Nie ma nieciekawych miejsc! Są tylko złe metody zwiedzania

Ileż to już razy słyszeliśmy – Nie jedźcie tam, nic ciekawego tam nie znajdziecie – a mimo to wieloma niepolecanymi miejscami po prostu się zauroczyliśmy. Ktoś pomyśli – Jarząbki znów się wymądrzają – ale prawda jest zgoła inna! My po prostu sami doświadczyliśmy tego, że postrzeganie danego miejsca zależy od naszego zaangażowania w podróż. Ale wszystko po kolei.

Przygotuj się do wyjazdu!

Oczywiście nas długo przekonywać nie musicie. Jeśli ktoś z Was zaproponowałby nam wyjazd, to pakujemy plecaki i zawijamy się z całą ekipą. W takiej sytuacji o przygotowaniach można pomarzyć, bo wszystko dzieje się w biegu? I tak, i nie. Zanim dojedziecie do celu macie jeszcze sporo czasu na to, aby poczytać i zagłębić się w historię czy kulturę danego miejsca. Uwierzcie, im więcej się wie, tym więcej się później zauważa. Człowiek świadomie widzi nietypowe zachowania lokalsów, perełki architektoniczne czy wyczuwa składniki, które z pewnością normalnie by mu umknęły.

I tutaj większość zapewne zapyta – A jeśli historia i kuchnia mnie nie interesuje? Hm… ale czy to musi decydować o tym, że dane miasto (destynację) uznajemy za nieciekawą i nieatrakcyjną? Naszym zdaniem – w ogóle nie!

Sposoby na zwiedzanie

W przypadku Jarząbków – zawsze znajdziemy coś, co wzbudzi nasze zainteresowanie. Co polecamy zrobić, jeśli w Waszym przypadku jest zupełnie inaczej? Poważnie zastanowić się, co jest dla Was samych ciekawe i interesujące. Ale jeśli masz problem z określeniem tego, to poniżej podpowiadamy sposoby na to, aby nasz wyjazd był przyjemnością.

Sposoby na zwiedzanie

Jedni skupiają się na tym, aby zobaczyć jak najwięcej – czasem sami tak postępujemy. Szczególnie w krajach, w których nie mamy pewności czy jeszcze kiedykolwiek powrócimy. Dlatego chcemy w takich miejscach chłonąć jak najwięcej. Jeśli jednak nie preferujecie podobnych wyjazdów, to warto usiąść i poszukać odpowiedniej tematyki. Nie musicie zwiedzać jak wszyscy. Gorąco zachęcamy Was do tego, abyście odnaleźli swój sposób na podróże i czerpali z tego radość. Nie ukrywamy jednak, że zanim stwierdzicie, co sprawia Wam najwięcej przyjemności, będziecie musieli kombinować, sprawdzać, ale i… nie poddawać się!

Od talerza do talerza

Jarząbki uwielbiają jeść. Jeśli widzicie nas znów na siłowni (np. na Instagramie), to nie dlatego że chcemy wyglądać jak młodzi bogowie. Powdód jest bardzo prosty. Trzeba zrobić miejsce na kolejne żarełko. 😉 My na serio ćwiczymy, żeby jeść więcej „ciastków”. I właśnie dla niektórych kulinarne podróże są czymś oczywistym. Jedni cenią sobie kuchnię ulicy (streetfood), drudzy uwielbiają lokalne, rodzinne knajpki. Możliwości jest sporo i świetnie pokazują to Asia & Tomek z Small Travellers. Z każdej ich podróży wracają ze wspomnieniami wyjątkowych smaków. I nam takie podejście imponuje! Znaleźli sposób na to, aby każde odwiedzane przez nich miejsce było atrakcyjne tylko dla nich samych. A to, że pokazują ten sposób na podróże innym – to już inna sprawa.

jedzenie w podróży

Wszędzie razem!

Ten sposób bardzo lubimy, bo mimo odmiennych charakterów nie wyobrażamy sobie samotnych podróży. Uwielbiamy swoje towarzystwo – choć niektórzy mogą pomyśleć inaczej. Ale w naszym całym przekomarzaniu się jest wiele uczucia i najważniejsze, że sami o tym dobrze wiemy. Bardzo cieszy nas fakt, że takich jak my jest więcej. Ale… pod hasłem „wszędzie razem” nie mamy na myśli podróży z drugą połówką. Choć te oczywiście są najfajniejsze! 😉 Wiele osób podróżuje dla ludzi i z ludźmi, więc jeśli należysz do takich osób wystarczy zorganizować sobie fajną ekipę! Jeśli człowiek przebywa z zajefajnymi osobami, to cokolwiek by się nie działo w trakcie tripu, będziecie każdą chwilę, wpadkę i porażkę wspominać z ogromnym uśmiechem na twarzy. I naszym zdaniem świetnie wbijają się w tą myśl – Polki w podróży. Dziewczyny dają czadu i mocno im kibicujemy!

