Ciekawostki o Tajlandii.

Jakim krajem jest Tajlandia?

Tajlandia – niezwykły ze wszech miar kraj, położony w południowejAzji. Z każdej strony otoczony sąsiadem, a jest ich dość sporo: Malezja, Kambodża, Wietnam, Laos oraz Mjanmar inaczej zwany Birmą. Jedynie od południa, Tajlandia jest oblana wodą. To Zatoka Tajlandzka, część Morza Południowochińskiego. Stolicą Tajlandii jest Bangkok, będący zarazem największym miastem tego kraju. Kraj ten, zamieszkuje ponad 67 milionów ludzi, co stawia go na 20 miejscu pod względem liczby ludności na świecie. Tajlandia, jest pod wieloma względami ciekawym oraz niezwykłym krajem.

Dlaczego t taki wyjątkowy kraj?

  • Już na pierwszy rzut oka, Tajlandiazaskakuje lewostronnym systemem ruchu drogowego. To nie lada ciekawostka, gdyż praktycznie wszyscy sąsiedzi, za wyjątkiem Malezji, posiadają ruch prawostronny. Dlaczego tu jest właśnie tak? Tego chyba nie wie nikt.
  • Za religie przodująca w Tajlandii uważa się Buddyzm. Kraj ten w 95% przyjmuje właśnie taki nurt wiary. Co ciekawe, w Tajlandii znajduje się najwyższy na świecie posąg Buddy, w całości wykonany ze złota. Ma on prawie 10 metrów wysokości
  • Zaledwie około 100 Polaków zamieszkuje Tajlandię. Jest to poniekąd spowodowane wielkimi trudnościami w znalezieniu tutaj pracy. Co gorsza, w kraju tym nie obowiązują niemal żadne programy socjalne, łącznie z brakiem emerytur. Zachęca ten fakt, a nawet motywuje, do zakładania własnych, niekoniecznie legalnych biznesów. Większych lub mniejszych.
  • Jako jeden z wielu krajów na świecie, Tajlandia słynie z produkcji niezliczonej ilości podrabianej odzieży. Na niemal każdym bazarze, można znaleźć tysiące podrobionych, ubrań, znanych odzieżowych marek. Zresztą nie tylko odzieżowych. Niemal każda rzecz znajdzie tu swojego nieoryginalnego odpowiednika.
  • Najwyżej położonym punktem Tajlandii jest Doi Inthanon, szczyt mający 2565 m.n.p.m. Znajduje się on w Panku Narodowym o tej samej nazwie. Szczyt ten jest końcową częścią Himalajów.
  • Ciekawym zjawiskiem występującym w Tajlandii jest fakt, że kraj ten zamieszkuje aż 10% wszystkich gatunków zwierząt, zamieszkujących całą Ziemię. Jest to ewenement na skalę światową, gdyż w żadnym, innym kraju na świecie, nie ma aż tak wysokiego, odsetku różnorodności gatunków zwierząt.
  • Jeśli chodzi o nierząd i prostytucję, Tajlandia nie ma sobie równych. Najstarszy zawód świata pomimo że jest w tym kraju nielegalny, rozkwitł na niewyobrażalną skalę. Każdy większy plac czy ulica, pełny jest oferujących swe usługi kobiet lub mężczyzn do towarzystwa. Inną ciekawą rzeczą tej tematyki jest fakt, że to w tym kraju rodzi się najwięcej tzw. Ladyboyów, czyli mężczyzn, upodabniających się do kobiet. Turyści, zwiedzając Tajlandię mówią wręcz o trzeciej płci, mając na myśli ogromną ilość tego typu osób.
  • Któż z nas nie chciałby mieć w domu kota syjamskiego? Ale nie każdy wie, że koty te pochodzą właśnie z Tajlandii. Nazwa kota pochodzi od Syjamu, czyli dawnej nazwy Tajlandii. Pierwsze wzmianki o tym gatunku kotów, pochodzą już z XVI wieku.
  • W Tajlandii, głowa jest “świętą” częścią ciała. Nikt nie ma prawa dotknąć tutaj głowy innej osoby. Nawet dzieci. Co ciekawe, stopy, uważane są za najbardziej nieczystą część ciała. Wskazywanie nią czegokolwiek, może przez Tajów, zostać odebrane jako zniewaga.
  • Najdłużej w historii panującym królem, jest zmarły w 2016 roku, tajski król Bhumibol Adulyadej. Sprawował on swój urząd przez 50 lat. Królem został w 1946 roku.

Co jeszcze?

Do niezwykłych faktów z życia Tajlandii, należy niezwykła budowla. Jest to świątynia Wat Pa Maha Chedi Kaew, zbudowana z…1,5 miliona butelek po iwie! Trzeba przyznać, maja rozmach.
Obowiązek uczęszczania do szkoły, trwa w Tajlandii 9 lat. Edukacje rozpoczyna się tu w wieku 6 lat. Nie wiadomo czy to długość edukacji wpływa na ten fakt, ale średnie IQ w Tajlandii wynosi 91.
Tajlandia, jako kraj w którym świętym zwierzęciem jest słoń, oprócz lewostronnego ruchu, posiada też wyjątkowo wysoką dopuszczalną prędkość z jaką można się poruszać w terenie zabudowanym. To od 80 do 90 km/h, w zależności od obszaru. Być może przez ten fakt, w samym tylko 2013 roku, życie w wypadkach drogowych straciło ponad 13500 tys. osób. Aż jedna czwarta tych wypadków, spowodowana była przez nietrzeźwych kierowców. W 2009 roku, na skrzyżowaniach w Tajlandii zamontowano kamery. Tylko w pierwszym tygodniu, zarejestrowano aż 25 tys. osób, przejeżdżających na czerwonym świetle.

Ciekawy kraj

Powodów, dla których warto odwiedzić Tajlandie jest o wiele więcej. Na pewno magnesem przyciągającym turystów jest ogrom słońca i przecudnych plaż. Choć należy pamiętać, że kraj ten położony jest w aktywnym sejsmicznie obszarze. Efektem tego, było pamiętne tsunami z 2004 roku, gdy wybrzeże Tajlandii było jednym z najmocniej dotkniętych rejonów. Zginęło wówczas prawie 5000 osób.