Jak zaplanować wyjazd z biurem podróży?

Nie każdy lubi samodzielnie organizować swoje wyjazdy. Czasem jest nawet tak, że natłok zadań doprowadza do spychania na ostatnie miejsce wakacyjnego wyjazdu. Choć my-Jarząbki uwielbiamy organizować własne wyjazdy, to życie każdego z nas jest inne, a opcja urlopu organizowanego przez biuro podróży może być naprawdę ciekawą alternetywą. Jak jednak zaplanować wyjazd z biurem podróży i na co dokładnie zwracać uwagę – postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Duży wybór, ale wybrać trzeba

Przede wszystkim zastanów się nad tym, co sprawi ci przyjemność; jaka forma wypoczynku jest dla ciebie najlepsza. My przykładowo zawsze aktywnie spędzamy każdy wyjazd, więc siedzenie kilka dni na plaży czy przy hotelowym basenie kompletnie nas nie kręci. Ale są ludzie, którzy po kilku miesiącach ciężkiej pracy myślą tylko o tym i jest to jak najbardziej zrozumiałe. Najważniejsze jednak, aby samemu stwierdzić, że w tym roku potrzebuję urlopu na plaży/w górach/ w ciągłej trasie/ tam gdzie historia przeplata się pięknymi widokami etc.

Ufff… jeśli ta trudna decyzja jest już za tobą, to czas na wybór odpowiedniego biura podróży. Fakt, oferta na polskim rynku jest całkiem pokaźna, ale to dobrze! Jeśli jest z czego wybierać, to istnieje zdecydowanie większa szansa na to, że znajdziesz destynację swoich marzeń.

Nie zawsze finanse są najważniejsze

Tak – i usłyszycie to właśnie od Jarząbków! Choć uwielbiamy podróżować w promocjach, to czasem lepiej jest trochę dopłacić i doświadczyć czegoś w znacznie lepszej jakości. Tak samo jest właśnie z ofertami biur podróży. Nie patrzcie na cenę konkretnej oferty, a na to co się w niej dokładnie znajduje. Czasem bywa tak, że ciekawa oferta pod względem kierunku i kosztu wydaje się opłacalna, ale po zagłębieniu się w nią pozostawia jedynie zniesmaczenie.

Zróbmy to na przykładzie. Sprawdźcie oferty, które znajdują się pod adresem jednym z biur podróży: https://www.itaka.pl/nasze-kierunki/

Jest z czego wybierać – to już nieźle wróży. Wcześniej określiliście swoje preferencje (odsyłamy teraz każdego do trzeciego akapitu w tym tekście), dlatego teraz łatwiej będzie wybrać odpowiednią destynację. Ponieważ my w trakcie podróży nie potrafimy usiedzieć w jednym miejscu, to na pewno wybralibyśmy ofertę, która umożliwiałaby nam zobaczyć i posmakować jak najwięcej.

Wchodząc na stronę widzimy Armenię (po odwiedzeniu Gruzji mamy straszną chrapkę na ten kierunek) czy Czarnogórę. Każda z tych destynacji posiada ofertę, dzięki której możemy aktywnie poznawać dany kraj. Porównajcie proponowane atrakcje, a później zastanówcie się czy budżet na ten wyjazd jest w rozsądnej lub atrakcyjnej cenie.

Zacznij weryfikować!

OK, oferta znaleziona – wakacje marzeń są coraz bliżej, super! Nie daj się jednak ponieść euforii. Właśnie teraz musisz zacząć myśleć rozsądnie i zacząć weryfikować sporo informacji. Przede wszystkim sprawdź czy biuro podróży, które posiada twoją ofertę marzeń, jest wpisane do Centralnego Rejestru Turystyki i Pośredników Turystycznych: www.turystyka.gov.pl. Czemu jest to ważne? Ponieważ każda firma może mieć przejściowe problemy, a na wspomnianej przez nas stronie możecie zweryfikować czy biuro podróży posiada aktualne ubezpieczenie. Dzięki niemu, w razie problemów, będziecie sprowadzeni do domu szybciej niż gdyby zrobiłyby to władze samorządowe. Dlatego sprawdzajcie wiarygodność biura podróży!

Nie zaszkodzi również zajrzeć do Krajowego Rejestru Długów. Sprawdźcie czy aktualnie biuro posiada problemy finansowe. W najlepszym scenariuszu biuro nie znajdzie się na liście dłużników.

