jak dojechać do centrum Bergamo i Mediolanu

Jak dojechać z lotniska do centrum Bergamo oraz Mediolanu? – informacja informacji nierówna

Powiemy prawdę – tego wpisu miało nie być, ponieważ podobnych informacji w czeluściach Internetu jest dość sporo. Umówmy się, sami szukaliśmy wskazówek na innych podróżniczych stronach. Na miejscu jednak okazało się, że nie wszystkie dane były aktualne, więc postanowiliśmy parę słów o tym napisać.

Dojazd z Bergamo do Mediolanu – jak najtaniej?

Kiedy w Google wpiszecie frazę „jak dojechać do Mediolanu z Bergamo” na pierwszej pozycji w wynikach wyszukiwania pojawia się tekst poradnikowy serwisu Sknerusy.pl. Dla nas to była świetna sprawa, bo oprócz konkretnych informacji polecali także firmę przewozową, która za niewielkie pieniądze oferowała transport w obie strony. Autor tekstu argumentuje, że jest to „najtańsza opcja”. I tutaj pojawiają się pewne zgrzyty… Owszem, dojazd autobusem okazuje się najtańszym rozwiązaniem, ale nie oferuje jej tylko jedna firma (przez serwis polecana jest marka Terravision). Konkurencja transportów do Mediolanu jest aktualnie tak duża, że nie musimy decydować się wyłącznie na jedną firmę przewozową. Praktycznie każda ma już ten sam cennik – 5 euro w jedną stronę, 9 euro w obie od osoby.

Aktualnie możecie skorzystać z firm:
Autostradale
Terravision
Orioshuttle

Sam przejazd zajmuje około godziny. Przystanek końcowy mieści się pod mediolańskim dworcem. Tam też możecie udać się do czerwonych automatów, w których kupicie bilety na metro etc.

Droga do Milanu

Zatem, na lotnisku w Bergamo nie trzeba już udawać się wyłącznie do okienka Terravision (które najczęściej okupowane jest właśnie przez Polaków). Idźcie tam, gdzie ludzi jest mniej lub kiedy autobus odjedzie szybciej. W chwili obecnej naprawdę nie ma znaczenia, jaką firmę transportową do Mediolanu wybierzecie, bo ceny wszędzie są takie same. A wspominamy o tym dlatego, że na wielu stronach czy blogach podróżniczych nie znalazła się żadna informacja na ten temat.

Do Bergamo można dojechać jeszcze prościej!

Jeśli z lotniska zamierzacie dostać się do samego Bergamo (a nam to małe miasteczko podobało się o wiele bardziej niż sam Mediolan) to sprawa jest banalnie prosta. Przed lotniskiem znajduje się postój autobusów, a ten który jedzie do samego Bergamo (jest to linia 1) zatrzymuje się zawsze na peronie numer 1 – łatwo zapamiętać. Kiedy byliśmy we Włoszech autobus kursował co 30 minut.
Gdzie kupić bilety? Na tym samym peronie znajduje się srebrny, trochę obklejony i wyglądający na zepsuty automat. Nie warto się jednak tym pierwszym wrażeniem przejmować, ponieważ bardzo sprawnie działa. Jeśli jednak nie chcecie mu i nam uwierzyć, to bilety możecie także zakupić na lotnisku w informacji turystycznej.

Bergamo

Jeśli chodzi o koszty, to wszystko zależy od tego z jaką częstotliwością będziecie chcieli poruszać się po mieście. Z lotniska do Bergamo (linia numer 1 jedzie przez całe miasto, więc dojedziecie nią zarówno do centrum nowego jak i starego Bergamo) można kupić bilety:

– (dla strefy trzeciej – to zapamiętajcie!), bilet ważny 90 minut od momentu jego skasowania – 2,30 euro
bilet całodobowy – 5 euro
bilet na 3 dni – 7 euro

To co należy również zapamiętać to, że jeśli nasz bagaż przekracza rozmiary 20cm x 40cm x 60cm to musimy kupić drugi bilet – tak, jakby jechała z nami druga osoba. Po drugie, bilety upoważniają do przejazdu zabytkową kolejką Funicolare. Warto z tego skorzystać, bo widoki na miasto są naprawdę rewelacyjne. Do tego można sobie znacznie ułatwić spacer w górę – wiemy to z doświadczenia 🙂

Zdecydowaliśmy się przedstawić najtańsze opcje dojazdu do tych miast, ponieważ wątpimy w to, czy ktoś chciałby przepłacać i decydować się na inną opcję. Jeśli jednak komuś zależy na innym środku transportu, to informujemy, że istnieją inne środki dojazdu do Mediolanu czy Bergamo. Zaczynając od taksówek, a kończąc na przejazdach mieszanych (dojazd autobusem do Bergamo i przesiadka w pociąg do Mediolanu). Podkreślamy jednak, że zarówno czasowo jak i finansowo jest to kompletnie nie opłacalne.

Comments

comments