Góry, morza, pustynie lub jeziora

Wśród naszych jak i Waszych znajomych znajdziecie także osoby, które wcale nie podróżują dla atrakcji turystycznych, wspaniałej architektury czy smacznej kuchni. Są tacy, dla których natura i poczucie wolności jest najważniejszym elementem każdego wyjazdu. Nie natrafiliśmy jeszcze na profil czy blog, który poruszałby przyjazność miasta wobec natury. To trochę zaprzecza samo siebie (bo jak miasto może być przyjazne naturze?), ale coraz więcej europejskich miast zdaje sobie sprawę z tego, że natura jest człowiekowi niezbędna. Sądzimy, że sprawdzanie świata pod tym kątem może być niezłą przygodą. Ktoś podejmuje się wyzwania?

Świat składa się z filmów

Ostatnio sami, jadąc do Londynu czy Brukseli chcieliśmy zastosować właśnie ten patent. Na świecie kręci się wiele filmów, w różnych miastach. Naszym zdaniem świetną przygodą byłoby odnalezienie miejsc ze scen kinowych i próba ich odtworzenia. Zakładamy, że nie wszystko się da, ale taka retrospekcja byłaby czymś. W każdym razie sprzedajemy Wam patent. Jeśli lubicie kino, a jedziecie do miejsca, które wydaje się Wam nieatrakcyjne to… sprawdźcie jakie filmy były tam kręcone. I spróbujcie znaleźć sceny, albo lepiej! – wczuć się w samych bohaterów, którzy pojawili się w tym miejscu.

Biografią znanych ludzi

Na pewno są wśród Was osoby, które czytają – nie wróć! POŻERAJĄ książki 😊 Odkrywanie niektórych miejsc śladami znanych Polaków czy w ogóle znanych ludzi to również naszym zdaniem magia. Sprawdzenie tego, jak zmieniła się okolica na przestrzeni lat może być magicznym przeżyciem. Pierwszy raz, kiedy zaczęliśmy myśleć w ten sposób był właśnie w Odessie. Wtedy to spacerując po tamtejszych uliczkach zastanawialiśmy się, które z miejsc zobaczył Adam Mickiewicz, czy stał tam gdzie my? Jeśli komuś udałoby się odtworzyć (wiemy, że podobne rzeczy dzieją się już wśród miłośników Sienkiewicza) trasę znanych ludzi to z przyjemnością by się o tym nie tylko czytało, ale i oglądało 🙂

Książkowe szaleństwo

Jak już jesteśmy w temacie książek to akcja wielu z nich toczy się w prawdziwych miastach. A gdyby tak spróbować podążyć śladami głównych bohaterów? 😊 My to jesteśmy – znów „sprzedajemy” Wam fajny pomysł na profil. Wiemy, że tworzone są na takie potrzeby specjalne mapki w niektórych europejskich miastach. Ciekawi jesteśmy, czy ktoś już z nich korzysta i podróżuje w ten sposób.

Artyści, sztuka, koncerty – nocne życie

Znamy też takich, którzy uwielbiają podróżować, ale nie robią tego po to by zobaczyć atrakcje, które znaleźć można w przewodniku. Dla nich liczy się dobra muzyka, miejski klimat i energetyczni ludzie. Uwierzcie, taki sposób podróżowania może dać ogrom frajdy!

Turystyka stadionowa

Dobrze wiecie, że Adam interesuje się piłką nożną. W każdym kraju lub mieście odwiedzamy przynajmniej jeden stadion piłkarski. A jeśli jest mecz w trakcie naszego pobytu – to najczęściej się na niego wybieramy. I tutaj znów macie kolejny sposób na podróże. A jeśli zastanawiacie się, kto jeszcze świetnie realizuje takie tripy to zajrzyjcie na Kartofliska.

Jak widzicie metod na zwiedzanie i odkrywanie różnych miejsce jest wiele. Ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia! Naszym zdaniem są to bardzo dobre sposoby na to, aby samemu odkryć co sprawia nam najwięcej przyjemności. Jedni cenią sobie muzealne wystawy, drudzy jedzenie, a trzeci kino. Najważniejszym jest jednak fakt, że nie ma nieatrakcyjnych miejsc – są tylko złe sposoby zwiedzania. A wszystko zależy wyłącznie od naszego podejścia. Dlatego my zawsze staramy się zaprzeczać, stwierdzeniom „tam jest nieładnie, nieciekawie”. Jeśli słyszymy podobne słowa wiemy, że nasz rozmówca nie przygotował się do wyjazdu. Bo jak wiecie, wyjechać jest dość prosto, ale dać od siebie w podróży i przed nią – nieco trudniej. I kiedy mówimy o „świadomym podróżowaniu” – bo często używamy tego zwrotu – to mamy na myśli wszystkie przygotowania (w tym i mentalne – zachodzące w nas samych) związane z wyjazdem. Spontan spontanem – z niego oczywiście też można czerpać radość, ale czy w takim wypadku (bez przygotowania) możemy uznać, że danej miasto/kraj jest nudny, brzydki i nieciekawy? Tutaj odpowiedź pozostawiamy Wam!

Jak się okazuje podróżować też trzeba umieć i najlepiej jest to robić zgodnie ze swoją naturą. Pamiętajcie, jeśli dane miejsce uznajecie za nieatrakcyjne to zastanówcie się, czy poświęciliście mu wystarczająco dużo czasu i czy rzeczywiście zaangażowaliście się w eksplorowanie tego zakątka świata.

Dajcie znać, czy zaproponowane przez nas sposoby na zwiedzanie są dla Was ciekawą alternatywą dla tradycyjnych podróży?

Comments

comments