Pompeje - jak dojechać - ciekawoski i porady

Pompeje zaskakują! Ciekawostki i porady

Będąc w Neapolu długo zastanawialiśmy się nad tym, czy rzeczywiście chcemy udać się w kierunku Pompei. Z jednej strony wiedzieliśmy, że zostaniemy przytłoczeni ilością turystów, z drugiej strony zobaczyć starożytne miasto na własne oczy było jednym z marzeń Soni. Dodatkowo zastanawialiśmy się, czy nie uderzyć prosto do Herkulanum. Podobno jest to miasto znacznie lepiej zachowane i z mniejszą ilością turystów. Postanowiliśmy jednak odwiedzić Pompeje – kompletnie tego nie żałujemy!

Pompeje Ciekawostki i porady

Jak dojechać do Pompei z Neapolu?

Aby dostać się do tego antycznego miasta musimy skorzystać z kolejki Circumvesuviana. Kupując bilety (2,60 euro w jedną stronę) wystarczy powiedzieć „Pompeje” i otrzymacie odpowiedni bilet. Swoją drogą, proponujemy Wam odjazd rano. My odjazd mieliśmy po 9 i już były naprawdę spore kolejki po bilety, nie wspominając już o tym, ile osób znajdowało się na peronie.

Nie musicie się też martwić, że wysiądziecie na niewłaściwej stacji, ale w razie czego informujemy, że należy wyjść na stacji Pompei Scavi (Villa Misteri).

Bilety wstępu do Pompei

I teraz ważna informacja! Kiedy wysiądziecie zostaniecie zaatakowani przez mężczyzn, zachęcających do zakupu biletu wycieczki organizowanej. Panowie posuwają się do tego, że potrafią wykrzykiwać „only maps and tickets”. A później okazuje się, że wchodzicie do pomieszczenia, w którym chcą sprzedać wycieczkę z przewodnikiem. Zlekceważcie takie nawoływania i idźcie przed siebie, aż do bramy. To właśnie tam kupicie bilety.

A te aktualnie są w cenie:

Dzieci poniżej 18 roku życia: wstęp za darmo

Młodzież w wieku 18-15 lat: 5,50 euro.

Dorośli: 11 euro

Jak dojechać do Pompei?

Pamiętajcie, że pierwszą niedziele miesiąca każdy może wejść do Pompei za darmo 😊 I swoją drogą, przy kasach znajdują się darmowe mapki obiektu. Wziąć warto, nawet jeśli uważacie takie rzeczy na zbędną makulaturę. Przekonacie się o tym, jak po godzinie zaczniecie się zastanawiać, w którą stronę iść dalej. Pompeje do małych nie należą!

Pompeje – ciekawostki i fakty

O wybuchu Wezuwiusza słyszeliście już nie raz, więc nie będziemy powielać informacji, które możecie znaleźć w Internecie. Często jednak mówi się o tym, że miasto zostało zasypane przez popiół wulkaniczny. Śpieszymy wytłumaczyć, że to nie on był głównym sprawcą zniszczenia Pompei. Była nią przede wszystkim temperatura oraz skały wyrzucane przez wulkan. Tym, którym udało się uciec przed ogniem i skałami musieli zmierzyć się z trującymi gazami. Mówi się, że w najgorętszym momencie temperatura przekraczała 300 stopni Celcjusza. Zatem mieszkańcy (i wszystko wokół nich) spalili się żywcem, a opadający popiół pomógł ich w pewien sposób zahibernować (swoją drogą w niektórych miejscach warstwa popiołu sięgała nawet siedmiu metrów). Właśnie dlatego dziś możemy zobaczyć ziarna kawy czy spalony chleb z tamtego okresu.

Ciekawostki Pompeje

Swoją drogą, na pewno kojarzycie zdjęcia przypominające spalone osoby. Nie są to rzeźby, ani też mieszkańcy Pompejów – choć zdaje nam się, wiele osób woli wierzyć w inną historię. Okazuje się, że ciała osób uczestniczących w tej katastrofie uległy naturalnemu rozkładowi. Nic w tym dziwnego, gdyby nie fakt, że w warstwie popiołu wymieszanego z kamieniami i piachem pozostała pusta przestrzeń. Archeolodzy wykorzystali ten fakt i w pustą przestrzeń wpuścili gips, a to co dziś podziwiamy w Pompejach nie jest niczym innym jak odlewem tamtych osób.

