnym. Pomimo iż wiele perełek architektury nie przetrwało do dnia dzisiejszego to nadal jest w nim co podziwiać. Będąc w Kijowie warto zobaczyć m.in.: Sobór Mądrości Bożej ( lista UNESCO) czy Ławrę Peczerską – siedzibę ukraińskiego zwierzchnika kościoła prawosławnego. Kijów to także liczne muzea. Warto odwiedzić chociażby Muzeum historii Ukrainy podczas II wojny światowej ,Muzeum wojny w Afganistanie, Muzeum Czarnobylskie, Muzeum Bułhakowa czy Muzeum Jednej Ulicy. Z Kijowa organizowane są także wycieczki do opuszczonego miasta Prypeć – teren dawnej elektrowni.

Odessa

Miasto to powstało w XVIII wieku od podstaw, a więc jest bardzo młode. Znajduje się na półwyspie krymskim ( obszar kurortowy). W XIX i XX wieku było to jedno z ważniejszych miast portowych. Po II wojnie światowej zostało odznaczone przez Stalina tytułem „ Miasto Bohater”. Otrzymany tytuł zawdzięcza temu, że w czasie trwanie II wojny światowej w tym mieście wojska radzieckie zatrzymały aż na 2 miesiące natarcia Rumunów i Niemców. Plaże Odessy to prawdziwy raj dla turystów. Do największych atrakcji Odessy zalicza się także Delfinarium – największe na terenie całej Ukrainy oraz Akwarium. Centrum miasta zawiera liczne perełki architektury : pasaże handlowe, Operę, schody Potiomkinowskich, liczne muzea oraz wystawy np. sprzętu wojennego.

Miejsca warte odwiedzenia.

Twierdza w Kamieńcu Podolskim

Jedna z najsłynniejszych Twierdz, rozpisywał się o niej sam Henryk Sienkiewicz w powieści „Pan Wołodyjowski”. Zamek powstał w XIV wieku i był niemalże nie do zdobycia. Można wejść na dziedziniec zamku i zobaczyć mury jakie się jeszcze zachowały. Jedną z atrakcji tego miejsca są posiłki przyrządzane wedle starodawnych zwyczajów. Ponadto znajdują się tutaj liczne wystawy. Cały zamek nocą jest iluminowany, co stanowi piękne widowisko.

Zamek w Chocimiu

Zamek zachował się w całkiem niezłym stanie do dnia dzisiejszego. Roztacza się z niego malowniczy krajobraz na okolicę oraz rzekę Dniestr. Mury zamku są potężne. W jego wnętrzu znajdują się liczne wystawy oraz eksponaty np. wystawy historyczne lub sprzętu oblężniczego.

Regiony przyciągające turystów

Riwiera krymska

Znajduje się w południowej części Krymu. Rozciąga się od Jałty do Aluszty. To aż ponad 1000 km przepięknych plaż oraz malownicze góry. Dla lubiących wypoczynek na łonie natury to miejsce jak z bajki. Najważniejsze atrakcje turystyczne na Riwierze krymskiej to m.in.:

  • Jaskółcze Gniazdo – zamek , w którym możemy smacznie zjeść i podziwiać zapierające dech w piersiach widoki.
  • Pałac Potockich w Liwadii.
  • Novyi Svit – kurort położony w dolinie. Zawierający dużo dzikich plaż ciężko dostępnych dla turystów. Jeżeli zależy nam na odpoczynku w miejscu bez natłoku ludzi to ten kurort będzie idealny.
  • Jaskinie w górach krymskich.

Odpoczynek nad jeziorem

Ukraina posiada nie tylko piękne morza, plaże czy góry, ale również jeziora. Jeżeli wolimy odpoczynek na lonie natury, z dala od zgiełku miast to opcja wyjazdu nad tamtejsze zbiorniki wodne będzie godna rozważenia. Najsłynniejsze ukraińskie jeziora to:

  • Słone jezioro Kunigunda
  • Jezioro Pulemieckiego
  • Jezioro Białe
  • Jezioro Świtaź
  • Jezioro Ostrowskie
  • Jezioro Synewyr

Jezioro Donuzław – największe jezioro na Krymie.

Ukraina to bardzo rozległy kraj. Posiada bogatą historię, która możemy zobaczyć niemalże na każdym kroku. Piękne zamki lub ich ruiny, cerkwie lub różnego rodzaju perełki architektury przyciągają rzesze turystów. To także bardzo malowniczy kraj, posiadający wiele zapierających dech w piersiach miejsc. Jedno jest pewne, jeżeli nie byłeś jeszcze na Ukrainie koniecznie musisz odwiedzić ten kraj.