10 ciekawostek przywiezionych z Islandii

1. Rondo, rondo i kolejne rondo…

Jeśli poruszaliście się po Islandii to z pewnością zgodzicie się, że mieszkańcy tego kraju są ewidentnymi miłośnikami rond – aż można dostać zawrotów głowy. Nie odbierzcie nas źle, w ogóle nam to nie przeszkadza. Ba! Uważamy, że to naprawę usprawnia ruch i przyklaskujemy temu pomysłowi!

2. Na Islandii nie ma mrówek

Tak – dokładnie! Mrówek na Islandii nie zobaczycie, bo klimat jak i sama ziemia są dla nich nieprzyjazne.

3. Czystość języka

Islandczycy to dumny naród, który dba o swoje korzenie i tradycje. Jeśli chodzi o kwestię językową to „czystość” języka pielęgnowana jest do tego stopnia, że wszystkie neologizmy tworzone są na postawie języka islandzkiego. Zapożyczenia? Zapomnijcie! Telefon to po islandzku simi. Zatem widzicie, że żadne zapożyczenie się nawet nie prześlizgnie.

Spróbujcie wypowiedzieć najdłuższy islandzki wyraz: vaðlaheiðarvegavinnuverkfærageymsluskúrslyklakippuhringasteypumótateikning.

I co? Daje w kość? 🙂

4. Miękki mech

Sonia zakochała się w islandzkim mchu. Nic dziwnego, połacie tej rośliny ciągną się hektarami aż po sam horyzont. Widok jest niesamowity! A wiecie, że mech na Islandii może mieć kilkadziesiąt centymetrów grubości? Właśnie to sprawia, że jest tak niezwykle miękki. Niestety, bardzo łatwo jest go zniszczyć – odrastanie trwa dekady. Dlatego wiele terenów, na których występuje jest chroniona w postaci rezerwatów czy parków narodowych.

5. Islandczycy nie mają nazwisk!

Tak, to prawda! Prawdą jest również to, że w rodzinie każdy może nazywać się zupełnie inaczej. Zamiast nazwiska mieszkańcy Islandii używają swojego imienia po którym występuje imię ojca, do którego dopisywany jest człon son – w przypadku syna – lub dottir – w przypadku córki. Przykładowo Ighur Hurtyson będzie posiadał dzieci, które nazywać się będą Berry Ighurson oraz Anny Ighurdottir.

6. Wodospad przynosi szczęście

Na Islandii posiadanie własnej ziemi nie jest niczym niezwykłym. Islandczycy twierdzą jednak, że szczęście przynosi tylko ta ziemia, na której znajduje się wodospad. Zatem generalnie większość z mieszkańców Islandii może poszczycić się posiadaniem swojego prywatnego wodospadu 🙂

7. Kraina lodu i ognia

Wszyscy wiedzą, że Islandia ukształtowana jest przez wulkany, które w większości pokryte są śniegiem lub lodem. A wiecie, że na Islandii wciąż aktywnych jest aż 15 wulkanów? Ten najbardziej znany to Hekla.

8. „Podróż do wnętrza Ziemi”

Tak, dokładnie! Autor (Juliusz Verne) tej słynnej powieści przygodowej umiejscowił opisywane przez siebie przygody przy niewielkim lodowcu Snaepellsjokull. Na nas zrobił on ogromne wrażenie, a szczególnie jego kolor.

9. Islandzkie banany

Czy wiecie, że mieszkańcy Islandii potrafią uprawiać banany? 🙂 Islandia jest jedynym krajem w Europie, która podjęła się uprawy bananów w szklarniach z wykorzystaniem energii geotermalnej. To właśnie dzięki niej, sprawa uprawy bananów okazała się bananowo prosta 🙂

10. Ćwiczenia do misji Apollo

Na islandzkich polach lawy amerykańscy kosmonauci przygotowywali się do misji Apollo. Specjaliści od NASA stwierdzili, że to właśnie krajobraz na Islandii jest najbardziej zbliżony do księżycowego.

Comments

comments