Kolejną kwestią jest oczywiście umowa. Tak, rozumiemy – to dużo tekstu, sporo punkcików, a sprzedający ofertę może być „trochę” niecierpliwy. Jeśli jednak chcecie wyjechać na wakacje marzeń i dobrze je wspominać, to zadbajcie o wszystko przed wyjazdem.

Zatem, sprawdźcie czy w umowie znajdują się informacje dotyczące organizatora turystyki – podany musi być nie tylko organizator, ale również jego numer w Rejestrze Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych.

Nie zapomnijcie także o informacjach dotyczących miejsca pobytu lub planowanej trasy (jeśli, tak jak my, decydowalibyście się na wakacje, w trakcie których jesteście w ciągłej trasie), czasu trwania wyjazdu oraz programu zwiedzania. Jeśli okaże się, że w ofercie znajdują się punkty, które nie zostały uwzględnione w umowie (np. degustacje, dodatkowe atrakcje) macie prawo poprosić organizatora o dopisanie ich do umowy.

Zapoznaj się z zakresem ubezpieczenia i danymi ubezpieczyciela! To bardzo ważne, bo przecież na każdych wakacjach może dojść do niezaplanowanych sytuacji. Dowiedz się, czego możesz się spodziewać posiadając dane ubezpieczenie oraz co NIE WCHODZI w jego skład.

Sprawdź również sposób zapłaty. Biura podróży są co prawda coraz bardziej ugodowe – często pozwalają klientowi zapłacić część kwoty i później dopłacić całą resztę. Niby banał, ale z doświadczenia wiemy, że niejasności w kwestii zapłaty mogą mocno stresować. Dlatego wyeliminuj wszystko, co może do spowodować niepotrzebne napięcie.

Jeśli jesteśmy w temacie pieniędzy to pamiętajcie, że w umowie musi znaleźć się cena wykupionej przez nas wycieczki. Prawdą jest, że kwota ta nie może się zmienić, ale są pewne wyjątki. Dotyczy to określonych przypadków, np.:

– wzrost kursu walut

– wzrost kosztów transportu lub opłąt urzędowych (np. podatków czy opłat lotniskowych)

W przypadku, kiedy dojdzie do takiej sytuacji biuro podróży musi konsumentowi dokładnie wytłumaczyć, czym spowodowany jest wzrost ceny. Po przekazaniu informacji możemy odstąpić od umowy i odzyskać wcześniej wpłacone pieniądze. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podkreśla jednak, że na 20 dni przed rozpoczęciem wyjazdu (nawet w przypadku dwóch wcześniej wymienionych przez nas sytuacji) cena nie może ulec zmianie. Jeśli biuro podróży nakłania konsumenta do zapłacenia pieniędzy np. 18 dni przed wyjazdem, to robi to niezgodnie z prawem.

Hotel – wiedz co się kryje pod wyretuszowanymi zdjęciami

Prawda jest taka, że biura podróży tworzą katalogi ofert, które muszą wyglądać ładnie i zgrabnie. W końcu kupujemy (nawet wycieczki) oczami. Dlatego wszelkiego rodzaju zdjęcia są upiększane, aby potencjalny klient chciał odwiedzić oferowany przez biuro raj na Ziemi.

Przed podpisaniem umowy dobrze jest sprawdzić standard hotelu lub hoteli, jeśli miałaby to być wycieczka objazdowa. Sprawdźcie ilość gwiazdek dla samego noclegu oraz opinie innych gości. Przykładowo w krajach arabskich czy w Grecji hotel z trzema gwiazdkami to hotel o dość skromnym standardzie. Naszym odpowiednikiem ich hotelu 3* będzie nocleg 2*.

Pamiętaj o swoich prawach!

Jeśli oferta wyjazdu nie została w pełni zrealizowana, choć była dokładnie opisana w umowie to możesz zgłosić reklamację. To samo dotyczy noclegów. Jeśli standard mijał się z tym, co zawierała oferta (np. brakowało klimatyzacji, choć ta miała być), to możesz ubiegać się o swoje prawa. Pamiętaj jednak, że zawsze warto mieć dowody, dlatego zrób zdjęcia. Korzystając z Tabeli Frankfurckiej możesz określić, o ile procent powinna zostać obniżona cena oferty. Przygotowując takie wyliczenia będziesz mógł ubiegać się zwrot przynajmniej części pieniędzy.

Mamy nadzieję, że jeśli stoicie przed wyborem wybrania wakacyjnej oferty marzeń to dzięki nam będzie wam zdecydowanie łatwiej podjąć ostateczną decyzję. Liczymy na to, że wyjazd będzie niezapomniany i pełen wrażeń (lub właśnie spokoju 🙂 ).

Comments

comments