Pompeje Ciekawostki

Spacerując po tym antycznym mieście możecie zwrócić uwagę na fakt, że większość z nich nie ma… okien. Tak, tak – naprawdę tylko niektóre z nich zaopatrzone są w taki element zabudowy. Oczywiście Jarząbki wiedzą czemu 😊 Otóż, wyobraźcie sobie, że w tamtych czasach ludzie nie mieli komputerów, tabletów czy telewizji i większość czasu spędzali na świeżym powietrzu. W domach praktycznie tylko spali, więc okna nie były im zbytnio do niczego potrzebne.

Pompeje Ciekawostki dom

No dobrze, zaraz ktoś z Was powie „Ale przecież okna to przeciąg – naturalna klimatyzacja”. Trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić! Jednak i na to mamy odpowiedź 😉 Okazuje się, że mieszkańcy budowali bardzo wysokie domostwa (choć sami statystycznie byli niskiego wzrostu – około 150 cm), co było właśnie ich naturalną klimatyzacją. Ciepłe powietrze unosiło się ku górze, a na ich „poziomie” znajdowało się to chłodniejsze.

Pompeje Ciekawostki co zobaczyć

Jeśli jesteśmy w temacie domostw, to spacerując po Pompejach możecie zauważyć płaskorzeźby penisów. True story kochani! Był jednak ku temu odpowiedni powód. W końcu, kto nie chciałby w swoim życiu zaznać szczęścia? I tak, w ten sposób mieszkańcy miasta chcieli wpłynąć na to, aby tego szczęścia mieć jeszcze więcej.

Kolejną ciekawostką, którą niechcący usłyszeliśmy od przewodnika azjatyckiej grupy turystów była informacja, że mieszkanki Pompei, jak większość kobiet, chciała wyglądać pięknie i w tym celu standardowo stosowały tzw. makijaż. Problem polegał jednak na tym, że składał się on z toksycznych substancji, które skutkowały pogarszaniem się cery. Aby jednak było ciekawiej dodamy, że to z kolei doprowadzało do tego, że pompejanki malowały się jeszcze bardziej, aby niedoskonałości swojej cery ukryć. Zamknięte koło – dosłownie.

Pompeje jak dojechać i ciekawostki

Dużo osób nie docenia Pompei z powodu dużej ilości turystów oraz rekonstrukcji. Tak kochani, Pompeje to praktycznie rekonstrukcja. Zniszczenia miasta (głównie z powodu spadających wulkanicznych skał oraz w późniejszych czasach kradzieże fresków czy płaskorzeźb) są tak duże, że trudno mówić o jakiś pozostałościach. Podobno filary Bazyliki są jednym z niewielu elementów, których nie poddano rekonstrukcji. I można je dotknąć!

Pompeje co zobaczyć?

To co nas najbardziej zaskoczyło to fakt, że Pompeje jeszcze w całości nie zostały odkryte i w niektórych miejscach nadal trwają prace archeologów. Naprawdę przyjemnie było popatrzeć na to, z jaką delikatnością podchodzą do fragmentów wydobytych przedmiotów.

A jak jesteśmy w temacie wydobywania pozostałości miasta… Wiecie, że nie zawsze miała ona charakter naukowy. Tak się składa, że w XVI wieku na terenach Pompei odbywały się grabieże (inaczej tego nazwać nie można). Książęta i monarchowie organizowali wyprawy, które miały na celu wydobycie zabytkowych rzeźb, waz, monet, a nawet klejnotów. Wszystko dlatego że zainteresowanie starożytnością w tamtym czasie było ogromne. Dopiero w XIX wieku zaczęto eksplorować Pompeje w celach czysto naukowych.

Pompeje zaskakują! Ciekawostki i porady

Kolejna sprawa. Jeśli myślicie, że walki kiboli to fenomen XX wieku to śpieszymy z informacją, że nie! Okazuje się, że to właśnie w Pompejach doszło do pierwszych zarejestrowanych burd. Właśnie dlatego tamtejszy amfiteatr ulokowany został na obrzeżach miasta (to pod nim dochodziło najczęściej do podobnych incydentów), jednocześnie dając pozostałym mieszkańcom nieco oddechu od tego typu zamieszek.

Pompeje zaskakują! Ciekawostki i porady

Pompeje to rzeczywiście bardzo turystyczne miejsce i nie będziemy próbować mówić, że jest inaczej. Mimo wszystko spacer po tym mieście (nam zajęło to jakieś 5 godzin) był prawdziwą przyjemnością, nawet w taki skwar, jaki nam towarzyszył tego dnia. Warto mieć ze sobą butelkę z wodę, ponieważ na terenie Pompei istnieją zbiorniki ze zdatną wodą. My początkowo baliśmy się z nich korzystać, ale możemy śmiało powiedzieć, że zimna woda była świetna 😊 Nie wiemy jak inni, ale nie mieliśmy później żadnych rewolucji żołądkowych.

Comments

comments