Osada w Biskupinie

Fenomenalny Rezerwat Archeologiczny w Biskupinie

Jakoś oboje nie przepadamy za muzealnymi wystawami. Najczęściej dlatego, że wieje od nich nudą – choć przyznajemy, że zdarzają się i takie, które oglądamy z zapartym tchem. Do takich miejsc zdecydowanie zaliczamy Biskupin i jego Rezerwat Archeologiczny.

Chata w Biskupinie

Jak dowiedziano się o osadzie? W 1933 roku obniżył się poziom wody w jeziorze Biskupińskim, na skutek czego odkryte zostały pozostałości osady wraz z jego, już nieżyjącymi, mieszkańcami. Miejscowi rolnicy, nie znając wartości znaleziska zabierali znalezione przedmioty do swoich domów. Dopiero kiedy uczniowie pobliskiej szkoły poinformowali nauczyciela – Walentego Szwajcera – ten doprowadził do nagłośnienia sprawy. I w ten sposób rozpoczęły się badania archeologiczne, które były wstrzymywane (np. z powodu wojny) i wznawiane. Najważniejsze jednak, że dziś możemy to miejsce poznać i oglądać w takim stanie, w jakim widzieli je mieszkańcy tej kultury łużyckiej.

Piec chlebowy w Biskupinie

Piec w Biskupinie

Jednym z elementów, który podobał nam się w Biskupinie jest fakt, że chodzimy po TEJ ZIEMI, którą chodzili ówcześni osadnicy. Ktoś, kto ceni sobie wczucie się w klimat zwiedzanego miejsca – patrz my – doceni to po stokroć.

Chaty w Biskupinie

Kolejnym elementem, który bardzo nam się spodobał była możliwość dotykania czy wchodzenia. Jest to naprawdę świetna alternatywa dla muzealnych eksponatów postawionym za szybą. A wszystko to umila sama natura, bo nie ma niczego lepszego niż spacer edukacyjny po lesie.

Szałas w Biskupinie

Wnętrze domu w osadzie w Biskupinie

Biskupin to również doskonałe miejsce dla rodzin z dziećmi. Jeśli wasze pociechy lubią zwierzęta mogą w Rezerwacie zobaczyć owce, kozy, konie, świnie, a nawet króliki skaczące po terenie osady.

Świnia w Biskupinie

Zwierzęta w rezerwacie archeologicznym w Biskupinie

Królik w Biskupinie

Fani polskich filmów także znajdą coś dla siebie. Na terenie Rezerwatu przez dwa miesiące nagrywane były sceny „Starej Baśni. Kiedy słońce było Bogiem” w reżyserii Jerzego Hoffmana. Do dziś można oglądać elementy scenografii do tego filmu.

Stara Baśn w Biskupinie

Stara Baśń w Rezerwacie w Biskupinie

Jeśli kiedykolwiek przyjedziecie do Biskupina i stwierdzicie, że w 30 min obskoczycie wszystkie wystawy to jesteście w WIELKIM błędzie. Nam spacer zajął jakieś półtorej godziny i gdyby nie dalszy plan podróży spędzilibyśmy w tym miejscu zdecydowanie więcej czasu.

Osada łużycka w Biskupinie

Domy w osadzie łużyckiej w Biskupinie

Wnętrze domu w osadzie w Biskupinie

Z aktualnych informacji: od kwietnia 2017 roku zmieniły się ceny biletów. Bilet normalny kupiliśmy w cenie 12 złotych od osoby. Z kolei bilety ulgowe (dzieci powyżej 6 roku życia) można nabyć za 8 złotych. Niemniej, naprawdę opłaca się wydać takie pieniądze. Biskupin to nie tylko miejsce, w którym można poznać ciekawości z epoko brązu, ale przede wszystkim miejsce, które oddaje klimat tamtego okresu. A tylko niektóre muzea realizują je w 100%. My polecamy. Jeśli nie byliście – koniecznie się wybierzcie w jakiś słoneczny weekend.

Zapisz

Zapisz

Comments

comments