Jak dojechać z lotniska Żuliany do centrum Kijowa?

Jak dojechać z lotniska Żuliany do centrum Kijowa?

Centrum lotnicze Boryspol jest głównym lotniskiem w Kijowie, ale jeśli dominującym celem Waszej podróży jest sam Kijów, to dużo lepszym rozwiązaniem będzie lot bezpośredni na lotnisko Kijów-Żuliany. Czemu? Po pierwsze lotnisko Żuliany mieści się jeszcze w strefie samego miasta, zatem dojazd do Kijowa jest dużo prostszy, a koszty transportu niższe. Z kolei Boryspol jest oddalony od Kijowa o 29 km! Zatem, jeśli Kijów nie jest dla Was miastem przesiadkowym, lepiej rozpocząć zwiedzanie tego miasta z lotniska Żuliany.

Jaki transport z lotniska Żuliany do Kijowa?

Już na wstępie musimy Wam powiedzieć, że nie ma się czego bać! Transport z kijowskiego lotniska do centrum miasta jest dość szeroki, więc w zależności od zasobności portfela znajdziecie coś dla siebie.

Najtańsza opcja dojazdowa

Kiedy wyjdziecie z lotniska idźcie przed siebie, do pomnika. Nie da się go nie zauważyć, bo jest dość duży. Zaraz po prawej stronie mieści się przystanek, z którego odjeżdżają zarówno marszrutki jak i trolejbusy.

Nasz nocleg znajdował się na samym Podolu i z założenia postanowiliśmy dostać się do centrum Kijowa, gdzie będzie nam najłatwiej przesiąść się w metro. Dlatego z lotniska wsiedliśmy w autobus (trolejbus) numer 9 i dojechaliśmy na przystanek Palats Sportu. Zaraz obok znajduje się stacja metra. A jeśli planujecie udać się od razu na zwiedzanie to naszym zdaniem, z tego miejsca będzie to świetny start! 😉

A tutaj umieszczamy jeszcze informacje o tym, jakie autobusy znajdziecie pod lotniskiem: 9, 22, 78, 92N, 302, 368, 805.

Oraz marszrutki: 496, 499, 565.

Aktualna cena za przejazd waha się między 7-8 hrywien od osoby (około 1-1,20 zł). Bilet należy kupić u specjalnej osoby (najczęściej siedzi w środku w odblaskowej kamizelce) lub u kierowcy, jeśli nikt wewnątrz autobusu biletów nie sprzedaje.

Kasownik biletów w Kijowie

Pamiętajcie, że bilet należy skasować! W każdym autobusie są małe kasowniki, z których należy skorzystać (zdjęcie powyżej!). Brak kupna biletu i jego skasowania skutkuje nałożeniem kary w wysokości 160 hrywien (czyli około 23 złotych). Nie jest to zbyt wygórowana cena, ale jeśli uważacie, że uda się Wam przejechać trasę „na gapę” to uprzedzamy, że kontrolerzy w Kijowie istnieją i nakładają kary na podróżnych bez biletów – widzieliśmy to!

Kijowskie metro

Jeśli będziecie mieć podobną taktykę jak my (dojechać do centrum i przesiąść się w metro) to wiedzcie, że w Kijowie aktualnie nie ma kilkudniowych biletów na metro. Są miesięczne karty, które można doładowywać, ale jeśli wybieracie się na city break to ta opcja jest po prostu nieopłacalna.

Jak dojechać z lotniska Żuliany do centrum Kijowa?

Biletami w kijowskim metrze są żetony (na każdej stacji znaleźć można kasy). I tutaj bardzo ważna uwaga! Jeśli jedziecie w grupie i jedna osoba chce kupić żetony dla wszystkich to ich nie dostanie. Istnieje zasada, że przy okienku kasowym jeden żeton może kupić tylko jedna osoba. Jeśli jedziecie sami i chcecie od razu kupić więcej żetonów – nie kupicie. To trochę męczące, ale kolejki do kasy idą dość sprawnie, więc nie sądzimy, abyście odczuli to jakoś negatywnie.

Na stacjach metra znajdują się także specjalne automaty, w których można kupić papierowe bilety z QR Codem, ale taka forma biletu posiada swoją ważność (30 minut). Zatem, jeśli kupicie bilety i nie zeskanujecie QR Codu przy bramkach w ciągu 30 min. to bilet stanie się nieważny i będziecie musieli kupić nowy.

Linie metra w Kijowie

I jedna bardzo ważna uwaga! Automaty z tego typu biletami nie wydają reszty oraz przyjmują WYŁĄCZNIE BANKNOTY o nominale 1, 2, 5 hrywien.

Cena jednego żetonu lub biletu z QR Codem to koszt 8 hrywien.

Opcja droższa – taksówki

Oczywiście pod lotniskiem możecie się zdecydować na bardziej komfortowy transport, jakim jest taxówka. Ceny są różne, ale przede wszystkim zwróćcie uwagę na to, czy kierowca ma włączony taxometr. Jeśli od początku negocjuje z Wami cenę to wiedzcie, że go nie włączy i liczy na to, że dacie mu zarobić więcej. Ceny potrafią zaczynać się od 250 hrywien w górę 😉 Siła targowania jest tu najważniejsza!

Zdarzają się również sytuacje, w których kierowca zaproponuje nam przejazd swoim samochodem w cenie 50 hrywien, ale pamiętajcie o tym, że odjedzie dopiero wtedy, kiedy uzbiera tyle osób ile wolnych miejsc posiada.

Czas jazdy z lotniska

Mimo że lotnisko Żuliany znajduje się jeszcze w strefie miasta to śpieszymy z informacją, że dojazd do samego centrum trwa co najmniej 50 minut. Weźcie to pod uwagę, jeśli będziecie wracać do Polski z tego samego lotniska.

Na niektórych przystankach zainstalowane zostały monitory, na których wyświetla się numer trolejbusa (autobusu) oraz czas jego przyjazdu. I pomyślicie sobie, że to pewnie tak samo jak u nas – świetna opcja! Tyle tylko że… czekając na jeden z trolejbusów 9 minut trwało ponad 20 😊 To również weźcie pod uwagę, jeśli zwiedzane Kijowa będzie się odbywać z dużym naciskiem na czas przemieszczania się z punktu A do punktu B.

Comments

comments