Ławeczka Tuwima w Łodzi

Za co nie kocha się Łodzi?

Wciąż słyszy się nieprzychylne komentarze dotyczące Łodzi. Najczęściej krzywdzące same miasto i jego mieszkańców. Z jednej strony, cóż…  nie powinniśmy się temu dziwić – historia wsadziła nas w określony szablon, przez co zmiana starej konwencji na nową, staje się mozolna i skomplikowana.

Mieszkamy w Łodzi i często nazywamy się lokalnymi patriotami. Lubimy nasze miasto pomimo wielu jego wad. Może jest to nieodwzajemniona miłość – trudno! Takie relacje też się zdarzają! Niemniej pamiętamy czasy, kiedy naprawdę wstydem było przyznawanie się do mieszkania w Łodzi. Kiedy trudno się żyło i mieszkało. I proszę! Nie zrozumcie nas źle. Nie uważamy, że niczego więcej nie da się zrobić. Pracy jest wiele, ale jeśli ktoś pamięta Łódź sprzed 15 lat i porówna ją z dzisiejszą – różnica jest diametralna.

Zastanawiacie się pewnie, za co tak „lubimy” to nasze szare miasto? Przedstawiamy krótką subiektywną listę Jarząbków „Za co nie kocha się Łodzi?

1. Za brak wydarzeń, które mogłyby zjednoczyć mieszkańców.

Light Move Festival 2014

2. Za brak architektury, która łączy historię z pożytecznym.

Manufaktura

  3. Za fabrykantów, którzy nałożyli na nas współczesne wyobrażenie o mieście.

Pałac Poznańskiego

4. Za brak kreatywności wśród łodzian.

Schody w Łodzi

5. Za brak oryginalnych miejsc.

Pasaż Róży w Łodzi

6. Za brak łódzkiego charakteru. 

7. Za brak lokalnego patriotyzmu.

Piotrkowska

8. Za brak elegancji i klasy.

Wnętrze Pałacu Herbsta

  9. Za brak pasji. 

skater w Łodzi

10. Za brak ładnych kamienic.

Kamienica Gutenberga w Łodzi

11. Za brak autentyczności w codziennym życiu.

Kot na Księży Młynie

Jak sami widzicie, Łódź to miasto pełne sprzeczności. Często się je kocha albo nienawidzi. Jeszcze częściej odczuwa się i jedno, i drugie. Jesteśmy jednak pewni… W Polsce nie ma drugiego miasta o takim charakterze, tylu sprzecznościach i emocjach. Zgadzacie się z nami?

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Comments

comments