Bruksela jest jednym z tych miast na świecie o którym większość mieszkańców naszego globu słyszała. Europejczykom kojarzy się nieodparcie z Unią Europejską. I nie ma się co temu faktowi dziwić. Właśnie wBrukseli mieszczą się najważniejsze instytucje europejskie. Tutaj także ma swoja główna siedzibę dowództwo NATO.
Należy jednak pamiętać, że miasto jest stolicą Belgii i tu znajdują się główne ośrodki belgijskiej władzy. Belgia jest monarchią konstytucyjną dlatego w stolicy urzęduje zarówno król jak i parlament belgijski.
Bruksela – historia miasta.
Ślady istnienia osadnictwa na terenach dzisiejszej Brukseli pochodzą z przełomu I i II tysiąclecia ery nowożytnej. Początkowo był to gród obronny, który z biegiem lat zaczął nabierać charakteru miejskiego. Tworzące się miasto leżało na szlakach handlowych prowadzących z Brugii do Koloni. W mieście prężnie rozwijało się tkactwo.
Miasta nie omijały liczne zarazy, które w znaczący sposób osłabiały dynamikę rozwojową i siały spustoszenie wśród mieszkańców. XIX wiek to w historii Belgii dążenie do niepodległości. Z chwilą jej osiągnięcia Bruksela uznana została za stolicę nowej niepodległej Belgii.
Główne zabytki Brukseli
La Grand-Place
Wielki Plac tak należy przetłumaczyć nazwę rynku w Brukseli. Miejsce to zostało wytyczone już w połowie XIV wieku. Pierwszym budynkiem na rynku został, wzniesiony w XIV wieku ratusz. Ciekawostkę stanowią kamienice zbudowane wokół rynku. Do każdej przypisana jest jakiś wyróżniający charakterystyczny element zdobniczy od którego wzięła się nazwa np. Dom Lisa, Dom Róży, Dom Tkaczki itp. W 1998 roku La Grand-Place został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Manneken Pis
Najbardziej charakterystyczna rzeźba kojarzona z Brukselą. Siusiający Chłopiec, tak można przetłumaczyć nazwę tej niezwykłej figurki. Pierwsza figurka przedstawiająca chłopca wykonana była z kamienia i pochodziła z XV wieku. Została ona skradziona i w jej miejsce w roku 1619 postawiono wykonaną z brązu nową figurkę. Ta symboliczna dla miasta fontanna stała się od tej pory znakiem rozpoznawczym Brukseli. Z figurką związane jest bardzo symboliczne odziewanie jej w różne stroje. Stało się to już tradycją i do tej pory nagi posążek ubierany był już 789 razy. Wszystkie stroje trafiają następnie do muzeum.
Katedra Świętego Michała i Świętej Guduli
Początkiem tej świątyni był pochodzący z XI wieku kościół zbudowany w stylu romańskim. Na początku XIII wieku kościół został przebudowany według panującego wówczas stylu gotyckiego. Koniec przebudowy przypada z kolei na wiek XVI, efektem tej ostatniej przebudowy było dobudowanie dwóch wież w frontowej fasadzie kościoła. W 1962 świątynię podniesiono do rangi katedry. Od tego momentu w katedrze odbywają się najważniejsze uroczystości związane z belgijską rodziną królewska.
Palais de Justice
Pałac Sprawiedliwości w Brukseli – siedziba najważniejszego sądu w Belgii. Zbudowany ogromnym kosztem, jak na czas w którym powstał, przez cały XIX wiek uznawany był za największy budynek tamtych czasów. Powierzchnia budynku wynosi 26 tysięcy metrów kwadratowych. Koszty utrzymania tej potężnej budowli są tak wysokie, że w Belgi czynione się starania na wpisanie obiektu na listę UNESCO, dzięki czemu pozyskane zostaną środki na jego utrzymanie i przywrócenie do dawnej świetności.
Kościół Notre-Dame du Sablon
Tłumacząc na język polski kościół jest pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Zwycięskiej. Początek tej świątyni sięga 1304 roku i kaplicy, która tam istniała. Kaplica została zbudowana z inicjatywy cechu kuszników. Rzemieślnicy nie poprzestali na kaplicy i w roku 1400 zainicjowali budowę dużego kościoła. Budowa trwała prawie 200 lat i ukończona została w roku 1594. Kościół uznawany jest za doskonały przykład gotyku płomienistego.
Ciekawe miejsca w Brukseli
Mini Europa Park Bruksela
Powierzchnia parku zajmuje 24 tysiące metrów kwadratowych. Na terenie parku znajduje się ponad 350 miniaturowych makiet, przedstawiających obiekty charakterystyczne dla przeszło 80 europejskich miast. Pośród miniatur wielu słynnych europejskich budowli zobaczyć tu można także symbole polskiego Gdańska, do których zalicza się Fontannę Neptuna oraz Pomnik Poległych Stoczniowców. Sam park jest bardzo ciekawe urządzony, jeżdżą tu pociągi, pływają statki, a nawet odwzorowany jest pożar. Wszystko po to, aby uatrakcyjnić zwiedzanie.
Musée du Cacao et du Chocolat.
Nie bez przyczyny w belgijskiej stolicy znajduje się muzeum poświęcone czekoladzie. To właśnie w Brukseli niejaki Jean Neuhaus w roku 1912 wyprodukował pierwszą na świecie pralinę czekoladową. Od tego czasu praliny czekoladowe zawojowały cały świat. Najsłynniejsze w świecie są te pochodzące z Belgi. Muzeum znajduje się w kamienicy nieopodal rynku. Zwiedzając to „słodkie” muzeum można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy związanych z produkcją czekolady, włączając w to sam jej początek czyli nasiona kakaowca.
Atomium
Potężna budowla przedstawiająca powiększony 165 miliardów razy model kryształu żelaza. Budowla znajduje się w dzielnicy Laeken na przedmieściach Brukseli. Wzniesiona została w roku 1958 jako symbol uświetniający Wystawę Światową EXPO w roku 1958, której organizatorem była Bruksela. Wysoka na 103 metry budowla wykonana została z aluminium i żelaza. Budowla składa się z 9 kul połączonych rurami w których zainstalowano schody ruchome przeznaczone dla zwiedzających ten ciekawy obiekt.
Belgijskie Frytki.
Odwiedzając Brukselę warto pamiętać o spróbowaniu słynnych belgijskich frytek. Od samego początku kiedy pojawiły się frytki toczy się spór pomiędzy Francją, a Belgią gdzie je podano się po raz pierwszy. Przebywając akurat w Brukseli warto przychylić się do informacji, że to właśnie tu frytki zostały wynalezione. Nie zjeść frytek w Brukseli to tak jakby nie zjeść pizzy w Rzymie czy hamburgera w Nowym Yorku.
Dzielnica Europejska w Brukseli
To właśnie w tym miejscu znajdują się siedziby najważniejszych unijnych instytucji. Cechują się one nowoczesnością i rozmachem. Podziwiać można budynki mieszczące siedziby: Rady Unii Europejskiej, Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego.
Ze względu na swoją rolę w ramach Unii Europejskiej, Bruksela zaliczana jest do jednych z bezpieczniejszych miast Europy. Nie zmienia to faktu, że w tak dużym mieście znajdują się również miejsca do których lepiej nie zapuszczać się samotnie, zwłaszcza w porze późnego wieczoru czy też nocnej. Szczególną ostrożność należy zachować w dzielnicy Molenbeek.