co warto zobaczyć w Florencji - atrakcje turystyczne

Atrakcje turystyczne Florencji – co warto zobaczyć?

Do Florencji wybraliśmy się Flixbusem z Rzymu i w pierwszej chwili powitał nas żar z nieba, a później ceny… Tak, dokładnie tak. Jeśli myślicie, że najdroższym miastem we Włoszech jest Rzym, to się grubo mylicie. Florencja przebija na głowę resztę miast, zarówno pod względem cen noclegów, jak i cen w sklepach spożywczych.

Jednak jedno trzeba powiedzieć jasno. Florencja jest piękna! Samo włóczenie się po uliczkach może zająć pół dnia. Jeśli będziecie mieć choć trochę czasu na takie spacery, to z czystym sercem polecamy. W pierwszej chwili pomyślicie, że miasto nie jest wcale takie duże, ale jeśli w końcu dostaniecie się na jeden z punktów widokowych, zdacie sobie sprawę z tego, że w ogóle do takich małych nie należy.

Co warto zobaczyć w Florencji?

Można powiedzieć, że w stolicy Toskanii na każdym kroku znajduje się coś interesującego. Na co jednak zwrócić szczególną uwagę i dlaczego? Sprawdźcie dokładnie naszą listę poniżej.

1.Duomo Santa Maria del Fiore

Tak jak Rzym znany jest z Koloseum, jak Nowy Jork ze Statuy Wolności, tak Florencja rozpoznawalna jest przez katedrę Santa Maria del Fiore. Prace nad budowlą rozpoczęto pod koniec XIII wieku. Co ciekawe najświeższym elementem katedry jest jej fasada. Przez ponad 600 lat wstrzymywano ukończenie projektu, ponieważ katedra nie miała fasady. Dopiero w drugiej połowie XIX wieku rozpoczęto realizację pomysłu Emilia de Fabris. Mimo to budowla robi ogromne wrażenie! Nie tylko przez wzory i kolory, które się na niej znajdują, ale przede wszystkim ze względu na swoją wielkość.

Duomo Santa Maria del Fiore

Duomo Santa Maria del Fiore

2. Most Vecchio

Inaczej nazywany mostem Złotników – to jednocześnie najstarszy most postawiony na rzece Arno we Florencji. Jego nazwa nie wzięła się od tak! Nawet teraz, przechodząc przez sam most możecie zobaczyć niezwykłą biżuterię wykonaną ze złota.

Wartym podkreślenia jest, że to już czwarty most postawiony w tym samym miejscu. Jego pierwszą wersję wybudowano już za czasów starożytnego Rzymu – wówczas most był drewniany. Z kolei wersja, po której możemy spacerować dziś, pochodzi z pierwszej połowy XIV wieku.

Most Vecchio

Most Vecchio - most Złotników

3. Pracownia Alessandro Dari

Kierując się w stronę jednego z punktów widokowych miasta, trafiliśmy – całkowicie przypadkowo – na pracownię artysty, który tworzy niezwykłą biżuterię. Wejście do pracowni jest darmowe, a w środku panuje klimat jak z Harrego Pottera. A może mamy takie skojarzenie, bo sam autor biżuterii bardzo przypomina nam Sewerusa Snape’a 😊 Pomijając jednak ten fakt, warto wybrać się pod adres: Via di S. Niccolò, 115R, 50125 Firenze FI. Jedyne czego wymaga właściciel pracowni to… cisza. Jeśli uszanujecie ten jeden punkt, to oprócz pięknych pierścieni czy naszyjników będziecie mogli zobaczyć na żywo, jak wygląda praca jubilera i projektanta świecidełek.

Pracownia Alessandro Dari

4. Galeria Akademii

Jeśli chcecie zobaczyć słynne rzeźby Michała Anioła (np. posąg Dawida) to musicie udać się właśnie do galerii akademii. Dodatkowo w samym muzeum możecie zobaczyć także prace Rafaela Santi, Lorenzo di Credi czy obrazy Botticellego.

