Zabytki Ammanu – co warto zobaczyć

Zabytki Ammanu – co warto zobaczyć?

Jordania była naszą drugą destynacją do kraju arabskiego. I choć Maroko pozytywnie nas zaskoczyło to życzliwość ludzi w Jordanii niestety, ale biła tę pierwszą na łeb na szyję. Co więcej, przed przylotem do Ammanu naczytaliśmy się, że to brudne miasto nie gwarantuje żadnych atrakcji. Po powrocie możemy śmiało powiedzieć, że jest zupełnie inaczej. Naszym zdaniem w stolicy Jordanii warto się zatrzymać choć na jeden dzień. To naprawdę duże miasto, które oczywiście może przytłaczać, ale z pewnością posiada także kilka miejsc, które warto zobaczyć.

Zabytki Ammanu – co warto zobaczyć

Zanim jednak przejdziecie do zwiedzania dobrze, abyście wiedzieli, że Amman za dawnych czasów w ogóle się tak nie nazywał. Początkowe dzieje miasta nie są dokładnie znane, ale naukowcy są pewni co do jednego: w III wieku p.n.e. ówczesny Amman nazywał się Filadelfią. Była ona metropolią najdalej wysuniętą na południe – spośród ligi, którą była Dekapolis. W skład ligi wchodziły następujące miasta: Damaszek, Kanatha, Dium, Hippos, Rafana, Gadara, Scytopolis, Pella, Geraza oraz właśnie Filadelfia.

Cytadela na Dżabal al – Qala’at

Jest to największa atrakcja Ammanu, z którego rozpościera się niesamowity widok na miasto. To właśnie na tym wzgórzu w czasach prehistorycznych, a później starożytnych mieściło się miasto Ammonitów.

Zabytki Ammanu – co warto zobaczyć
Zabytki Ammanu – co warto zobaczyć

Według Biblii jest to lud wywodzący się od Ben-Ammiego, który w czasie ucieczki z Sodomy ukrył się z dwiema córkami w górach. Żył z nimi, współżył, aż zdesperowane córki postanowiły jednego dnia upić ojca i uciec. Po ucieczce (z kazirodczego związku) urodzili się protoplaści rodu Ammonitów. A dziś w Ammanie można zobaczyć miejsce, w którym żyli.

Cała Jordania jest pokryta wieloma religiami i kulturami, co widać nie tylko w innym miejscach tego kraju, ale również w samym Ammanie. Bo to właśnie tutaj w cytadeli na Dżabal al – Qala’at znaleźć można również pozostałości po świątyni Herkulesa czy kościele bizantyjskim.

Zabytki Ammanu – co warto zobaczyć

Dziś warto wybrać się do tego miejsca również dla muzeum archeologicznego, które mieści zabytki pochodzące nawet z epoki paleolitu. Jednak szczególną uwagę poświęćcie neolitycznym figurkom z tworzywa przypominającego wosk, zwojom znad Morza Martwego, starożytnym sarkofagom oraz Ammańskiemu Dedalowi.

Figurki, o których już wspomnieliśmy, zostały odkryte dopiero w 1983 roku i pochodzą z wczesnego okresu neolitu (około 8000-6000 r.p.n.e.)

Zabytki Ammanu – co warto zobaczyć

Natomiast zwoje znalezione nad Morzem Martwym skrywają tajemnicę skarbu. Na metalu (bo zwoje wykonane są właśnie z tego materiału) wyryty został tekst, który mówi o ukrytym skarbie, który podobno mieści się na zachodnim brzegu Jordanu. Naukowcy mówią o tym, że prawdopodobnie chodzi o bogactwa żydowskiej świątyni, która została zniszczona przez Rzymian w II wieku. Niestety do tej pory nikomu nie udało się znaleźć skarbu.

Teatr rzymski w Ammanie

Co prawda jest to zrekonstruowany zabytek, ale i tak robi wrażenie. Tym bardziej, że w ciepłe dni przychodzą tutaj nie tylko turyści, ale również mieszkańcy.

Zabytki Ammanu – co warto zobaczyć

Budowa teatru świetnie pokazuje to, w jaki sposób budowane były rzymskie amfiteatry. Jeśli dobrze się przyjrzycie zobaczycie, że został on podzielony na trzy sektory. Najniższy był dedykowany arystokracji, środkowy wojskowym, a najwyższy (ostatni) plebsowi.

Co więcej historycy mówią, że właśnie w tym teatrze może pomieścić się nawet 6 tysięcy osób!

Muzeum Folkloru w Ammanie

Zaraz przy wejściu do teatru rzymskiego znajduje się wejście do muzeum folkloru. To właśnie tam możecie zobaczyć tradycyjne stroje jordańskie dla każdego regionu tego kraju, ozdoby wykorzystywane przez kobiety czy też przedmioty wykonywane przez lokalne środowiska.

Zabytki Ammanu – co warto zobaczyć
Zabytki Ammanu – co warto zobaczyć

Street Art

Czasem warto wejść w głąb niektórych osiedli, bo skrywają w sobie niezwykłe dzieła. Jordańczycy nie boją się kolorów, dlatego też większość ściennych malowideł jest naprawdę bardzo kolorowa.

Zabytki Ammanu – co warto zobaczyć
Zabytki Ammanu – co warto zobaczyć

Odeon w Ammanie

Ammański odeon (czyli taki mini amfiteatr) mógł pomieścić prawie 500 osób. Charakteryzował się tym, że – w porównaniu do teatru rzymskiego – posiadał zabudowę dachu.

Zabytki Ammanu – co warto zobaczyć

W pewnym momencie odeony upodobali sobie bardzo muzykanci, ale z czasem okazało się, że świetnie służą jako sala wykładowa dla uczonych – ze względu na swoją akustykę.

Meczety

W Ammanie wartych zobaczenia jest kilka meczetów, z czego niestety tylko jeden jest otwarty dla turystów. Pierwszym z nich jest meczet Króla Husajna, drugim Abu Darwish o biało-czarnej fasadzie, a trzecim meczet Króla Abdullaha I przykryty charakterystyczną błękitna kopułą. To właśnie ten ostatni jest udostępniony turystom.

Comments

comments