Jarmarki Bożonarodzeniowe w Kolonii

Kochasz Boże Narodzenie i dosłownie wszystko, co z nim związane? Oczarowany jesteś słysząc kolędy i czując w powietrzu zapach pierniczków? W takim razie na pewno powinieneś wybrać się na tradycyjne targi bożonarodzeniowe do Niemiec.
Na placach wielu niemieckich miast w okresie wigilijnym stoją pięknie udekorowane drewniane chatki kuszące regionalnymi specjałami, a świąteczny nastrój urozmaicany jest koncertami, śpiewem chóralnym i przedstawieniami teatralnymi. My polecamy szczególnie mocno miasto, które wywiera na odwiedzających największe wrażenie – Kolonię.

Jest to historyczne niemieckie miasto pełne ważnych zabytków i muzeów, które w okresie świąt Bożego Narodzenia jest szczególnie popularnym miejscem wycieczek. Najpopularniejszym punktem miasta jest słynna gotycka Katedra św. Piotra i Najświętszej Marii Panny wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO. Ma pięknie zdobione wnętrze z XV-wiecznym Ołtarzem Trzech Króli i znaną na cały glob rzeźbę – Madonnę Mediolańską, oba dzieła sztuki umiejscowione są w kaplicy Maryjnej. Katedra ta jest najwyższą katolicką świątynią na świecie. To właśnie ona jest głównym obiektem inspiracji twórców neogotyku, a potężne 157-metrowe wieże widać z daleka. Ważnymi punktami miasta są też Romańsko-Germańskie Muzeum Archeologiczne, Galeria Sztuki Nowoczesnej, czy Muzeum Sztuki Sakralnej.

Jarmarki bożonarodzeniowe to wydarzenie, które obejmuje kilka różnych placów na terenie całej Kolonii. Rozpoczyna się w ostatni poniedziałek przed Adwentem i trwa przez cały miesiąc, aż do Bożego Narodzenia – codziennie od 11:00 do 21:00. Największy i najbardziej uroczysty plac znajduje się obok bogato zdobionej katedry na placu Hauptmarkt. To tu około 150 radośnie udekorowanych drewnianych straganów oferuje zimowe przysmaki i własnoręczne wyroby, takie jak dmuchane szkło, biżuteria, bombki czy wyszukane rzeźby w drewnie. Na placu katedralnym dzieci jeżdżą na karuzeli, a goście w każdym wieku podziwiają największą żywą choinkę w Nadrenii Północnej-Westfalii, oświetloną diodami LED w zadziwiającej liczbie 50 000.
Kolonię często nazywa się Miastem Drewna i Płótna, ponieważ nierozerwalnie kojarzy się z drewnianymi straganami z czerwono-białymi dachami. Podczas Adwentu to liczące około miliona mieszkańców miasto wita w swoich bramach niewiarygodne od dwóch do czterech milionów gości, którzy przybywają, by poczuć niezakłóconą atmosferę nadchodzących świąt.

To co najlepszego w tym okresie ma nam do zaoferowania Kolonia to właśnie szeroka gama jarmarków, na których podziwiać możemy pięknie udekorowane choinki, tradycyjne wyroby rzemieślników, mnóstwo świateł, programy rozrywkowe, a wszystko w towarzystwie dźwięcznych kolęd na tle monumentalnej katedry i ulic starego miasta.

Jeśli lubisz próbować różne przysmaki to zdecydowanie znajdziesz tutaj coś dla siebie. Zjeść można wiele dobrych rzeczy, między innymi prażone migdały, naleśniki, pierniki, dania rybne, gorącą czekoladę i pyszny poncz jajeczny. W Kolonii wyjątkową specjalnością są ciasta i puree ziemniaczane z jabłkami. Znajdziemy tu wiele dań regionalnych, ale też sporo tych międzynarodowych, równocześnie nie brakuje tradycyjnych kiełbas oraz grzanego wina i piwa.

Możliwe, że to właśnie tu uda Ci się kupić dla najbliższych prezent gwiazdkowy. Wybierać możesz do woli z otaczających Cię drobiazgów stoiskowych. Na straganach można znaleźć niemal wszystko – świece, dekoracje, zabawki, oryginalne kapelusze, drewniane rzeźby, ręcznie szyte skórzane torby, jest też lokalna woda kolońska.

To właśnie na stoiskach z przysmakami i dekoracjami panuje największy ruch turystów. Kolejnymi najbardziej obleganymi miejscami zdecydowanie są karuzele, z których chętnie korzystają nie tylko dzieci, ale i dorośli. Jeśli jednak szukasz odrobiny spokoju i duchowej kontemplacji, masz do wyboru wiele podniosłych uroczystości w tutejszych kościołach. Wybrać się można również na występy do naprawdę dobrej lokalnej filharmonii.

Jeśli planujesz wziąć ze sobą na wycieczkę dzieci, nie zapomnij zabrać ich na Hans Sachs Platz – właśnie tam są stragany dedykowane specjalnie dla milusińskich. A jarmark bożonarodzeniowy na Rudolfplatz z gigantycznymi figurkami, jak sama nazwa wskazuje, wciąga zwiedzających w magię baśni, ponieważ jest inspirowany twórczością braci Grimm. Nie zapomnijcie też obejrzeć słynnego Domu Elfów – jego program ucieszy szczególnie najmłodszych gości.
Istotną informacją jest też, że na placu Heumarkt w Kolonii jest otwierane ogromne lodowisko o powierzchni 2000 m2 – możecie być pewni, że jazda na łyżwach z widokiem na Stare Miasto w Kolonii zachwyci łyżwiarzy w każdym wieku.

Koniecznie odwiedź też jeden z największych pływających jarmarków bożonarodzeniowych w Europie. Odbywa się on przy brzegu Renu na kilkupiętrowym statku “MS Wappen von Köln” w pobliżu popularnego Muzeum Czekolady. Na pokładzie możesz również delektować się grzanym winem, a obsługują nas serdeczni żeglarze, oferując specjały z całego świata. W trakcie tej przygody możesz jednocześnie cieszyć się widokiem pięknej katedry św. Piotra i Najświętszej Marii Panny.

Niemieckie jarmarki bożonarodzeniowe mają wielowiekową tradycję, bowiem pierwszy odnotowany Weihnachtsmarkt miał miejsce w Wiedniu w roku 1294. Z czasem tradycja ta rozpowszechniła się w całym kraju. Warto się tu pojawić, by poczuć prawdziwą moc świąt. Niemieccy obywatele nie wyobrażają sobie innej formy świętowania niż kosztowanie przysmaków połączonego ze spotkaniem z rodziną i przyjaciółmi, by w miłej, radosnej atmosferze spokojnie porozmawiać i ogrzać się ciepłym winem. Jeśli miałeś jakieś wątpliwości co do odwiedzenia tego miasta, to mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu już wiesz co postanowić.