5. Piazza della Signoria

Muzea we Włoszech nie należą do najtańszych, ale z drugiej strony trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że Włochy mają ogromne problemy z dbaniem o swoje zabytki (można powiedzieć, że fundusze, które posiadają są zbyt małe, jak na ilość dzieł sztuki czy architektury). Nie ukrywajmy, kraj ten to chodzący zabytek. Na każdym kroku znajdziemy coś, co nim jest. I oczywiście wszystko rozchodzi się o pieniądze, więc płatne wejścia do muzeów to w pewnym sensie – forma zarobku władz włoskich na poszczególne dzieła, które chcą uchronić przed zniszczeniem.

Jeśli jednak przyjeżdżacie do Florencji na niskobudżetowy citybreak, to polecamy wybrać się na Piazza della Signoria. Właśnie tam będziecie mogli zobaczyć dzieła Benvenuta Celliniego czy kopię słynnego Dawida Michała Anioła. W centrum samego placu zobaczycie również słynną fontannę Neptuna zaprojektowaną przez Bartolomeo Ammanatiego.

6. Pałac Pitti

Fakt – to kolejna plackarnia we Florencji. Trzeba jednak podkreślić, że ten renesansowy pałac robi naprawdę ogromne wrażenie. Niestety – nie ma pewności kto był autorem projektu budowli, ale uznaje się za niego Filippo Brunelleschi’ego. Dziś jest o największy kompleks muzealny w całym mieście.

Pałac Pitti Florencja

7. Pałac Medyceuszy

Wybierając się do Florencji wielokrotnie spotkacie się z osobami określanymi mianem Medyceuszy. Kim właściwie jest ta tajemnicza grupa społeczna? A był to po prostu florencki ród, który składał się z bankierów oraz kupców. Z czasem stał się rodem książęcym. Dziś możemy jednak zobaczyć z bliska ich XVwieczny pałac.

Pałac Medyceuszy

8. Bazylika San Lorenzo

To kolejny florencki zabytek, który wybudowano w XV wieku. To co wyróżnia bazylikę na tle innych budowli to fakt, że została założona na planie krzyża łacińskiego. Sama fasada jednak jest bardzo surowa, można by rzecz niedokończona. I to poniekąd prawda, ponieważ wiernych miało olśniewać marmurowe wykończenie według projektu Michała Anioła. Ten jednak zerwał kontrakt zaraz po tym, jak władze Florencji nie zgodziły się na użycie marmuru z Carrary.

Bazylika San Lorenzo Florencja

9. Wzgórze Michała Anioła

To właśnie tam roztacza się najpiękniejszy widok na miasto. Będąc w tym miejscu można sprawdzić, czy aby na pewno odwiedziliśmy wszystkie atrakcje Florencji. Wejście nie jest trudne, choć należy sobie zdawać sprawę z tego, że ciągle idzie się pod górkę.

Wzgórze Michała Anioła Florencja

10. Śladami Polaków

Nie wiemy czy zdajecie sobie sprawę z tego, że we Florencji znaleźć można ślady Polaków. Przykładowo w kościele Santa Croce zobaczycie nagrobek córki Izabeli Czartoryskiej. W tej samej świątyni, ale w drugim krużganku znajduje się tablica nagrobna ukochanej Juliusza Słowackiego – Aleksandry Moszczeńskiej.

Kolejnymi miejscami wartymi odwiedzenia jest kościół San Lorenzo, w którym znajdują się relikwie królewicza polskiego św. Kazimierza (syna króla Kazimierza Jagiellończyka). A na ulicy Ponte alle Mosse zobaczyć można herb „tych” Poniatowskich, ponieważ właśnie tutaj posiadali swoje budynki.

11. Podobizna Dante

Włócząc się uliczkami możemy dojść do niewielkiego skrzyżowania, na którym znajduje się płaskorzeźba Dantego. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że jego profil ukryty jest na jednej z kamiennych płyt chodnikowych. Wystarczy polać ją wodą, aby wyłoniła się twarz Dantego Alighieri.

Podobizna Dante Florencja

Florencja to miasto, w którym można zatracić się, chodząc tylko po samych muzeach i kościołach. Jest to jednak tak urocze miejsce, przepełnione magicznymi brukowanymi uliczkami i przepysznymi restauracjami, że naprawdę warto. Jeśli stoicie przed decyzją: „jechać czy nie jechać”, to głośno odpowiadamy „JECHAĆ!”.

Comments

comments