Wiedeń – ciekawe miejsca, zabytki, zwiedzanie – co warto zobaczyć?

Wiedeń – miasto pełne kontrastów

Wiedeń to jedno z tych miast, które niemal na każdym kroku zachwyca majestatycznym i królewskim rozmachem. Pod względem architektury można w tym cudownym mieście podziwiać właściwie wszystkie style, które na przestrzeni dziejów rozwijały się pod okiem najważniejszych artystów. Nie brakuje stylu klasycystycznego, elementów gotyckich oraz wybryków architektonicznych, które są dosyć trudne do sklasyfikowania, choć robią piorunujące wrażenie. Wiedeń to miasto pełne kulturowych kontrastów, wydarzeń oraz historii, która jest tutaj niemal namacalna. Od czego zacząć zwiedzanie stolicy i przy okazji największego miasta Austrii?

Pałac Schonbrunn, czyli malownicza strona miasta

Choć jest największym miastem, to nie brakuje w nim sporych obszarów zielonych, w których można poszukać odpoczynku od zgiełku i miejskiego hałasu. Jednym z najbardziej obleganych miejsc, które warto zobaczyć, pomimo natłoku turystów, jest z całą pewnością Pałac Schonbrunn. Pałac usytuowany jest w trzynastej dzielnicy miasta w malowniczym otoczeniu zawsze zadbanych ogrodów, które zawsze wiosenną porą tryskają tysiącem kolorów. Wystrój pałacu utrzymany został w stylu barokowym, a dla turystów udostępniono 45 pomieszczeń z ponad tysiąca. Wyselekcjonowane i przeznaczone do zwiedzania komnaty są wystarczającą atrakcją, dla której warto udać się do pałacu. Kolejnym atutem pałacu jest lokalizacja, która pozwala odetchnąć na świeżym powietrzu w malowniczej scenerii. Okolice pałacu od dawna stanowią atrakcję samą w sobie i ulubione miejsce spotkań Wiedeńczyków.

Z wizytą u św. Szczepana

Urok miasta polega poniekąd na przenikaniu się wszechobecnej historii z nowoczesnością. Taka mieszanka zawsze intryguje i nie inaczej jest w przypadku Wiednia. W samym centrum miasta, które jest jednocześnie najstarszą częścią Wiednia, znajduje się jedna z najpiękniejszych katedr na świecie. Katedra św. Szczepana stanowi poniekąd krajobrazową wizytówkę miasta. Najwyższa wieża mierzy sobie aż 135m. Choć potęgę geniuszu twórców można dostrzec już z zewnątrz i nie sposób przejść obok niej obojętnie, jeszcze większy zachwyt czeka nas w środku. Gotycko-barokowy wystrój robią ogromne wrażenie. Warto również udać się na tył katedry. Nieopodal znajduje się dom, w którym swojego czasu przebywał Wolfgang Amadeus Mozart.

Mumok dla turystów głodnych sztuki

Wiedeń zachwyci także entuzjastów sztuki współczesnej. Miasto tętni życiem, a wydarzenia kulturalne to chleb powszedni mieszkańców. Jeżeli jednak ulica i wszelkie związane z nią wydarzenia nie są w stanie zaspokoić apetytu na sztukę, to z pewnością zrobi to Mumok. Muzeum Sztuki Współczesnej o nazwie Mumok znajduje się niemal w centrum miasta i bez wątpienia skradnie mnóstwo czasu każdemu, kto zdecyduje się przestąpić jego progi. W środku znajdziemy dzieła, m.in. Pabla Picassa, Roya Lichtensteina czy Andy’ego Warhola. Ten nowoczesny minimalistyczny budynek skrywa w sobie tyle skarbów, że prawdopodobnie prawdziwi entuzjaści sztuki współczesnej już po chwili stracą rachubę.

Najbardziej niezwykły budynek Wiednia

Będąc w Wiedniu nie sposób także zlekceważyć budynku, który znajduje się niemal w każdym przewodniku turystycznym i choć dziś jest budynkiem mieszkalnym, wciąż stanowi atrakcję, którą każdego roku odwiedzą tysiące turystów. Hundertwasserhaus to absolutnie wyjątkowy budynek, który może nieco przypominać patchworkową pracę nawiedzonego artysty. Składający się z nieregularnych, kolorowych segmentów stał się ucieleśnieniem projektów niezwykle utalentowanego architekta Friedensreicha Hundertwassera. Friedensreich świadomie unikał symetrii i regularnych kształtów, wdrażając w życie najbardziej nieprawdopodobne kształty. Dom znajdujący się przy ulicy Kegelgasse i Lowengasse jest każdego dnia odwiedzany przez całe rzesze turystów. Niestety obecnie nie można zajrzeć do środka, ponieważ budynek jest zamieszkany. Temat już wielokrotnie był poruszany, ponieważ mieszkańcy od dawna próbują zadbać o podstawowy element prywatności. Nie trudno im się dziwić, ponieważ czasami powrót z pracy do domu wiąże się z przeciskaniem między zafascynowanymi turystami z aparatami fotograficznymi w dłoniach.

Marzenie władcy

Wiedeń to miasto, do którego na przestrzeni dziejów przybywało wielu wielkich ludzi pragnących napawać się królewskim wystrojem i wszechobecnym luksusem. Przepych i rozmach to drugie imiona miasta. Przemierzając to piękne miasto z pewnością natkniemy się hasło Hofburg. Mieszkańcy miasta oraz przewodnicy z pewnością polecą to miejsce, mówiąc że nie można go pominąć na swoim szlaku zwiedzania. Nic w tym jednak dziwnego. Z miejscem wiąże się niezwykła historia ściśle związana z historią całego miasta. Od osiemnastego wieku budynek stanowił rezydencję władców, którzy na przestrzeni lat dokładali wszelkich starań, aby udoskonalić swoje włościa. Mnogość remontów sprawił, że jest poniekąd mieszanką różnych styli, choć przeważa barok oraz klasycyzm. Co ciekawe, miejsce zachwyciło samego Adolfa Hitlera, który właśnie z balkonu Hofburga postanowił przemawiać do zebranych w 1938 roku. Najważniejszym i najstarszym fragmentem rezydencji jest Skrzydło Szwajcarskie. W osiemnastym wieku na terenie kompleksu powstały stajnie dla koni. Aby w pełni zrozumieć majestat i wielkość budowli warto wspomnieć o tym, że Hofburg składa się z 2600 sal. Taka ilość może przyprawiać o zawrót głowy, choć z drugiej strony mnogość pomieszczeń była wybawieniem dla kolejnych władców. Zgodnie z bowiem z austriacką tradycją, każdy kolejny władca nie mógł zamieszkiwać sal, w których mieszkali jego poprzednicy.