Fez i jego atrakcje turystyczne – co zobaczyć

Fez i jego atrakcje turystyczne – co zobaczyć?

Miasto, które przez stulecia było głównym ośrodkiem intelektualno-kulturowym zaskoczyło nas pod każdym względem! I nic dziwnego, bo Fez jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast ze wszystkich krajów muzułmańskich. Miasto ma swój niepowtarzalny klimat, piękne uliczki i zdobienia, w których nie sposób się zakochać.

Jeśli zastanawiacie się, co ciekawego można zobaczyć w mieście, które powstawało na przełomie VIII i IX wieku to koniecznie zapoznajcie się z naszą listą atrakcji turystycznych w Fezie.

Medyna Fas al-Bali

Mówi się, że Fez posiada najwspanialszą medynę w całym Maroku i niewątpliwie jest w tym dużo prawdy. Ta znajdująca się w Marrakeszu jest z pewnością dużo większa, ale kunszt marokańskiego stylu i zdobień ma właśnie ta znajdująca się w Fezie.

Na pewno zakochacie się w mnogości detali architektonicznych, nawet jeśli będą nimi klamki zwykłych drzwi – naprawdę robią wrażenie.

A sama medyna jest pełna ciasnych uliczek i z tego właśnie względu często nazywana jest „najbardziej skomplikowaną milą kwadratową na świecie”. Po dłuuuugim spacerze możemy powiedzieć, że cytat ten jest jak najbardziej prawdziwy 😊

Fez i jego atrakcje turystyczne – co zobaczyć 4

 

Brama Bab Bu Dżalud

W mury medyny wbudowana jest potężna brama, jedna z 14 bram, które znaleźć można w murach obronnych starej medyny. I choć Bab Bu Dżalud wygląda na budowlę, która posiada sędziwy wiek to śpieszymy z informacją, że powstała dopiero w 1913 roku, choć jej pierwszy wzór istniał już w XII wieku. To na co z pewnością zwrócicie uwagę to piękne, ale i skomplikowane  zdobienia, które są niczym innym, jak płytkami zulajdż nałożonymi na samą bramę.

Fez i jego atrakcje turystyczne – co zobaczyć 3

Plac Baghdadi

Jeśli chcecie dostać się do medyny to musicie przejść przez stare mury miasta i zobaczyć także plac Baghdadi. Tutaj dzieje się magia! Stare mury, mnóstwo ptaków i ludzie spacerujący w jedną i drugą stronę. Ponadto właśnie tutaj będziecie też mogli zobaczyć majestatyczną bramę Bab asz-Szurfa.

Fez i jego atrakcje turystyczne – co zobaczyć 2

Mosquee Quaraouiyine

To największa i najważniejsza budowla sakralna w całym mieście (podobno również jeden z najważniejszych meczetów świata muzułmańskiego), która jest także prawie że równolatkiem Fezu. Meczet został ufundowany przez Fatimę Bint Muhammad al-Fihri – córkę zamożnego osadnika, który pochodził z tunezyjskiego Kairuanu (domyślić się można, że właśnie stąd pochodzi nazwa) – w 859 roku. A miejsce to warto odwiedzić chociażby dlatego, że jest to najstarszy meczet dla świata zachodniego islamu.

Przypominamy jednak, że w Maroko turyści nie mogą wchodzić do żadnego meczetu (wyjątkiem jest meczet znajdujący się w Casablance). Dlatego wnętrza świątyni możecie zobaczyć wyłącznie stojąc przed drzwiami.

Fez i jego atrakcje turystyczne – co zobaczyć 1

Pałac królewski

Powierzchnia pałacu (razem ze wszystkim 14 ogrodami i zabudowaniami) to ponad 80 hektarów. Niestety budowla nie jest udostępniania turystom, choć już z zewnątrz robi wrażenie. Polecamy się wybrać z samego rana (trochę po 6), kiedy jeszcze w bramach nie stoi żadna straż czy wojskowi. My niestety rozpoczęliśmy zwiedzanie miasta w okolicach godziny 9 i mundurowi zabronili nam robienia zdjęć. Jeśli chcecie mieć pamiątkę fotograficzną z tego miejsca to miejcie to na uwadze.

Garbarnie Szawara

Mieliśmy ogromny problem z dostaniem się do fezkich garbarni, ponieważ w części miasta, w której byliśmy wejścia prowadziły do domów, które wyglądały jak budynki mieszkalne. Chociaż po przekroczeniu progu zamiast do cudzego domu wchodziło się na kamienne schody prowadzące do punktu widokowego to z poziomu ulicy nigdy nie wiedzieliśmy, czy za chwilę nie wpakujemy się komuś do chałupy.

