Kraków – atrakcje turystyczne, tipy i noclegi

Kraków – atrakcje turystyczne, tipy i noclegi

Dawna stolica Polski robi wrażenie nie tylko na obcokrajowcach, ale również na samych Polakach. Nic dziwnego! W Krakowie można nadal poczuć dawnego ducha miasta. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jakie miejsca (mniej lub bardziej znane) odwiedzić, gdzie nocować i na co zwracać uwagę podczas poszukiwań miejsca na odpoczynek – koniecznie zapoznajcie się z naszą propozycją.

Atrakcje turystyczne w Krakowie

Kraków jest jednym z tych miast, którego nie da się odkryć w dwa czy trzy dni. Historia tego miejsca jest tak fascynująca, że podejrzewamy iż tydzień to nadal będzie za mało. Jeśli decydujecie się wyjechać na wycieczkę do Krakowa i nie macie zbyt dużo czasu, to koniecznie zapoznajcie się z naszą listą atrakcji turystycznych, które warto odwiedzić w pierwszej kolejności.

Zanim podamy konkretne miejsca pamiętajcie, że w Krakowie funkcjonuje Karta Turystyczna, dzięki której będziecie mogli za darmo korzystać z komunikacji miejskiej oraz ponad 40 muzeów i innych atrakcji turystycznych. Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, szczególnie jeśli zostajecie na dłużej niż dwa dni. Więcej informacji na temat Krakowskiej Karty Turystycznej możecie znaleźć na oficjalnej stronie: http://www.krakowcard.pl. Kartę możecie kupić na stronie lub w jednym z punktów Informacji Turystycznej.

Stare Miasto w Krakowie

Jedno z miejsc, które tętni życiem przez cały rok. Na Starym Mieście w Krakowie życie toczy się przez całą dobę. To właśnie tutaj spotkacie kwiaciarki, sprzedawców lokalnego specjału – obwarzanków – czy ulicznych grajków, a wszystkich znajdziemy na jednym z największych placów w Europie.

Będąc w tym miejscu nie trudno zauważyć ogromnej ilości gołębi. Często na portalach społecznościowych można zobaczyć zdjęcia ludzi, których obsiadły ptaki. Z gołębiami w Krakowie wiąże się pewna legenda – może właśnie z jej powodu spojrzycie na te ptaki (przynajmniej w tym miejscu) nieco przychylniejszym wzrokiem.

Kraków – atrakcje turystyczne, tipy i noclegi 2(1)

Legenda głosi, że książę krakowski – Henryk IV Prawy – miał w planach wybrać się do stolicy Włoch. Monarcha starał się objąć władzę nad jedną z dzielnic senioralnych w czasie rozbicia dzielnicowego. Uznał, że jeśli złoży w Rzymie dość pokaźną ofiarę pieniężną łatwiej będzie mu uzyskać koronację. Tuż przed podróżą pewna czarodziejka przemieniła jego żołnierzy w gołębie, które wydziobały kamyczki z murów kościoła Mariackiego. Te za sprawą czarów zmieniły się w szczere złoto. Z takim właśnie majątkiem ruszył nasz książkę w podróż do Rzymu, ale niestety po drodze stracił wszystko. Nie posiadając już ofiary w złocie wstydem było dotarcie do celu z pustymi rękoma. Książę zawrócił, ale niestety jego żołnierze nie odzyskali już ludzkiej postaci.

Rynek Główny

Dla nas od samego rynku w Krakowie dużo ważniejsze są budynki, które znajdują się w jego pobliżu. Czy wiecie, że niektóre z nich ma ponad kilkaset lat? Dokładnie przyjrzyjcie się Międzynarodowemu Centrum Kultury lub Muzeum Historycznemu Miasta Krakowa, które mieszczą się właśnie w takich zabytkowych budynkach.

Rynek w Krakowie to największy średniowieczny rynek w całej Europie. W tym miejscu od zawsze toczyło się handlowo-usługowe życie miasta, ale nie tylko. To również tutaj karano przestępców, którzy zostali skazani wyrokiem śmierci. Niekiedy przestępców również publicznie torturowano np. okaleczano nożem. Zresztą ten sam nóż możecie teraz zobaczyć w przejściu w Sukiennicach (znajdujących się na terenie Rynku Głównego).

