Ciekawe miejsca w Mediolanie - atrakcje

Ciekawe miejsca i atrakcje w Mediolanie

Jeśli kochacie długie spacery, lubcie obserwować ludzi, a obok muzeów nie potraficie przejść obojętnie to… 3 dni na Mediolan to stanowczo za mało. Prawdą jest, że my – Jarząbki – muzea wolimy oglądać z zewnątrz niż wewnątrz, ale we Włoszech trudno jest przejść obok nich obojętnie. Jeśli jesteście ciekawi, jak nam minął ten 3dniowy wypad do stolicy mody – zapraszamy!

Atrakcje w Mediolanie

To prawda, że Mediolan nie jest miastem przepełnionym spektakularnymi zabytkami, a mimo to jest jednym z najważniejszych turystycznie ośrodków Włoch (obok Rzymu i Wenecji). I choć współcześnie jest to naprawdę nowoczesne miasto, to mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że historia Mediolanu sięga jeszcze wieków przed naszą erą. Jednak dla chcącego nie ma nic trudnego – to motto zawsze nam towarzyszy. Dlatego przedstawimy kilka atrakcji miasta, które dosłownie skradły nasze serca.

Katedra Duomo di Santa Maria Nascente w Mediolanie

Pierwszą z nich jest oczywiście pięcionawowa katedra Duomo di Santa Maria Nascente, która aktualnie jest trzecią największą świątynią na świecie. Ciekawskim dodamy, że ma aż 157 metrów długości i 109 szerokości, co powoduje że jest większa od boiska piłkarskiego.

Katedra Duomo w Mediolanie

Galeria Vittorio Emanuele II w Mediolanie

Podziwiając widok katedry nie sposób nie zauważyć centrum handlowego Galleria Vittorio Emanuele II. Odwiedzający to miejsce najczęściej nie zdają sobie sprawy z tego, że jest to najstarsze centrum handlowe we Włoszech. Jeśli w czasie zwiedzania galerii zauważycie turystów, którzy kręcą się na pięcie wokół własnej osi to wiedzcie, że robią to z nie byle powodu. W centralnej części galerii znajdują się herby stolic Królestwa Włoch (Mediolan, Turyn, Rzym oraz Florencja). Tradycja mówi o tym, że jeśli ktoś obróci się piętą trzy razy na jądrach byka w herbie Turynu to spotka go szczęście. Co oczywiście przyczynia się do niszczenia pięknej posadzki. 😉

Galleria Vittorio Emanuele II

Herb TTUrynu w Galleria Vittorio Emanuele II

Bazylika św. Ambrożego w Mediolanie

Innym miejscem, które zapadło nam głęboko w pamięć jest Bazylika św. Ambrożego, która jest jednocześnie jednym z najstarszych kościołów w mieście. Na wygląd bazyliki wpłynęły materiały, z których była budowana. A ponieważ stawiano ją w dzielnicy ubogich ludzi – za czasów prześladowań rzymskich – to i materiał był materiałem ubogim, dostępnym najczęściej na miejscu. Mimo to polecamy wybrać się do tego miejsca na zachód słońca. Gra światła i cienia tworzona wokół kolumn i soczysta pomarańcz są widokiem cieszącym każde oko.

Bazylika św. Ambrożego w Mediolanie

Bazylika św. Ambrożego w Mediolanie

Bazylika św. Ambrożego w Mediolanie

Pamiętajcie posłuchać piekielnych odgłosów przy bazylice! Na placu obok kościoła znajduje się stara kolumna, która najczęściej nazywana jest „diabelską kolumną”. Jest ona przedmiotem pewnej legendy, która głosi, że była ona świadkiem walki św. Ambrożego z diabłem. Wściekły sługa piekieł chcąc przebić Ambrożego rogami uderzył i wbił się w kolumnę. Długo zajęło uwolnienie stwora. Mieszkańcy jednak wierzą, że przykładając ucho do dziury można usłyszeć głosy piekielne, a wąchając dziwny otwór wyczuwalny jest zapach siarki.

Centralny Dworzec Kolejowy w Mediolanie

Nie możemy też pominąć Centralnego Dworca Kolejowego w Mediolanie. Czemu? Bo rzeczywiście jest ładny i niektórym z pewnością się spodoba. My mieliśmy jednak dwa problemy z tym miejscem. Pierwszym była ogromna liczba ludzi, co skutecznie przeszkadzało nam w zwiedzaniu tego miejsca. Drugim powodem były zaczepki ludzi (Włochów, czarnoskórych mężczyzn itd.), którzy ewidentnie chcieli nam coś sprzedać lub ukraść. Było to jedyne miejsce w Mediolanie, w którym nie czuliśmy się bezpiecznie.

