Świątynia Diany w Arkadii

Nieborów i Arkadia – klimatyczne miejsce na weekend

Nieprzewidziane podróże są najlepsze. Od takich wyjazdów niczego się nie oczekuje. Liczy się wyjazd i relaks. Tak było i w tym przypadku. Na poranne hasło Adama: Pakuj się, jedziemy! Schowałam aparat i wyszłam z mieszkania.
W ten sposób znaleźliśmy się w Nieborowie, o którym wcześniej nie czytałam i nic nie wiedziałam. Sama miejscowość jest dość bura, ale park… park z pałacem są po prostu fenomenalne! Nie wiem czy Wy, ale ja czasem stoję w takich miejscach i patrzę w przestrzeń. Nie umiem wtedy powstrzymać się od próby cofnięcia czasu. Patrzę i wyobrażam sobie ludzi przechadzających się tymi samymi alejkami, korytarzami w strojnych sukniach lub wyważonych, dobrze skrojonych żakietach. Zapewne zabawnie w takim momencie wyglądam, ale cóż… już dobrze wiecie, że cenię sobie historyczne drobiazgi, które pozwalają mi wczuć się w otoczenie.

Pałac w Nieborowie

Widok na Pałac w Nieborowie

Jeśli w najbliższym czasie planujecie gdzieś pojechać, ale nie macie pomysłu gdzie? Odpowiedź jest prosta: Nieborów i Arkadia! Podróż do tego miejsca potrafi naprawdę zachwycić.

Pałac w Nieborowie

Przede wszystkim sam zabytkowy, XVIII wieczny pałac, niegdyś należący do rodziny Radziwiłłów staje się w czasie takiej wycieczki miejscem obowiązkowym. Posiada nie tylko fantastyczne detale w swojej architekturze, ale również przecudowne wnętrza – dzięki nim możemy zobrazować sobie życie ludzi, żyjących 300 lat temu.

Wnętrze Pałacu w Nieborowie
Pokój w Pałacu w Nieborowie

Nie zapomnijcie również o kompleksie ogrodowym. Jeśli rozmyślacie nad piknikiem w rodzinnym gronie to zabierzcie koszyk ze smakołykami i duży koc. Rozłożyć możecie się przy stawie lub na środku jednej z wielkich alejek. Każdy z tych wyborów będzie świetnym rozwiązaniem.

Park Romantyczny w Arkadii

Helena z Przeździeckich, żona Michała Hieronima Radziwiłła założyła niedaleko Nieborowa ogród, który rozwijała i pielęgnowała do momentu swojej śmierci. Arkadia, bo tak nazywany jest teraz ogród może zobaczyć każdy. Ogrom zieleni oraz budynków, reprezentujących styl klasycystyczny można zobaczyć właśnie tutaj.

Arkadia

Akwedukt w Arkadii
Przy okazji, z Heleny to była niezła flirciara! Na koncie posiadała sporo romansów, ale ten najważniejszy prowadziła z samym Stanisławem Augustem Poniatowskim. Co jej mąż na to? Cóż… podchodził do tego w sposób biznesowy. Póki otrzymywał korzyści materialne czy też polityczne nie interweniował. A Helena? A Helena miała wolną rączkę, bo przecież przydawała się na coś mężowi 😉

To był naprawdę sympatyczny wypad poza miasto. Niby zwykła wycieczka, ale jakie piękne miejsca odwiedziliśmy i czego ciekawego się dowiedzieliśmy to nasze! Was też zachęcamy do tego!

Zapisz

Comments

comments