Co warto zobaczyć w Kijowie w dwa dni?

Co warto zobaczyć w Kijowie w dwa dni?

Możemy z czystym sumieniem powiedzieć, że Kijów nas zaskoczył i to bardzo pozytywnie! Choć nasz wyjazd do stolicy Ukrainy skupiał się przede wszystkim na wizycie w Czarnobylu (więcej poczytać na ten temat możecie tutaj) to Kijowa nie mogliśmy sobie odpuścić. Miasto tętni życiem praktycznie o każdej porze dnia i nocy, więc sądzimy, że zakochają się w nim i ranne ptaszki, i nocne Marki.

O tym jak dojechać do centrum Kijowa z lotniska Żuliany, pisaliśmy już wcześniej. Jeśli szukacie takich informacji to zapraszamy na krótką lekturę tekstu poradnikowego. A tymczasem przejdźmy do miejsc, które warto zobaczyć w Kijowie.

Plac Niepodległości w Kijowie

Możemy się założyć, że większość osób kojarzy to miejsce z nazwą „Majdan”. I nic dziwnego, bo po ukraińsku plac nazywa jest „majdanem niezależności”. W samym centrum placu znajduje się pomnik „Lacka Brama”, która była niczym innym jak średniowieczną bramą wjazdową do miasta. Niegdyś położona była w średniowiecznej polskiej gminie kupieckiej, która mieściła się w rejonie dzisiejszego Placu Niepodległości. Na samej górze pomnika znajduje się podobizna Michała Archanioła, który jest aktualnym patronem miasta. Ponadto to właśnie tutaj, w tym miejscu, toczyła się tak zwana „pomarańczowa rewolucja” – seria protestów, które swój początek wzięły przez sfałszowane wybory prezydenckie w 2004. 9 lat później na placu Ukraińcy zaczęli sprzeciwiać się władzy i jej dotychczasowym działaniom.

Chreszczatyk

Plac, który znajduje naprzeciwko majdanu niezależności. To socrealistyczne miejsce, powiązana było z dorocznym największym jarmarkiem, który trwał od 6 stycznia przez kolejne 20 dni. Pod koniec XVIII wieku główna działalność handlowa przenosi się do Domu Kontraktowego, który z czasem stał się nie tylko miejscem handlu ludzi z Kijowa czy Warszawy, ale również ośrodkiem życia towarzyskiego, w którym bywały takie osoby jak: Adam Mickiewicz, Taras Szewczenko czy Aleksander Puszkin.

Na placu można znaleźć bardzo charakterystyczne budynki: Giełda Miejska (w trzynastą rocznicę giełdy kijowskiej przeniesioną ją do bardziej nowoczesnego budynku), Grand-Hotel-National ( w którym bywał chociażby Taras Szewczenko) czy Dom Kupiecki (aktualnie w budynku mieści się Narodowa Filharmonia Ukrainy).

Sobór Mądrości Bożej w Kijowie

To zabytek, który naprawdę warto zobaczyć, tym bardziej że został on wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. Świątynię zaczęto budować na początku XI wieku, choć przez lata była niszczona i odbudowywana wielokrotnie. I choć dziś większość elementów soboru pochodzi z XVII wieku to nadal znaleźć można zabytki (w postaci fresków czy mozajek), które datowane są na XI wieku. To również w tym miejscu – dość niedawno – 15 grudnia 2018 roku miał miejsce sobór zjednoczeniowy, na którym to doszło do wydzielenia się Kościoła Prawosławnego Ukrainy. Do tamtej pory kościół prawosławny na Ukrainie podlegał kościołowi rosyjskiemu – jest to zatem dla tego narodu ogromny krok dla narodu (również polityczny), który chciał pokazać niezależność wobec ich północnego sąsiada, Rosji.

Co warto zobaczyć w Kijowie w dwa dni6

Co warto zobaczyć w Kijowie w dwa dni10

Co warto zobaczyć w Kijowie w dwa dni20

Ławra Paczerska w Kijowie

Chyba powinniśmy powiedzieć na wstępie, że w Kijowie kościołów i klasztorów jest naprawdę dużo, a ławra Paczerska jest jedną ze świątyń, którą naprawdę warto zobaczyć. Jej historia sięga XI wieku, podobnie jak inne świątynie była niszczona, odbudowywana i konserwowana. Jedno jest pewne, z tego miejsca możecie zobaczyć naprawdę niesamowity widok na Dniepr.