Rynek Główny w Krakowie

Nie wiemy też czy zdajecie sobie sprawę z tego, że z Krakowem i jego Rynkiem Głównym związana jest także legenda o Twardowskim. Na pewno kojarzycie polskiego Fausta – szlachcica, który chciał przechytrzyć samego diabła. Uważa się, że właśnie tutaj mieścił się jego dom Kamienica Pod św. Janem Kapistranem przy ulicy Wiślanej 2.

Sukiennice

Budynek przeszedł wiele zmian. Gdybyśmy mieli porównać projekt tego obiektu z jego współczesną formą można powiedzieć, że rozmawialibyśmy o zupełnie dwóch różnych budynkach. Naszym zdaniem warto zdawać sobie sprawę z tego, że pierwsze Sukiennice były całkowicie drewniane, a kolorytu nadawały barwne stragany. Z czasem budynek był zadaszany, później zmieniano materiał, z którego powstały i dziś tak właściwie podziwiamy projekt zrealizowany w XIX wieku.

Sukiennice w Krakowie

Kościół Mariacki

Trzeba powiedzieć, że po Katedrze Wawelskiej (punkty niżej) to jeden z najważniejszych kościołów w Krakowie, pochodzący z XIV wieku. To właśnie z tego miejsca codziennie usłyszycie hejnał mariacki oraz zobaczycie tłum osób, które temu spektaklowi się przyglądają.

Dla nas to jedno z bardziej magicznych miejsc w Krakowie.

kościół mariacki w Krakowie

Zamek Królewski na Wawelu

Według naukowców już w IX wieku na terenie dzisiejszego zamku można było znaleźć obiekty murowane, które miały charakter rezydencyjonalny. Historia tego miejsca była tak samo burzliwa, jak sama historia naszego kraju. Zamek był burzony, rozbudowywany i palony jednocześnie. Wiemy jednak, że zachwycał osoby, które miały szansę przebywać w pomieszczeniach. Jeden z włoskich poetów, który przybył do zamku razem z królową Boną pisał tak:

„Przeszedłszy korytarz na I piętrze, stajemy przy stancjach na lewo, przybranych mnóstwem pięknych arrasów i opon. Przy drugim korytarzu jest mieszkanie króla, bogate, o ścianach obwieszonych złotogłowiem. Najwspanialsze komnaty są na piętrze II. Tu jest sala wielka, wyłożona drzewem suto rzeźbionym i złoconym. Jest przy niej pokój obwieszony arrasami z jedwabiu i złota, a za nią drugi o ścianach pokrytych brokatami; w innej sali sukno czerwone na podłodze, a na ścianie kotara ze złota, sięgająca od sufit aż do podłogi, złoty tron z kulą i baldachimem. Opodal cztery izby obok siebie, przystrojone brokatami i arrasami jedwabnymi, w dwóch były jeszcze kominy złocone i piękne drzwi drewniane w odrzwiach z kamienia. Podobnie urządzona była sala uczty koronacyjnej; tak w niej, jak w każdej z sal, gdzie goszczono biesiadników, stała wielka szafa kredensowa, na której półkach ustawione było wszystko srebro potrzebne do uczty”

zamek królewski na Wawelu

Katedra Wawelska

A właściwie Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława – miejsce, w którym koronowani i pochowani zostali królowie Polski. To właśnie tutaj znajdziecie groby ponad 17 władców naszego kraju (licząc od Władysława Łokietka po Stanisława Leszczyńskiego).

Budynek przez wieki ewoluował, był palony, plądrowany i niszczony, ale dziś we wnętrzu katedry możecie znaleźć 24 elementy składające się na plan świątyni (w tym 17 kaplic). Bogate zdobienia, podobizny władców Polski, niezwykłe malowidła – wszystko to olśniewa i zachwyca!

katedra wawelska

Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego

Budynek wzniesiony z kamienia i cegły, pochodzący z 1400 roku jest najstarszym obiektem należącym do Akademii Krakowskiej. Samą kamienicę (po niegdyś właśnie nią był budynek) wykupił sam Władysław Jagiełło. Z czasem zakupiona nieruchomość została rozbudowana o sąsiadujące z nią inne kamienice. Przez lata mieściły się tu sale wykładowe, biblioteki czy mieszkania profesorskie. Z czasem znalazło się tu Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Kazimierz

Dawna podmokła wyspa, znajdująca się pomiędzy obecnym korytem Wisły, a jej nieistniejącą dziś odnogą jest dzielnicą Krakowa, którą naprawdę trudno pominąć podczas zwiedzania. To właśnie przez tę małą wyspę prowadził szlak handlowy, który w pewnym stopniu przyczynił się do tego, że zbiór wyspiarskich osad stworzyło jedno miasto o dumnej nazwie Kazimierz (nazwa wzięta została od Kazimierza III Wielkiego).

