Islandia mimo niskich temperatur staje się od pewnego czasu coraz popularniejszym kierunkiem turystycznym. Przyciąga odwiedzających przede wszystkim swoimi pięknymi widokami oraz gorącymi źródłami. Jest doskonałym wyborem dla osób chcących, by ich urlop był przepełniony spokojem. Zanim się tam wybierzemy, warto jednak poznać kilka ciekawostek na temat tego kraju.
Ciekawostki polityczne oraz geograficzne o Islandii
1. Islandia znajduje się na styku europejskiej oraz amerykańskiej płyty kontynentalnej. Co roku oddalają się one od siebie o kolejne kilka milimetrów. Zjawisko to można zaobserwować w Parku Narodowym Thingvellir, a nawet zdecydować się na nurkowanie w Szczelinie Silra.
2. Południowa część wyspy znajduje się w obrębie klimatu umiarkowanie chłodnego, natomiast na jej północnych terenach panuje klimat subpolarny. Mimo to nie doświadczymy tam skrajnie niskich temperatur. Przyjmuje się, że średnia temperatura zimą wynosi około 1-2℃, a latem 12℃. Jednak mimo dość stałej temperatury pogoda zmienia się bardzo często. W kraju funkcjonuje powiedzenie: „nie podoba ci się pogoda, to poczekaj 5 minut”.
3. Od czerwca do sierpnia na Islandii można się cieszyć światłem dziennym praktycznie przez całą dobę. Natomiast w grudniu oraz styczniu jasno robi się zaledwie na około 4 godziny.
4. Islandia jest położoną najbardziej na zachód częścią Europy. Bezpośrednie loty z jej terytorium do USA trwają jedynie 5 godzin, czyli ponad 4 godziny krócej niż z Polski.
5. Islandia należy do NATO, ale nie funkcjonuje na niej stałe wojsko. Nawet policja na co dzień nie nosi przy sobie broni. Mimo to Islandia jest jednym z najbezpieczniejszych państw. Średnia morderstw w roku wynosi 1,6.
6. W 1980 roku Vigdís Finnbogadóttir została wybrana na prezydenta Islandii. Była pierwszą kobietą na świecie pełniącą tę funkcję.
7. Althing jest obecnie najstarszym spośród istniejących na świecie parlamentów. Jego pierwsze obrady odbyły się w 930 roku.
8. Islandia nie bez powodu nazywana jest Wyspą Lodu i Ognia. Znajduje się tam 130 wulkanów, z czego 30 jest wciąż aktywnych. Wybuchy zdarzają się średnio co 4 lata. Najsłynniejszym z nich jest bez wątpienia Eyjafjallajökull, który w 2010 roku zablokował ruch lotniczy w niemal całej Europie.
9. Powierzchnia Islandii stanowi około 1/3 powierzchni Polski. Zamieszkuje ją ponad 360 tysięcy osób, czyli prawie tyle samo co Bydgoszcz. Około 60% całej populacji mieszka w Reykjaviku. Przyjmuje się, że na wyspie można spotkać dwa razy więcej owiec niż ludzi.
10. Polacy stanowią najliczniejszą mniejszość narodową Islandii. Według danych z 2019 roku jest to niemal 20 tysięcy osób.
11. Szacuje się, że zalesienie Islandii w momencie przybycia na nią Wikingów wynosiło nawet 40%. Jednak wykorzystanie drewna do budowy domów na nowym lądzie oraz statków spowodowało, że lasy zaczęły szybko znikać. Obecnie poziom zalesienia wynosi około 1,6%.
Ciekawostki kulturalne o Islandii
12. Lotnisko w Reykjaviku nosi imię Leifa Erikssona. Według islandzkiej tradycji był synem banity Eryka Rudego oraz miał być pierwszym Europejczykiem, który w 1002 roku zszedł na ląd Ameryki Północnej i założył tam osadę. Z kolei według miejscowych opowieści Bjami Herjólfsson miał zobaczyć wybrzeża Ameryki Północnej już w 985 lub 986 roku.
13. Islandia ma jeden z najwyższych wskaźników czytelnictwa. Książki stanowią najpopularniejszy prezent bożonarodzeniowy. Z tego powodu grudzień jest również najpopularniejszym terminem na publikowanie książek. Około 10% mieszkańców wyspy wydaje w życiu co najmniej jedną książkę.
14. Mieszkańcy Islandii nie noszą nazwisk rodowych. Ich nazwiska tworzone są od imienia ojca, do którego dodaje się cząstkę „son” lub „dóttir”. Dlatego lista w islandzkiej książce telefonicznej uporządkowana jest według imion, a by ułatwić znalezienie odpowiedniego numeru, często podaje się także zawód.
15. Język islandzki jest uważany za jeden z najtrudniejszych na świecie. W dużej mierze wynika to z faktu, że jest to najstarszy język w Europie. Jest tym samym językiem, którym posługiwali się Wikingowie. W ciągu ostatniego 1000 lat uległ tylko niewielkim zmianom.
Inne ciekawostki o Islandii
16. Nie tylko język islandzki sięga czasów Wikingów. Również konie rasy islandzkiej żyjące na wyspie, wywodzą się bezpośrednio od zwierząt przywiezionych przez nich na wyspę, a wyglądem przypominają kuce. Czystość gatunku została zachowana dzięki zakazowi importu koni.
17. Na Islandii nie funkcjonuje obecnie żaden McDonalds. Z powodu bardzo niskiego zainteresowania w 2009 roku zamknięto ostatni.
18. Ryby stanowią podstawę diety mieszkańców. Szacuje się, że jeden Islandczyk spożywa około 90 kilogramów ryb rocznie.
19. Na Islandii można skorzystać z aplikacji Islendinga-App będącej drzewem genealogicznym wszystkich mieszkańców wyspy. Jest wciąż aktualizowana i obejmuje także imigrantów. Została stworzona do badań nad genetyką, ale w łatwy sposób można dzięki niej sprawdzić także pokrewieństwo, o które nie jest trudno w stosunkowo małej społeczności.
20. Od 1915 roku na Islandii obowiązywała prohibicja na piwo. Na spożywanie tego alkoholu zezwolono dopiero w 1989 roku. Obecnie 1 marca obchodzony jest Dzień Piwa.