Malta to wyspa na Morzu Śródziemnym, która staje się coraz częstszym wyborem Polaków na wakacyjną destynację. To państwo-miasto wciąż pozostaje bowiem pewnym tajemniczym miejscem, które chce się poznać, co umożliwia coraz więcej wycieczek i wyjazdów, jakie proponują biura podróży. Co warto zobaczyć na Malcie, jakimi zabytkami może oczarować? Lista jest dość długa, dlatego warto zapoznać się z tym, co wyspa ma do zaoferowania, odrobinę wcześniej.
Południowy kraniec Europy
Położona w odległości 81 km na południe od Włoch wyspa może poszczycić się historią sięgającą kilku tysięcy lat. Cywilizacja zaczęła rozwijać się około siedmiu tysięcy lat temu, pierwsze wyroby ceramiczne, jakie udało się odnaleźć, sięgają pięciu tysięcy lat. Pierwsze budowle, jakie można nadal oglądać w formie kilkunastu ruin, to megalistyczne świątynie, które powstały około trzech tysięcy sześciuset lat temu.
Malta leży w obszarze klimatu subkontynentalnego typu śródziemnomorskiego z krótkimi, bardzo łagodnymi zimami, długim okresem z letnimi temperaturami, a słońce świeci przez 300 dni w ciągu roku, warto więc odwiedzić ją nie tylko w okresie wakacji.
Valletta – stolica nieznana
Valletta, stolica wyspy, swoją historię powstania datuje na 1566 rok. Wtedy to postawiono kamień węgielny pod budowę miasta, które nazwę zawdzięcza swojemu założycielowi, wielkiego mistrza zakonu maltańskiego Jean Parisota de la Vallette.
Samo miasto oferuje aż 320 zabytków, które można odwiedzić podczas swojego pobytu. Czyni ją to jednym z najbardziej zagęszczonych zabytkowo obszarów na świecie. Jednym z zabytków, jak i pierwszym budynkiem miasta, jest kościół Matki Bożej Zwycięskiej, w którym to pochowany po śmierci został de la Vallette. Warto nawiedzić go nie tylko w celach religijnych, ile dla obcowanie ze sztuką – w kościele znajduje się bowiem wiele obrazów i rzeźb będących skarbami. Znajdują się one przy ołtarzu głównym kościoła, jak i przy każdym z czterech bocznych. Kościół posiada także obrazy nasklepienne, których autorem jest maltański artysta Alessio Erardi. Ich współtwórcą był Enrico Regnaut. Obrazy usytuowane są na sześciu polach, przedstawiają one sceny z życia Maryi Panny, między innymi Nawiedzenie oraz Zwiastowanie na polu pierwszym nad ołtarzem czy też Prezentacja Maryi w Świątyni oraz Prezentację Dzieciątka Jezus w Świątyni na polu piątym – obrazy te są rozdzielone przez anioły dzierżące wieniec z gałązek oliwnych.
Pałac Wielkiego Mistrza
Innym zabytkiem Valletty jest Pałac Wielkiego Mistrza, zabytkowy budynek będący obecnie siedzibą urzędu prezydenta. Wybudowany w stylu manieryzmu i renesansu. Był celem administracyjnym Malty przez niemal trzy i pół wieku. Wybudowany oryginalnie w 1571 roku był siedzibą Wielkiego Mistrza Zakonu Maltańskiego. Pałac jest otwarty dla zwiedzających od poniedziałku do niedzieli poza dniami, kiedy pełnione są ważne funkcje państwowe, wówczas pozostaje zamknięty.
W jego zbrojowni znajduje się jedna z największych kolekcji broni okresu Kawalerów Maltańskich.
Dolne ogrody Barrakka
Jeżeli komuś podczas wizyty w Valletcie marzy się obcowanie nie tylko ze sztuką, ale i naturą, warto skierować swoje kroki do którego z ogrodów, na przykład dolnych ogrodów Barrakka mieszczących się na szczycie Bastionu św. Krzysztofa, skąd roztacza się przepiękny widok na Falochron i Grand Harbour.
W ogrodzie znajdują się trzy pomniki: poświęcony wiceadmirałowi sir Aleksandrowi Johnowi Ball, gubernatorowi Malty – zbudowany jest jako grobowiec w formie świątyni doryckiej – dzwonnica Siege Ball Memorial, w której znajduje się ogromny dzwon z brązu, oraz dzieło Ugo Attardiego o nazwie Eneasz.
Na trasie ogrodu znajduje się także szereg tablic pamiątkowych poświęconych wielkim wydarzeniom czy osobom, na przykład Giuseppe Garibaldiemu lub też 50-leciu istnienia Unii Europejskiej.
Maltańskie jaskinie i koleiny
Poza zabytkami w stolicy Malta ma do pokazania o wiele więcej. Na wyspie znaleźć bowiem można tajemnicze jaskinie i koleiny. Na wschód od miejscowości Dingli zlokalizowane są starożytne, wyżłobione w w kamiennym podłożu koleiny. Można znaleźć je też w innych miejscach wyspy, jednak tutaj są najbardziej imponujące. Tworzą tak zwane skrzyżowania i węzły, patrząc na nie, można pomyśleć sobie, że jest się w pobliżu zatoki kolejowej, skąd wychodzi wiele pociągów. Ze względu na ich natłok uzyskały nazwę Clapham Juncion na cześć najbardziej ruchliwej stacji kolejowej w Londynie.
W okolicy, poza koleinami, występują również liczne jaskinie, których pochodzenie, jak i funkcje wykorzystania nie są dokładnie poznane.
Wioska marynarza Popeya
Któż nie kojarzy marynarza Popeya dumnie wypinającego biceps z tatuażem puszki szpinaku? Znana w popkulturze postać na Malcie ma swoją własną wioskę – Popeye Village. W tym miejscu w 1980 roku kręcono film na podstawie komiksu z tym bohaterem. Wioskę budowano przez siedem długich miesięcy, postawiono kilkanaście drewnianych domów, kościół, sklep, mały port i cmentarz. Całość wkomponowana została w specjalnie stworzoną do tego celu zatokę. Po zakończeniu filmowania producenci chcieli wioskę zdemontować, jednak władze Malty postanowiły wykorzystać ją jako atrakcję turystyczną i przyciągnąć na wyspę jeszcze większą grupę chętnych na zwiedzanie. Stała się typowa, głośna i kolorowa. Ceny bilety wstępu nie najlepszą do najniższych – zaczynają się od dwunastu euro – jednak nawet dorośli, jak i dzieci, pewnie miło spędzą tam czas na zabawie.
Wioska rybacka – Marsaxlokk
Inną atrakcją Malty, która pobyt na wyspie zamieni w magiczne przeżycie, jest wioska rybacka Marsaxlokk. Położona na południowo-wschodnim wybrzeżu znana jest ze swoich kolorowych łódek luzzuoraz serwowania – ponoć – najsmaczniejszej ryby na całej wyspie.
Dlaczego łódki aż tak przyciągają uwagę i spojrzenia turystów? Poza kolorowymi barwami, którymi są pokryte, można na nich dojrzeć bardzo dokładne detale przedstawiające na przykład kwiaty, wszelkiego rodzaju wzorki czy małe rybki.
Oprócz oglądania łódek warto po prostu przejść się po tej uroczej wiosce między budynkami z kamienia, pospacerować po plaży z muszelek i skosztować lokalnych dań.