Kazimierz

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że władze krakowskie w XV wieku doprowadziły do przesiedlenia Żydów z terenów Krakowa właśnie do Kazimierza. Czemu? Zarzucano im lichwę oraz działania, które miały przyczyniać się ubożeniu Polaków na terenie miasta. Konflikt narastał (głównym powodem były przywileje handlowe, o które walczyli ze sobą Żydzi oraz polscy kupcy) i doszło do tego, że w Wiśle utopiono kilkudziesięciu Żydów. Właśnie z powodu waśni powstała dzielnica żydowska, która została wyraźnie oddzielona od pozostałej części miasta. Do 1800 roku dzielnicę ogradzał mur, który później zdecydowano się zburzyć.

Dziś na terenie Kazimierza znaleźć możecie 7 synagog oraz kilka kościołów, a także dwa cmentarze żydowskie.

Cmentarz Remuh

Czy wiecie, że to właśnie w Krakowie znaleźć możecie jeden z najstarszych cmentarzy żydowskich w Europie? Cmentarz Remuh założony został w 1535 roku, a jego powierzchnia wynosi dziś prawie 1 hektar.

Dziś nie doświadczycie już pochówków w tym miejscu, prowadzone były one do połowy XIX wieku.

Kopiec Kościuszki w Krakowie

W 1820 roku rozpoczęto budowę kopca Kościuszki, który jest jednym z pięciu kopców krakowskich. Kult tego bohatera w Krakowie był szczególny. Tutejsze społeczeństwo dopominało się o monument, który upamiętniałby Tadeusza i właśnie z tego powodu rozpoczęto zbiórkę pieniędzy, która miała sfinansować budowę kopca.

Noclegi w Krakowie – jak szukać?

Jedno jest pewne – w Krakowie oferta noclegowa jest bardzo bogata i naszym zdaniem każdy znajdzie coś dla siebie. Zarówno osoby, które nie chcą nadszarpnąć swojego budżetu, jak i te które cenią sobie spokój, ciszę oraz komfort.

W naszym przypadku bardzo przydał się portal noclegi.pl, w którym znaleźliśmy oferty zarówno hoteli, pensjonatów czy kwater.

My do Krakowa zdecydowaliśmy się pojechać własnym samochodem, dlatego bardzo ważna była dla nas kwestia parkingu na miejscu. I tu bardzo ważna uwaga! Jeśli będziecie potrzebować miejsca parkingowego dla samochodu sprawdzajcie dokładnie na mapce Google jak wygląda ulica (jeśli nocleg nie oferuje prywatnego parkingu dla gości). Dlaczego? Sprawa jest bardzo prosta! W Krakowie ulice potrafią być tak ciasne, że nie tylko ciężko przez nie przejechać, ale samo zaparkowanie staje się naprawdę niezłym wyzwaniem.

Noclegi Kraków - Nasz pokój w hotelu

Zwracajcie również uwagę na to, gdzie dokładnie znajduje się lokalizacja potencjalnego noclegu. Dobrze, jeśli dostosujecie ją do planu zwiedzania. Jeśli planujecie zwiedzać do późnych godzin nocnych to naprawdę dobrym rozwiązaniem jest nocleg w centrum lub jego okolicy. Uwierzcie, że po całym dniu chodzenia człowiek chce jak najszybciej trafić do łóżka i położyć się spać.

Nocleg w Krakowie

Jeśli jednak wasz plan zwiedzania jest mniej intensywny, bo posiadacie więcej czasu i rozłożyliście go na kilka dni to przemyślcie spokojną okolicę, która będzie po prostu dobrze skomunikowana z najważniejszymi punktami miasta. My pomimo tego, że do Krakowa pojechaliśmy samochodem to przemieszczaliśmy się po nim komunikacją miejską – z dwóch powodów. Miejsc parkingowych w centrum praktycznie nie ma, korki w Krakowie są naprawdę pokaźnych rozmiarów. Dlatego właśnie komunikacja miejska nie jest takim złym rozwiązaniem.

Koniecznie dajcie nam znać, jak Wasze wrażenia z Krakowa!

Comments

comments