Co warto zobaczyć w Kijowie w dwa dni17

Co warto zobaczyć w Kijowie w dwa dni16

Co warto zobaczyć w Kijowie w dwa dni18

Pomnik Matki Ojczyzny

Nam ten okazały pomnik skojarzył się z tym, który można spotkać w stolicy Gruzji, Tbilisi. W tym jednak przypadku sama budowa pomnika od początku wzbudzała dość duże kontrowersje (pomnik zbudowano w 1981 roku). Głównym powodem były koszty – wówczas szacowano, że budowla będzie kosztować w granicach 9 milionów rubli, ale fakt jest taki, że była to zbyt optymistyczna kwota. I kolejna kwestia to materiał. Matka Ojczyzny zbudowana jest ze stali nierdzewnej, a w latach siedemdziesiątych zaczęła załamywać się radziecka gospodarka, dlatego uznano że wykorzystywanie materiału na takie cele jest bezzasadne.

Co warto zobaczyć w Kijowie18

Warto również dodać, że w 1991 roku pomnik został skrócony o 6 metrów (a właściwie miecz trzymany przez kobietę), ponieważ przewyższał najwyższy krzyż na Ławrze Peczerskiej.

Co warto zobaczyć w Kijowie w dwa dni19

Złota Brama w Kijowie

Choć dzisiejsza budowla jest rekonstrukcją, to naprawdę warto ją zobaczyć. Przede wszystkim dlatego, że była to główna brama wjazdowa do kijowskiego grodu, wzorowana na Złotej Bramie Konstantynopola.

Co warto zobaczyć w Kijowie w dwa dni4

Jedna z legend mówi o tym, że w 1018 roku podczas wyprawy na Ruś Kijowską polski król – Bolesław Chrobry – uderzył mieczem koronacyjnym królów Polski o bramę, który przez to się wyszczerbił. (Szczerbcem – insygnium koronacyjne dynastii Piastów). I stąd wzięła się właśnie nazwa tego przedmiotu.

Co warto zobaczyć w Kijowie w dwa dni5

Monaster św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach

To kolejny zespół klasztory w Kijowie, który jednak przyciąga do siebie za sprawą koloru i magicznego wnętrza. Choć datuje się, że pierwsza świątynia pojawiła się na tym miejscu w XII wieku to śpieszymy z informacją, że pierwotny wygląd monastera to dzieło XX wieku. Jak większość zabytków znajdujących się w Kijowie również ten został zniszczony, a w późniejszych latach odbudowany. I choć jest to nowa budowla to jej wnętrze jest przepiękne i choćby dlatego warto się tam wybrać.

Co warto zobaczyć w Kijowie w dwa dni11

Co warto zobaczyć w Kijowie w dwa dni12

Sobór św. Włodzimierza w Kijowie

Świątynia utrzymana jest w stylu bizantyjskim, a jej wnętrze tworzone było przez artystów sprowadzanych z Wenecji. Z ciekawostek dotyczących tego zabytku warto wspomnieć o tym, że jego budowa nie była usłana różami. W drugiej połowie XIX wieku okazało się, że część wewnętrznych kolumn świątyni nie wytrzymuje ciężaru dachu. Do tego dwa lata później istniało bardzo duże zagrożenie, że przez to załamie się cała konstrukcja świątyni. Dwadzieścia dwa lata później zakończono budowę soboru, dzięki wsparciu finansowemu cara Aleksandra II.

Co warto zobaczyć w Kijowie w dwa dni3

Co warto zobaczyć w Kijowie w dwa dni2

Park Wiecznej Chwały

Kiedyś to samo miejsce nazywało się „Parkiem Pionierów”, a dziś znaleźć tu można Pomnik Nieznanego Żołnierza w Kijowie. W porównaniu do polskiego odpowiednika jest to strzelisty obelisk u podnóża którego pali się „wieczny ogień”. Do samego pomnika prowadzi ścieżka z grobami żołnierzy, którzy zasłużyli się w obronie stolicy Ukrainy. Tuż obok pomnika znajduje się Muzeum Narodowe “Pamięci ofiar wielkiego głodu na Ukrainie”.

Co warto zobaczyć w Kijowie w dwa dni14

Co warto zobaczyć w Kijowie w dwa dni15

Aleja Pejzażowa w Kijowie

To niezwykłe miejsce jednych zaskoczy, a drugich przyprawi o ból głowy. Serio, wrażenia dotyczące Alei Pejzażowej są bardzo podzielone, choć trzeb przyznać, że jest to bardzo specyficzne miejsce i chociażby dlatego warte odwiedzenia. Nie bierzemy jednak odpowiedzialności za Wasze wrażenia. Idźcie, przekonajcie się sami i potem dajcie nam znać. Nam się podobało, choć słowo „specyficzne” chyba najlepiej ukazuje dyplomatyczną rekomendację tego miejsca 😉

Pałac Maryński

Na prawym brzegu Dniepru znaleźć można barokową rezydencję – Pałac Mryjski, inaczej nazywany również Maryńskim. To właśnie tutaj chadzała się caryca Katarzyna II, choć później sam budynek był wykorzystywane przez kijowskiego generała-gubernatora. Dziś jest to rezydencja, która należy do Kancelarii Prezydenta.

Co warto zobaczyć w Kijowie w dwa dni13

Comments

comments