Dlatego właśnie w tym mieście (i tylko tutaj) postanowiliśmy skorzystać z pomocy tamtejszych naganiaczy. Schowaliśmy pieniądze, w kieszeniach zostawiliśmy tylko 20 dirhamów i kilka drobnych monet (odłożyłyśmy taką sumę pieniędzy, którą uznaliśmy za rozsądną). Miała być to zapłata dla naganiczana, który miał na poprowadzić do najbliższego punktu widokowego. Zbyt długo nie musieliśmy takiego człowieka szukać, w 5 minut już ktoś nas zaczepiał.

Fez i jego atrakcje turystyczne – co zobaczyć 7

Chłopak poprowadził nas na punkt widokowy, a kiedy naoglądaliśmy się jak pracują ludzie w garbarni, zrobiliśmy zdjęcia i filmiki zaproponował opłatę 50 dirhamów. Na taką sytuację byliśmy przygotowani. Udaliśmy głupich białasów, którzy mają przy sobie tylko 20 pare dirhamów. Chłopak zobaczył ile mamy, nie miał jak z nami negocjować, złapał za papierek (niezbyt szczęśliwy) i rozpłynął się w tłumie ludzi. Jeśli również nie będziecie mogli znaleźć drogi na punkt widokowy – proponujemy Wam podobny tip. W ten sposób unikniecie naciągania i nieadekwatnego wydatku vs usługa.

A w Fezie naprawdę warto zobaczyć garbarnie, ponieważ niewiele się zmieniły od czasów średniowiecza (zarówno pod kątem wizualnym, jak i organizacji pracujących tam osób). Centralna część stanowią kadzie z barwnikami, do których – po wcześniejszym usunięciu owłosienia, resztek mięsa i wypłukaniu – moczy się w nich skóry, a ta wyprawiana jest jeszcze w tradycyjny sposób, czyli przy pomocy zwierzęcych ekskrementów (np. gołębich odchodów i bydlęcego moczu). Z tego właśnie powodu garbarnie ulokowane są na obrzeżach miasta – aby fetor nie utrudniał życia mieszkańcom miasta.

Medresa Attarine

Jedną z najbardziej znanych medres w Fezie jest medresa Bou Inania, czyli szkoła kanoniczna, która była wzorem architektonicznym dla wszystkich innych w Maroku. Powstała ona w XIV wieku i dziś udostępniana jest tylko jej główny dziedziniec wraz z fontanną. Rzeczywiście barto się tam udać, ale jeśli chcecie zobaczyć coś więcej to z całego serca polecamy wybrać się do medresy Attarine.

Fez i jego atrakcje turystyczne – co zobaczyć 5

Fez i jego atrakcje turystyczne – co zobaczyć 6

Swoją nazwę zawdzięcza bazarowi Souk al-Attarine, który przepełniony był przyprawami oraz zapachem orientalnych perfum. Sama szkoła została zbudowana w latach 1323-1325, co czyni ją nieco starszą niż Bou Inania (1350 – 1356). Wejście do środka to koszt 20 dirhamów od osoby dorosłej (około 8 zł). Oprócz pięknych zdobień, bogatych sufitów i żyrandolów turyści mają szansę wejść do pomieszczeń, w których spali i mieszkali uczniowie. To naprawdę ciekawe doświadczenie, dlatego koniecznie zapamiętajcie to miejsce i kiedyś je odwiedźcie!

Fez i jego atrakcje turystyczne – co zobaczyć 9

Dzielnica żydowska

Dzielnica, która została założona w XV wieku i słynie ze sklepików przepełnionymi wyrobami ze złota. Czemu? Żydzi byli bowiem królewskimi złotnikami i z tą profesją kojarzeni są przez mieszkańców do tej pory. Mnogość uliczek, charakterystyczna zabudowa powodują, że świat jakby się w tym miejscu zatrzymał. Naprawdę warto tu pospacerować.

Park Jardin Jnan Sbil

Jeśli między jedną a drugą atrakcją Fezu będziecie przemieszczać się na pieszo to koniecznie odwiedzcie królewski park. Jest zadbany, pełny zieleni, pięknych kwiatów i zdobień. Koniecznie zabierzcie ze sobą coś do jedzenia i właśnie w tym miejscu zróbcie sobie postój. Dla miłośników botaniki to miejsce pełne egzotycznych drzew i innych roślin, których ciężko szukać w naszych tradycyjnych europejskich parkach.

Fez i jego atrakcje turystyczne – co zobaczyć 8

Comments

comments