Jak dojechać z lotniska do Budapesztu?

Szczerze mówiąc, nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, że budapeskie lotnisko położone jest tak daleko od samego miasta. Najważniejsze jest jednak to, że komunikacyjnie nie będziecie mieć większych problemów. Wystarczy tylko wziąć pod uwagę fakt, że na dojazd trzeba uwzględnić nieco więcej czasu niż zazwyczaj.

Najłatwiejszy dojazd – komunikacja miejska

Zakładamy, że właśnie z tego sposobu dojazdu skorzystacie. Po pierwsze to najtańsza opcja, a po drugie – wcale nie taka skomplikowana, jak się na początku wydaje. Na samym lotnisku w punkcie informacji turystycznej można izakupić bilety na lokalny transport miejski. Problemem jest naprawę spory wybór biletów, więc zorientujcie się, jaki dokładnie będzie dla Was najlepszy:

 • Bilet jednorazowy kupiony na miejscu -350 HUF
 • Blok 10 biletów – 450 HUF
 • Bilet na pojedynczy autobus na lotnisko (linia 100E) -3000 HUF
 • Zamiana biletu – 900 HUF
 • Bilet na krótki odcinek na maksymalnie 3 przystanki – 530 HUF
 • Budapest 24-godzinna karta turystyczna – HUF 650 / osoba
 • Budapest 24-godzinna grupowa karta turystyczna (dla 1-5 pasażerów podróżujących razem) – 1 650 HUF
 • 5/30 BKK 24-godzinna karta podróżna – 3 300 HUF
 • Budapeszt 72-godzinna karta podróżna – 4 550 HUF

Biletów jest jeszcze dużo więcej, ale te przedstawione powyżej są najczęściej wybierane. Jeśli podróżujecie ze swoim pupilem warto wejść na oficjalną stronę i sprawdzić ile będzie kosztować przejazd dla naszego czworonożnego przyjaciela. My podróżowaliśmy sami i korzystaliśmy z biletu 72 godzinnego. A! I naprawdę nie próbujcie cwaniakować, bo w Budapeszcie kontrole w komunikacji miejskiej są dość częste, a tamtejsi kontrolerzy są po prostu nieugięci. Jeśli coś im się nie zgadza – od razu wypisują mandat.

jak dojechać z lotniska do centrum Budapesztu

Kiedy już kupicie bilet na autobus udajcie się na przystanek linii: E200 – trafić tam nie jest trudno. Znajduje się praktycznie przed samymi drzwiami terminalu numer 2. Tym autobusem najlepiej jest dostać się do stacji Köbanya-Kispest, a następnie przesiąść się w linię metra numer 3 (niebieska linia). Gdyby nie tłum, który wiedział dokąd iść chyba byśmy nie trafili – samodzielnie nie byliśmy pewni, w którą stronę się udać. Dlatego polecamy tę samą metodę 🙂 A będąc w metrze możecie bez problemu dojechać w każdą stronę miasta.

Taksówki

Oczywiście do centrum miasta możecie pojechać również taksówką. W Budapeszcie nie musicie się przejmować tym, że kierowca nie włączy taksometru. Niemniej podkreślamy, że nie jest to najtańsza opcja dojazdy do centrum miasta. Weźcie proszę pod uwagę fakt, że dojazd może Wam zająć praktycznie tyle samo, co komunikacją miejską – ponad 30 minut – a im bliżej miasta tym bardziej zagęszczony ruch. Zatem sam przejazd może się wydłużyć.

Jeśli chodzi o cenę, to na początku dodamy tylko, że jeśli możecie to korzystajcie z taksówek zrzeszonych. Prywatni kierowcy są po prostu dużo drożsi. Podkreślamy jednak, że nie ma stałej ceny przejazdu z lotniska do Budapesztu. Kształtuje się jednak ona w granicach 90-120 złotych za przejazd

W przypadku, kiedy nie macie innego wyboru i musicie skorzystać z taksówki, a pod terminalem żadnej nie ma (w co wątpimy, ale różnie w życiu bywa) możecie po angielsku zamówić kierowcę w następujących korporacjach:

 • City Taxi, tel.: 211 11 11
 • Tele5 Taxi, tel.: 355 55 55
 • Rádió Taxi, tel.: 377 77 77
 • Buda Taxi, tel.: 233 33 33
 • Főtaxi, tel.: 222 22 22
 • Volántaxi, tel.: 366 66 66

Jak widzicie dojazd do centrum Budapesztu naprawdę nie jest trudy. Pamiętajcie jednak, żeby zawsze mieć pod ręką bilet, bo tamtejsi kanarzy do przyjemnych niestety nie należą. Weźcie również uwagę, że dojazd w jedną i w drugą stronę trochę trwa, ale nie można się temu dziwić, jeśli budapeskie lotnisko oddalone jest o 16 kilometrów od miasta.

Udanego zwiedzania miasta!

Comments

comments