Tbilisi. Ciekawe miejsca, zabytki, zwiedzanie, co warto zobaczyć?

Planujesz wycieczkę do stolicy Gruzji i zastanawiasz się, co można tam zobaczyć? W tym artykule wskażemy Ci najciekawsze atrakcje w Tbilisi. Zarówno te najbardziej popularne jak i te lokalnie ukryte zakątki.

Niemal wszystko może nas zauroczyć w gruzińskiej stolicy. zarówno lokalne jedzenie i wspaniałe wino, jaki i wspaniałe góry i przyjaźni mieszkańcy. Musicie nam uwierzyć że Tbilisi jest naprawdę energicznym, zabawnym i pełnym niespodzianek miejscem na ziemi.

W każdym zakątku miasta można znaleźć coś ciekawego do zobaczenia lub zrobienia.

Jak więc najlepiej wykorzystać to fantastyczne miasto? Po prostu idź krok po kroku z naszą listą przez to cudowne miejsce, a gwarantujemy, że będziesz się świetnie bawić i zakochasz się w tym mieście tak jak my.

Gdzie się zatrzymać w Tbilisi?

Dla podróżujących z ograniczonym budżetem i turystów podróżujących jedynie z plecakiem Polecamy niedrogie hostele. Jeśli wybierasz się z całą rodziną to pamiętaj, że Museum Hotel Orbeliani jest miejscem uznanym za jeden z najbardziej przyjaznych rodzinom.

Czy konieczne jest ubezpieczenie podróżne?

Tak. Lepiej oczywiście żebyś nie musiał go używać, ale zawsze dobrze jest mieć pewność podczas podróży za granicę, że nie dotkną Cię np. wysokie koszty usług medycznych.

Jakie atrakcjach powinienem zwiedzić?

 

1. Stare Miasto w Tbilisi

Położona u stóp stromego wzgórza historyczna dzielnica Tbilisi, znana Starym Miastem, jest najbardziej klimatycznym rejonem. Brukowane, wąskie uliczki, zabytkowe kościoły, urzekająca architektura i mieszanka starego oraz nowego budownictwa sprawiają, że to miejsce jest wyjątkowe.

To najbardziej malownicze część miasta. Pełna kolorowych domów z ozdobnymi drewnianymi balkonami i dziedzińcami. Najlepszym sposobem na poznanie Starego Miasta jest beztroska wędrówka po jego ulicach. To najbardziej oczywiste miejsce do rozpoczęcia zwiedzania Tbilisi.

2. Ogród botaniczny

Położony w samym sercu Starego Miasta, National Botanical Garden of Georgia jest wiodącą instytucją badawczą, kulturalno-edukacyjną i zajmującą się ochroną przyrody w kraju.

Ogród jest ogromny i spokojnie można spędzić tu pół dnia na jego zwiedzaniu. Zawiera zbiór ponad 4 500 gatunków flory Kaukazu i innych części świata. To idealne miejsce na spacery i ulubione miejsce zarówno turystów, jak i mieszkańców.

3. Wodospad Tbilisi

Tylko kilka stolic może pochwalić się posiadaniem wodospadu w samym sercu miasta, a Tbilisi jest jedną z nich. W centrum miasta są właściwie dwa wodospady. Jeden znajduje się w Ogrodzie Botanicznym i można w nim nawet pływać, a drugi w Starym Mieście – i ten ma aż 22 metry wysokości.
Opłata za wstęp do Ogrodu Botanicznego obejmuje wizytę w wodospadzie, więc nie musisz dodatkowo płacić za pływanie.

4. Most Pokoju

Mówi się, że nie byłeś w Tbilisi, jeśli nie przekroczyłeś tego mostu. Kładka dla pieszych o długości 150 metrów jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych miasta i łączy Stare Miasto z Parkiem Rike nad rzeką Kurą. Most jest wyposażony w wiele świateł LED, które wieczorem świecą jak flaga Gruzji.

5. Krzywa Wieża Zegarowa

W 2010 roku gruziński reżyser teatralny i filmowy Rezo Gabriadze zbudował tę wyjątkową i piękną wieżę zegarową tuż obok teatru marionetek w Tbilisi. Od tego czasu co godzinę anioł wychodzi z małym młotkiem, by uderzyć w dzwon, a wewnątrz wieży znajduje się mały teatr lalek.

6. Śpiewające fontanny

Są to fontanny, które wieczorami zaczynają śpiewać oraz tańczyć swoimi światłami. Naprawdę jest to niesamowity widok, a w pobliżu znajduje się przyjemna restauracja, z której można go podziwiać.

7. Park rozrywki Mtatsminda

Mtatsminda Park znajduje się na szczycie góry Mtatsminda i oferuje wspaniałe widoki na miasto. Właściwie z góry widać prawie całe Tbilisi.
Park oferuje wiele atrakcji. Są tu też restauracje i sklepy, a nawet można sobie wynająć miejsce na organizację wesela.

8. Pchli targ

Zwiedzanie pchlego targu na jest is ciebie jeśli tylko lubisz starocie i antyki. Można dosłownie godzinami spacerować po różnych straganach i oglądać przeróżne przedmioty. Znajdziesz tu prawie wszystko, co przyjdzie Ci do głowy. W tym miejscu Pamiętaj o posiadaniu gotówki, ponieważ nie można tu płacić kartą.

Czego powinienem spróbować w Tbilisi?

 

1. Tradycyjne gruzińskie

Polecamy degustację w lokalnej kuchni, ponieważ gruzińskie jedzenie jest pyszne.

Oto kilka najbardziej tradycyjnych dań kuchni gruzińskiej, których musisz spróbować:
chleb gruziński, chleb serowy, pierogi z serem lub mięsem, zupa fasolowa, ser gruziński, roladki z bakłażana z pastą orzechową, i wiele różnorodnych słodyczy.

Polecane przez nas restauracje:

  • Racha Tavern – jedzenie jest tu całkiem dobre, a ceny niskie. Wnętrze może nie jest wyszukane, ale dzięki temu ma autentyczny klimat i atmosferę.
  • Restauracja Pasanauri – dają tu najlepsze chinkali w całym Tbilisi!

2. Przejazd kolejką linową

To jedna z najbardziej atrakcyjnych rzeczy do zrobienia. Kolejka linowa z Rike Park zabiera nas do pomnika Matki Gruzji. Wagonik unosi się w powietrzu mijając dachy domów na Starym Mieście i widok jest naprawdę ładny.

Matka Gruzji to pomnik, który znajduje się na szczycie góry i symbolizuje postać Gruzinki, która w lewej ręce trzyma wino na powitanie przyjaciół, a a prawej miecz przeciwko tym, którzy przychodzą jako wrogowie. Został wzniesiony w 1958 roku dla uczczenia 1500-lecia Gruzji.

Mamy nadzieję, że nasza lista pozwoli wam spędzić czas w stolicy Gruzji jak najlepiej.