Ulica handlowa w Mediolanie – Via dei Mercanti

Nie dla wszystkich Via dei Mercanti będzie istotnym miejscem do zobaczenia, ale polecamy się tam wybrać osobom, które lubią motoryzację i luksusowe bryki. Poważnie! Pod sklepami stoją takie samochody, że Adam dosłownie nie wiedział, w którą stronę iść i na co patrzeć. 😊 Możliwe, że drugiej szansy na spotkanie z takimi modelami aut już nie będziecie mieć, więc warto korzystać! A jeśli lubicie oglądać witryny sklepów, znanych luksusowych marek to najlepiej jest to robić właśnie na Via dei Mercanti.

Via dei Mercanti

Zamek Sforzów w Mediolanie

Niewątpliwym numerem jeden dla nas był zamek Sforzów. Mieliśmy czas i możliwość obejść go z każdej strony (zamek posiada cztery wejścia) i robił na nas wrażenie za każdym razem. Do tego szokującym był dla nas fakt, że można było go zwiedzać całkowicie za darmo! (płaci się wyłącznie w momencie przejścia do któregoś z muzeów, które mieszczą się na tereenie zamku). Co generalnie jak na Włochy jest prawdziwym fenomenem 😉 Bardzo spodobał nam się główny dziedziniec – Scuola Superiore d’Arte Applicata all Industria, z którego najlepiej widać wszystkie wewnętrzne elementy zamku.

Zamek Sforzów w Mediolanie

Muzeum Pinakoteka Brera w Mediolanie

W przypadku muzeów chyba największym zaskoczeniem było dla nas muzeum Pinakoteka Brera. Przede wszystkim, jeśli podobnie jak my, nie jesteście zwolennikami oglądania wystaw muzealnych to i tak polecamy odwiedzenie tego miejsca. Pinakoteka Brera mieści się w budynku, którego historia sięga pierwszej połowy XIII wieku. I co najważniejsze. Na główny dziedziniec oraz jego górną część można wejść bez zakupu biletu. Zatem z bliska i za darmo możecie obejrzeć wewnętrzne zdobienia budynku oraz niektóre posągi.

Muzeum Pinakoteka w Mediolanie

Jeśli doceniacie sztukę i kunszt malarskiej ręki to polecamy wejść do środka samego muzeum. Wejście znajduje się na górze i to tam można kupić odpowiednie bilety. A w zbiorach Pinakoteka Brera znajdują się dzieła takich osób jak: Gentile da Fabriano, Giovanni Bellini, Raffaello Santi, Michelangelo Merisi da Caravaggio czy Giovanni Antonio Canal, zw. Canaletto.

Stadion San Siro

Oczywiście nie mogło zabraknąć jeszcze jednego miejsca, które zaskoczyło nawet Sonię. Stadion San Siro jest rewelacyjny! Mówimy to z pełną odpowiedzialnością. Jako że uprawiamy tzw. turystykę stadionową (widzieliśmy stadiony na Islandii, w Gruzji, Tajlandii i w każdym mieście, do którego się udaliśmy) możemy z czystym sumieniem powiedzieć, że stadion w Mediolanie robi wrażenie! Nie tylko z zewnątrz, ale i wewnątrz. Dlatego polecamy wybrać się na mecz – nam udało się kupić w kasie biletowej w dniu meczu. Wrażenie robi nie tylko sam stadion, ale też sposób kibicowania samych Włochów – pierwszy raz widzieliśmy na żywo, jak Włosi kibicują swojej drużynie.

Stadion San Siro w Mediolanie

Mediolan to miasto, które – jak się okazało – ma nie tylko nowoczesny styl (bardzo spodobały nam się mediolańskie domy przepełnione zielenią), ale i swoją historię. Dla nas odkrywanie tego miejsca było naprawdę niezłym zaskoczeniem, bo spodziewaliśmy się zupełnie innego oblicza Mediolanu. A tymczasem strasznie spodobało nam się to, co zobaczyliśmy. To był naprawdę bardzo fajny wypad!

Zielony blok w Mediolanie

spacer wzdłuż Darseny

Pssst! Polecamy wybrać się pod wieczór na spacer wzdłuż Darseny. Jest to sztuczny zbiornik wody, który był wykorzystywany do cumowania i przechowywania łodzi, które pływały po mediolańskim Navigli. To właśnie tutaj w dużej mierze zaczyna się nocne życie Mediolanu.

Jak wiecie my uwielbiamy samodzielnie organizować swoje wycieczki i dłuższe podróże. Niemniej coraz większą popularnością cieszą się city break z ITAKĄ lub innym biurem podróży. Sami jeszcze nie korzystaliśmy z takiej oferty i jesteśmy bardzo ciekawi, jakie macie zdanie na tego typu wjazdy. Liczymy na Wasze komentarze!

Comments

comments